Президентът Румен Радев изчаквал удобен момент за включване в политическия живот у нас, каза доц. Милен Любенов в интервю пред БНР.
„Сега се въздържа, но това което той показва като поведение през годините, като ценностни нагласи, че ако се формира партия около него, догодина, по-скоро ще бъде т. нар. от политолозите, от авторитарно-популистки формации, каквито виждаме в Унгария и Словакия“, прогнозира доц. Милен Любенов, преподавател в СУ „Климент Охридски“.
Политологът смята, че казусът с ДПС тепърва ще се решава и предстои развитие:
"Защото това, което направи досега ЦИК е просто да приеме документите на двамата вносители. Що се отнася до регистрацията, ще бъде, след като се прегледат документите - дали отговарят на законовите изисквания и проверка на подписите. Оттук насетне ще има казус, защото тези две коалиции фигурират под абревиатурата ДПС. А това не може да бъде изпълнено съобразно изискванията на закона."
Според доц. Любенов електоратът на ДПС няма да се обърка, защото тези две фракции се очертават ясно като структури по различните градове на страната.
"Ние знаем, че през годините ДПС винаги са разчитали на друг тип кампания с дейното участие на местните структури, а не централизирани като останалите партии", припомни той.
Според него за ДПС на Доган е важно дали самият почетен председател ще участва активно в кампанията и дали ще има обиколки из районите, където се гласува за ДПС.
А Пеевски разчита на изградена икономическа клиентела, ресурси, свързани с влияния върху различни държавни органи и да се упражнява натиск върху опонентите му, смята доц. Любенов.
Той не изключва да има и две БСП-та на изборите и "на тези избори не ги очаква нищо добро":
"Очакванията ми са да видим още по-ниски резултати за левицата. И не само от по-ниска избирателна активност, но тези процеси в БСП ерозират с малкото останало доверие в левите симпатизанти.
За ПП-ДБ коментира, че кондицията им е "не по-различна от тази, в която бяха на предходните парламентарни избори".
"Моите очаквания са че ще се явят в общ коалиционен формат, другото би било контрапродуктивно и еднакво негативно ще им се отрази".
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Събитията в здравеопазването, които повлияха върху живота на хората през изминалата година. НЗОК е проверила случаи на многократно хоспитализирани през годината хора Станимир Михайлов: Бюджетът на НЗОК запазва политиките, провеждани през тази година Първият ни медицински хеликоптер засега остава без лебедка Главчев:..
След като България навлезе в спирала от предсрочни парламентарни избори, здравината на държавните финанси силно се разклати. За догодина се оформя сериозен дефицит, който мнозина очакват да надхвърли 3%, въпреки заявката на служебния кабинет. Причината е, че разходите, особено в частта им за персонал, са изключително раздути, а повечето..
Министърът на вътрешните работи Атанас Илков увери, че полицията е взела всички необходими мерки за охрана на празничните базари. Той заяви, че няма информация за заплахи с действия, подобни на тазседмичното смъртоносно нападение на коледен базар в германския град Магдебург: 5 станаха жертвите на нападението на коледния базар в Магдебург..
30-годишен мъж беше ударен от камион и загина на автомагистрала "Струма" край Бобошево, съобщиха от Областната дирекция на полицията в Кюстендил. Инцидентът станал около 9,30 ч. тази сутрин. Неясно по какви причини, но камионът, управляван от гръцки гражданин, е навлязъл в аварийната лента и с ремаркето е ударил стоящия до спрял лек..
България в Шенген - на два пъти 2024-та. Най-накрая пълноправно членство. Сега страната ни поглежда с оптимизъм и с повече самочувствие и към еврозоната . С огромно притеснение за бюджета обаче. Раздути разходи срещу скромни приходи и риск за финансовата стабилност на държавата. България и Румъния вече са пълноправни членове на Шенген..
И през 2024 съдебната власт си остана на дъното на общественото доверие. А политическата нестабилност още повече засилили усещането, че разделението на властите е просто декларация. Кои събития и процеси белязаха съдебната 2024? 2024-та се превърна и в година на знакови политически раздели 2024-та на бързи обороти с проф. Петър..
Оказа се, че служебното правителство, с премиер Димитър Главчев, управлява България най-дълго през тази година. За първи път премиерът беше избиран от т.нар. "домова книга". "Домовата книга" обаче се оказа пълна с хора, които "не искаха да стават цар", както се казваше в една приказка. 2024-та на бързи обороти с проф. Петър Стоянович, Петьо..
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
"Това, че ловни дружинки, примерно, се събират и стрелят по кенчета и шишета трябва да го квалифицираме, че едва ли не са паравоенни структури ли?"...
Две от съществените новини в сферата на технологиите от тази година - собственикът на "Спейс Екс", на "Тесла" и на бившия "Туитър", най-богатият човек..