Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пламена Игнатова: Трябва да следим изкъсо работата на служебното правителство

"За какво му е на Пеевски вторият мандат? За да е още по-унизително за него ли?", се пита журналистът

| Интервю
Пламена Игнатова
Снимка: БНР

Трябва да следим изкъсо работата на служебното правителство. Това заяви пред БНР Пламена Игнатова - журналист от Клуб Z. 

"Вчера в 18.30 ч. влезе съобщение с решенията от заседанието. Там виждаме нова порция сменени областни управители - в края на мандата на служебно правителство и отново ДПС получава областни управители. Може да се разсъждава в различни хипотези. Едната е, че правителството се е поставило в услуга на Пеевски и се готви за нови избори, в това число да остане в същия състав като служебно правителство още един мандат. Другата хипотеза може да е, че правителството е трасирало пътя за общо правителство между ГЕРБ, ДПС и още някой, за да не му се налага на Бойко Борисов после да сменя областни управители и да ги дава на ДПС. Сменят се и шефове на служби също", обясни тя. 
В предаването "Преди всички" журналистът коментира процесите в ДПС и вчерашното гласуване на предложения от ГЕРБ-СДС кабинет. Според нея в началото на седмицата е имало очакване от страна на ГЕРБ, че правителството ще мине:

"Имаше такава нагласа, след като чухме изявлението на Борисов след взимане на папката при президента и връщането на изпълнения мандат. В действителност тогава той предпостави, че може да има трик в контекста на това, че може да има "пробити" депутати, които или да свалят кворума, или да подкрепят кабинета". 

Тя напомни интервю с депутата от ГЕРБ Даниел Митов, който ден по-рано каза, че не се знае как ДПС ще гласува. Може би в ГЕРБ са имали някакви податки, допуска тя. 
Вчера рано сутринта имаше нагласа, че групата на ДПС ще е монолитна и ще е зад Делян Пеевски, коментира още Пламена Игнатова. Тя подчерта обаче, че депутатите вероятно не са имали възможност да гледат интервюто на Рамадан Аталай пред бТВ, в което той казва какво е разпоредил Ахмед Доган, защото в същото време се провеждаше срещата на парламентарната група на Движението. 
Пеевски не даде еднозначно да се разбере каква ще е съдбата на тези 15 души, които вчера гласуваха против предложеното от ГЕРБ-СДС правителство, отбеляза журналистът и обясни: 

"Ако те бъдат изключени от парламентарната група, това означава, че ПП-ДБ ще трябва да вземат втория мандат. Дали намекна, че те повече няма да влязат в депутатски листи - ние не знаем. Факт е, че Пеевски действа бързо и с размах". 

Игнатова смята, че наистина има разцепление в ДПС. Кой ще надделее в тази ситуация не мисля, че можем да съдим само по бройката депутати, изказа мнението си тя. 
о момента не сме чули заявка от ДПС какво ще прави с втория мандат. Логично е да пропадне. От тази гледна точка се чудя за какво му е на Пеевски вторият мандат? За да е още по-унизително за него ли?".

Журналистът напомни, че отдавна се говори за напрежение в ДПС, проблемът обаче е, че никой от партията никога не говори. 

Цялото интервю на Силвия Великова с Пламена Игнатова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Млад мъж от Севлиево е убил бившата си приятелка и се е самоубил

Млад мъж от Севлиево е убил бившата си приятелка и се е самоубил. Нападението над жената се е случило снощи в центъра на града. Официална информация за трагедията в Севлиево се очаква да изнесе Окръжната прокуратура в Габрово, под чийто надзор се провеждат следствените действия. Посегателството на млад мъж над бившата му приятелка, с..

публикувано на 14.03.25 в 15:35
Андрей Райчев

Андрей Райчев: Може би предстоят избори!

Положението върви натам, че избори може би предстоят! Това прогнозира пред БНР социологът Андрей Райчев и коментира: " Настъпва хаос благодарение на изключително сложната вече 9-членно съотношение на силите в парламента . ... Има две ДПС-та, които се ненавиждат смъртно. Има "Величие" и "Възраждане", които се ненавиждат смъртно. Имаме ИТН и МЕЧ,..

публикувано на 14.03.25 в 15:34

Жителите на 17 населени места в област Велико Търново пият замърсена вода

Близо шест хиляди жители на 17 населени места в област Велико Търново пият вода, замърсена с нитрати. Това показват данните на Районната здравна инспекция за изследванията през миналата година за състоянието на питейните води. С най-голямо съдържание на нитрати е водата, която пият жителите на село Каранци в община Полски Тръмбеш. Според..

публикувано на 14.03.25 в 15:30

"Хамас" е готова да освободи заложник с двойно гражданство

Палестинската групировка "Хамас" заяви, че е готова да освободи заложник с израелско и американско гражданство, както и тленните останки на още четирима похитени с двойна националност, предаде АФП. Съобщението е в отговор на предложение от страна на Израел за възобновяване на преговорите за прилагане на втората фаза от примирието в ивицата..

публикувано на 14.03.25 в 14:58
Драгомир Драганов

Драгомир Драганов и неговата любов към цирковото изкуство

Драгомир Драганов е български телевизионен водещ, журналист, шоумен и певец. Той е сред големите колекционери в България на плакати, афиши и рекламни листовки за българския цирк.  Колекцията му наброява над 10 000 плаката и близо 5000 програми от представления на български и световни циркове. През 2015 год. той създаде първия частен виртуален..

публикувано на 14.03.25 в 14:53
Хауърд Лътник, министър на търговията на САЩ

Хауърд Лътник: За САЩ би било справедливо въвеждането на мита за вноса на автомобили от целия свят

Министърът на търговията на Съединените щати Хауърд Лътник подчерта в петък значението на автомобилния сектор за производството в САЩ, като твърди, че налагането на мита върху вносните превозни средства от всички региони би бил "справедлив" подход за защита на местното производство. Коментарите му идват на фона на продължаващите дискусии..

публикувано на 14.03.25 в 14:40

В НС влизат Иван Иванов от МЕЧ и Станислав Атастасов от ДПС-НН

Илиян Илиев, посочен снощи от ЦИК като избран за народен представител от партия МЕЧ, се отказа да е депутат и да положи клетва.  На негово място от ловешката листа на партията влиза като народен представител следващият - Иван Иванов, реши Централната избирателна комисия на извънредно заседание. ЦИК гласува промяната в разпределението на мандатите в..

публикувано на 14.03.25 в 14:38