Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

МНС е издал заповед за арест на Сергей Шойгу и Валерий Герасимов

Украйна приветства решението на Международния наказателен съд

Бившият министър на отбраната на Русия Сергей Шойгу
Снимка: Министерство на отбраната на Русия

Съдии от Международния наказателен съд са издали заповеди за арест за бившия министър на отбраната на Русия Сергей Шойгу и началника на генералния щаб на въоръжените сили Валерий Герасимов по обвинения за насочване на нападения срещу цивилни обекти и хора в Украйна, съобщи "Ройтерс". 

В прессъобщение на съда се посочва, че съдиите са установили, че има "разумни основания да се смята, че двамата заподозрени носят отговорност за ракетни удари, извършени от руските въоръжени сили срещу украинската електрическа инфраструктура от поне 10 октомври 2022 г. до поне 9 март 2023 г.".

Международният наказателен съд добави, че тези удари са били "насочени срещу цивилни обекти" и дори когато целите може да са се считали за военни, цивилните щети "са били очевидно прекомерни спрямо очакваното военно предимство".

Руските официални лица са заподозрени в извършване на военни престъпления и престъпления срещу човечеството във връзка с ръководенето на атаки срещу цивилни украинци и срещу цивилни обекти в Украйна.

Русия, която подобно на Украйна не е член на Международния наказателен съд, многократно е заявявала, че украинската енергийна инфраструктура е легитимна военна цел и отрича да е атакувала цивилни или гражданска инфраструктура, напомня Ройтерс.

Миналия месец 68-годишният Шойгу беше отстранен от поста министър на отбраната, който заемаше от 2012 г., и беше назначен като секретар на Съвета по сигурността на Русия.

Съдът издаде заповед за арест на президента Владимир Путин през март миналата година, решение, което Москва определи като "невалидно". В отговор Русия издаде собствена заповед срещу магистрати от МНС.

Международният наказателен съд, базиран в Хага, не разполага със собствена полиция за изпълнение на заповедите за арест. Тя разчита на съдебната система на своите 124 членове, за да ги изпълни.

На теория, всеки със заповед е възпрепятстван да пътува до държава-членка на МНС поради страх от арест.

Междувременно Украйна приветства решението на Международния наказателен съд (МНС) да издаде заповеди за арест на началника на Генералния щаб на Русия Валерий Герасимов и бившия министър на отбраната Сергей Шойгу.

"Шойгу и Герасимов носят индивидуална отговорност. Това е важно решение. Всеки ще носи отговорност за злото", написа в социалните мрежи началникът на кабинета на украинското президентство Андрий Ермак, предаде  Франс прес.

Съветът за сигурност на Русия пък заяви, че заповедта за арест на Международния наказателен съд за бившия министър на отбраната Сергей Шойгу е част от хибридна война срещу Москва, съобщи държавната информационна агенция ТАСС.


По публикацията работи: Георги Даскалов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 13,5 млн. лв. финансова помощ са получили през 2024 година земеделските стопани, отглеждащи пчелни семейства

Над 13 и половина милиона лева финансова помощ са получили през миналата година земеделските стопани, отглеждащи пчелни семейства за преодоляване на негативното икономическо въздействие от руската война срещу Украйна.  Това каза заместник-министърът на земеделието и храните Деян Стратев в Плевен при откриването на 22-рото Международно пчеларско..

публикувано на 06.02.25 в 22:07
Министърът на земеделието д-р Георги Тахов

Тахов: Първите плащания в сектор "Животновъдство" - още този месец

Първите плащания в сектор "Животновъдство" от Кампанията за директни плащания на земеделските стопани ще бъдат направени още този месец, обяви земеделският министър Георги Тахов пред ресорната парламентарна комисия: "Има прогноризуемост, към днешна дата. Има създаден на база за нормално протичане на кампанията, която предстои. През февруари..

публикувано на 06.02.25 в 22:03

Отрасловият съвет към МОН: Увеличението на учителските заплати да е с 15% от 1 март

Увеличението на учителските заплати да е с 15% от 1 март 2025 г. реши Отрасловият съвет към Министерството на образованието и науката. Допълва репортерът Андрей Борисов: За решението на съвета съобщи Диян Стаматов - председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета. Във вторник от Синдиката на българските учители..

публикувано на 06.02.25 в 21:58
Мария Захарова

Захарова: Временно примирие в Украйна е неприемливо за Москва

Временното примирие в Украйна е неприемливо за Москва, заяви говорителят на руското министерство на външните работи Мария Захарова.  "Временното примирие или, както мнозина казват, замразяванто на конфликта, са неприемливи. Те просто ще бъдат използвани от колективния Запада или отделни негови представители за укрепване на военния потенциал на..

публикувано на 06.02.25 в 21:30

На 47 семейства от област Монтана е прекратена еднократната помощ за ученици

На 47 семейства от област Монтана е прекратена еднократната помощ за ученици. Причината -  децата не са ходили на училище или  са допуснати много неизвинени отсъствия.   21 семейства на ученици от 1-ви до 4-ти клас и 26 семейства с ученици от 8-и клас от област Монтана няма да получат останалата част от еднократната помощ за децата си...

публикувано на 06.02.25 в 20:34
Председателят на Комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и взаимодействието с гражданското общество Росица Кирова от ГЕРБ в НС.

В комисия: НПО да предлагат кандидати за омбудсман без посредничество на депутати

Неправителствените организации ще могат да предлагат на парламента кандидатури за поста омбудсман, без да се нуждаят от посредничеството на депутати или парламентарни групи, които да внасят номинациите им за разглеждане, както беше до момента. Това решиха на второ четене депутатите от Комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и..

публикувано на 06.02.25 в 19:44
Съдебната палата в Кюстендил

Глобиха 49 свидетели, неявили се по делото за фалита на Дупнишката популярна каса

Окръжният съд в Кюстендил  е глобил 49 свидетели, неявили се по делото зяа фалита на дупнишката Популярна каса,  казаха за БНР от правораздавателното ведомство. Потърпевши от фалита са 225 лица плюс 40 свидетели. Неразпитаните досега са около 90, затова са насрочени две извънредни заседания през март т.г. Неявилите се свидетели са глобени по..

публикувано на 06.02.25 в 19:36