Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Няма как да има друг служебен премиер, Главчев ще остане"

Георги Свиленски: Готвеното ляво обединение ще доведе до разединение в БСП

Нинова има право да се яви на избор за председател на БСП, заяви той

| Интервю
Георги Свиленски
Снимка: БГНЕС
Чуй новината! Чуй новината:

Корнелия Нинова има право да се яви на избора за председател на БСП

Това заяви пред БНР депутатът от БСП Георги Свиленски и уточни, че "ако бъде издигната от българските социалисти, тя трябва да бъде допусната до избор".

"Контролната комисия няма правомощия да се произнася кой може или не може да се кандидатира за председател на БСП. ... Не може да се яви, който има два пълни мандата, а Нинова няма два пълни. Тя един път е била председател на Националния съвет и един път е била председател на партията, с незавършен мандат, защото подаде оставка", подчерта той.

Според него подготвяното т.нар. голямо обединение вляво ще доведе до "едно голямо разединение в БСП":

"Това ще си проличи най-ясно на изборите, които са само след 2 месеца"

Георги Свиленски категорично отхвърли казаното от изпълняващия функциите председател на БСП Атанас Зафиров, че Корнелия Нинова оставя партията в лошо организационно и финансово състояние, като подчерта, че Зафиров е бил "дясната ръка на Нинова, заместник-председател на БСП по коалиционната политика":

"Той трябваше да направи лявото обединение, но казваше, че с АБВ, с Татяна Дончева и с Мая Манолова не трябва да се събираме. Сега да твърди обратното - това е нелепо. ... Говори се за тежко финансово състояние, а всеки един отчет е приеман и подписван от Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов. Всеки отчет е приет от Националния съвет, от одитор и от Сметната палата. Да обвиняваш за финансови проблеми в партията, а актовете ти по КАТ са платени от "Позитано" 20, защото Атанас Зафиров беше единственият заместник-председател на БСП, който е на щат на "Позитано" и ползва персонална кола, разходите и актовете на която се плащат от "Позитано".

Той определи Зафиров и Гуцанов като "защитени свидетели", защото са били "непрекъснато съучастници във всичко, което се е случвало в БСП, а сега искат да се спасят, като говорят каквото им кажат".

Свиленски изказа мнение, че е можело да се създаде експертно правителство, което да управлява страната, вместо отново да се провеждат предсрочни избори, но "Бойко Борисов не желае да има кабинет, а стана ясно, че той е и силно зависим от Делян Пеевски":

"Народните представители от ГЕРБ станаха жертва на тази негова зависимост, а и България стана жертва, защото няма редовно правителство".

По думите му няма как да има друг служебен премиер и Димитър Главчев ще остане и като министър-председател на следващото служебно правителство.

Интервюто на Людмила Железова с Георги Свиленски в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ДСБ започва подготовка за президентските избори с амбиция за победа

ДСБ започва подготовка за предстоящите президентски избори догодина с амбицията за победа. С такова решение излезе днес Изпълнителният съвет на партията, която е част от коалиция ПП-ДБ, съобщават от партията. В решението е записано още, че ДСБ поема ангажимент да работи за единна политическа платформа на демократичната и реформаторската десница заедно с..

публикувано на 16.02.25 в 15:46
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху (вдясно) и държавният секретар на САЩ Марко Рубио - Йерусалим, 16 февруари 2025

Държавният секретар на САЩ е обсъдил с Нетаняху идеите за бъдещето на Газа

Американският държавен секретар Марко Рубио е обсъдил с израелския премиер Бенямин Нетаняху смелите виждания на президента Тръмп за бъдещето на Ивицата Газа.  По думите на Марко Рубио президентът Доналд Тръмп е проявил кураж с представяне на смелите си идеи за бъдещето на Ивицата Газа, които включват разселване на палестинците в съседни страни и..

публикувано на 16.02.25 в 15:40

Панихида за Алексей Навални в софийската църква "Света Неделя"

Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..

публикувано на 16.02.25 в 14:12

Проф. Пламен Павлов: Фондация "В. Левски" да стане държавно-обществена и да се ангажира повече с най-уважавания национален герой

Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..

публикувано на 16.02.25 в 13:42

В Дупница раздават 12 000 фиданки за разсаждане

12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства.  Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..

публикувано на 16.02.25 в 13:37
Борислав Гуцанов и Атанас Зафиров на Конгреса на БСП, 15 февруари 2025 г.

Неофициално: Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП

Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници.  Разликата помежду им е в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е евродепутатът..

публикувано на 16.02.25 в 13:34
Антониу Коща

Антониу Коща: Година след смъртта му наследството на Навални е живо

"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..

публикувано на 16.02.25 в 13:29