Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Адв. Пламен Абровски: Румънците ни крадат дъжда и то почти без пари

Експерти: Държавата да отдели 12 млн. лева срещу градушки, вместо да плаща по 30 млн. лева обезщетения

Димитър Иванов: Трябва да се работи с НИМХ, за да се направи адекватна програма за нашите условия

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Имаме нужда нашите политици да бъдат визионери и да гледат не за следващата година, а да осъзнаят, че живеем в променящ се свят и да имат визия какво ще се случи след 10 години. Оказа се, че сме богата държава, плащаме по 30 млн. лв. обезщетения за щетите на земеделските производители от градушки, а не отделяме 10 – 12 млн. лв. на година за противоградна защита.

Това каза адвокатът по земеделско право Пламен Абровски в интервю пред БНР. 

Заедно с Димитър Иванов, специалист по противоградна защита, коментираха в предаването "Преди всички" проблема с контрола на валежи и градушки у нас, нанасящи поражения на земеделците. 

"Искрено се надявам на 4-годишно управление, защото държавата има нужда от стабилно управление. Трябва да се определят няколко национални приоритета, субсидиите ще ги има и догодина, и догодина ще се засява, въпросът е как ще искаме да изглежда ситуацията следващата година", каза Абровски.

И обясни, че съществуващата система на противоградна защита у нас не е морално остаряла, била е създадена към 80-те години в Северозападна и Югоизточна България, където е имало изглед за градушки. 

"В момента имаме условия за градушки в територии, в които са падали, но рядко", посочи той. 

"С изграждането на нови 24 площадки към съществуващите ще се разшири обхватът. Говорих със строителите от 2018 г. и те казаха, че една струва 50 000 лв. и държавата няма проблем да извади тези пари", каза адв. Абровски.

Той предупреди, че е "назрял моментът да преосмислим противоградовата си концепция като държава":

"Хубаво е да започнем да работим с облаците, преди да станат градоносни на два етапа. Първият е в сезона на градушките - контролирано изваляване, а вторият е в есенно-зимния сезон. Трета година се правят експерименти с ранно изваляване". 

Димитър Иванов, който е специалист и работи заедно с колеги от Румъния, където успешно се справят с предотвратяване на градушки, обясни, че е част от група, която провежда противоградова защита по самолетен способ в Югоизточна България. 

"Въздейства се изкуствено и се обхващат засушаванията, като се опитваме да помогнем да се увеличат валежите от облаци, от които не вали или съвсем малко. Както каза адв. Абровски, работата по тези облаци е през есента и зимата, когато може да се постигне валеж. За да се приложи, е необходимо експериментален период, отнема няколко сезона, работи се и в лабораторни условия, но всеки район е климатично различен", обясни Димитър Иванов.

Според него не става дума за пари, а за промените на климата, "засушаванията стават по-чести и с това ще се борим и трябва да има човешка намеса, за да се намалят последиците, това касае водни запаси, земеделие, туризъм, общини". 

"Работя в България с колеги от Румъния. Надяваме се, че институциите, които се занимават с водни запаси и земеделие, ще дадат възможност да се организира експериментален период, както и през зимата. Имаме контакт с МЗ, имат положително отношение, трябва да се работи с метеоролозите в НИМХ, за да се направи адекватна програма за нашите условия", коментира Димитър Иванов.

В съседна Румъния успяват да извалят облаците, а у нас още не.

"Румънците ни крадат дъжда и то почти без пари", заяви адв. Абровски. 

Абсурдна е ситуацията - имаме учените, имаме парите и гледаме как се прави в Румъния. Тези 10 – 12 млн. лв. на година са смешни за борба с градушките на фона на изплатените обезщетения", категоричен е Пламен Абровски. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Александра Никова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Участници в снощния протестен митинг на опозицията в Грузия остават пред сградата на парламента

Участниците в снощния протестен митинг на опозицията в Грузия продължават да стоят пред сградата на грузинския парламент, разпънали са палатки. Ситуацията е спокойна, информира агенция ТАСС. Днес депутатите от управляващата партия "Грузинска мечта - Демократична Грузия" ще се съберат за първото заседание на парламента след изборите на 26-ти..

публикувано на 25.11.24 в 07:55

Църквата почита паметта на св. Климент Охридски

На 25 ноември Българската православна църка почита паметта на св. Климент Охридски, част от светите Седмочисленици. Той е известен в българската история като духовен просветител и чудотворец, един от последователите на славянските първоучители Кирил и Методий. Св. Климент Охридски е патрон на първото българско висше училище - Софийския..

публикувано на 25.11.24 в 07:54

Оповестяват данни за случаи на насилие срещу жени

Представители на Главната дирекция "Национална полиция" ще оповестят данни за случаи на насилие срещу жени по повод днешния Международен ден за премахване на насилието над жените. В областните дирекции на МВР по места ще  бъде обявено началото на национална кампания "Никога повече" за популяризиране на мерките за бърза и надеждна защита,..

публикувано на 25.11.24 в 07:44
Министърът на отбраната Тодор Тагарев ще подпише Меморандума

Тодор Тагарев: Почти няма вероятност руският президент Владимир Путин да използва ядрено оръжие

Според бившия министър на отбраната и ръководител на "Център   по мениджмънт на сигурността и отбраната" към БАН - проф. Тодор Тагарев, почти няма вероятност руският президент Владимир Путин да използва ядрено оръжие. Пред БНР той заяви: "Моето лично мнение, а това е мнението и на голямата част в експертните общности, е, че Путин няма да..

публикувано на 25.11.24 в 07:39

Румен Радев обсъжда в Ханой задълбочаване на икономическите отношения с Виетнам

Президентът Румен Радев разговаря с виетнамския си колега в Ханой. Българският държавен глава е на официално посещение във Виетнам, придружаван от трима служебни министри, кметовете на София и Русе, както и над 20 представители на бизнеса. Възможностите за задълбочаване на икономическите отношения между София и Ханой са сред водещите теми на..

публикувано на 25.11.24 в 07:35

Има задържани за нападението над служител на търговски център в София

Има задържани за вчерашното нападение над служител на търговски център в София. Става въпрос за две непълнолетни момчета и едно малолетно. Това е последната информация, която Столичната дирекция на вътрешните рабити, предостави на БНР. Полицията в София издирва трима души, набили продавач в търговски център Те са задържани през..

публикувано на 25.11.24 в 07:34
Дим се издига след израелски въздушен удар срещу  южно предградие на Бейрут, Ливан

Израелските въоръжени сили отново атакуваха сгради в предградията на Бейрут

Израелските въоръжени сили отново атакуваха сгради в предградията на Бейрут, след като ливанското шиитско движение "Хизбула" изстреля стотици ракети срещу Израел. Въздушните удари последваха разпореждане на израелските военни за евакуация на жителите на предградието "Дахия" на ливанската столица. Отекнали са поне осем силни експлозии. От..

публикувано на 25.11.24 в 07:11