"За добро или за лошо изборите катализираха процеси в ДПС, които със сигурност ще оставят партията в много по-лошо състояние отколкото сме свикнали да я виждаме".
Това заяви пред БНР политологът Христо Панчугов.
"Очевидно заради този катализатор съдът ще се принуди много по-рано, иначе вероятно би отнело много повече време, да се произнесе по това дали решението за изключване на Делян Пеевски е легитимно спрямо устава на партията и в крайна сметка кой представлява истински ДПС. Дали това ще се случи навреме, за да видим регистрация на партията ДПС на тези избори, към този момент като че ли няма достатъчно данни, за да можем да кажем".
Според него битката няма да приключи нито с решението на ВАС, нито с решението за отхвърляне или регистрация на ДПС от страна на ЦИК. Той не е сигурен дали решението на ВАС би излязло преди изтичането на крайния срок за регистрация. В крайна сметка ще видим една процедурна схватка между двамата представляващи към този момент, прогнозира той.
По думите му обаче тази битка е символна най-вече заради едната от двете страни:
"Освен че е важно на Доган да покаже, че би могъл да се справи с подобна ситуация и да запази при себе си етикета, името, марката ДПС. За другата страна това е доста по-наложително, тъй като без името ДПС в оставащия месец много силно бих се изненадал, че която и да е коалиция с какъвто и да е финансов и организационен ресурс около Делян Пеевски би могла да получи политическо представителство, което да е смислено, да има влияние и да успее да съхрани лидера си Пеевски, която е финалната цел. Отсрещната страна е в доста по-лесна ситуация – тя няма толкова нужда от етикета ДПС, има нужда от плакат, на който има лика на Доган".
В предаването "Преди всички" политологът изказа мнение, че тази ситуация е опит да се разгради модела "Пеевски". Той напомни, че това е започнало още през 2014 г. 10 години по-късно продължаваме да не можем да излезем от подобни институционални отношения и в крайна сметка да разградим този модел като общество и политическа система, отбеляза Панчугов.
Според него най-важният въпрос е да се стигне до причините за конфликта, който в момента наблюдаваме. Той не смята, че те са политически или свързани с въпроси на представителството, а корпоративни. Ние наблюдаваме разделянето на едни корпоративни активи, обясни политологът.
Христо Панчугов коментира и казуса с БСП. Според него ЦИК няма основания да приеме регистрацията на партията с пълномощно, което е издадено от човек, който не представлява партията.
Дали ще успее новият председател на БСП да регистрира коалиция с участието на БСП вътре – предстои да видим, каза той и предположи, че ще успее. "Много изненади ни се струпаха тези дни, така че не предпоставям нищо категорично".
По думите му по-важният разговор, свързан с БСП, е електорален. Той не е оптимист за по-добър изборен резултат на новото ляво обединение. А за него Панчугов каза: "Това не обединява избиратели, не разширява подкрепа. То разширява хората, които влизат в листите".
"Опасявам се, че Корнелия Нинова и самото БСП направи всичко възможно да ограничи своята подкрепа до една специфична група избиратели в България. Съмнявам се, че това подлежи на разширяване. Колкото и голяма коалиция да виждаме около БСП , тя е много далеч от това да създаде усещането, че се случва нещо ново, силно, модерно, ляво".
По думите му до изборите БСП не може да отгледа нов разказ, който да изглежда по-автентичен и в някаква степен по-модерен. В този смисъл сближаването или не с президента към този момент не носи нищо на БСП, смята политологът.
Според него обаче след тези избори ще се направи всички възможно, за да се състави правителство и да се запази някаква относителна стабилност.
Цялото интервю на Диана Дончева с Христо Панчугов в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.
Всяко поклонническо пътуване е празник, но да попаднеш във Витлеем на Коледа или в Йерусалим на Великден е направо щастие за всеки християнин. Днес, до Светите земи се стига със самолет за няколко часа. Някога се е пътувало седмици с кораб, а после от пристанището на Яфо - пеш или с камили до подножието на планината Цион, където е построен..
Украинският президент Володимир Зеленски заплаши с нови нападения срещу военни обекти в Русия, след като украински удари поразиха руския град Казан и село в граничния регион Курск, предаде ДПА. "Определено ще продължим да нанасяме удари по руски военни цели - с дронове и ракети, все по-често с такива украинско производство, насочени конкретно към военни..
Турция ще направи, каквото е необходимо, за да обезпечи своята сигурност, ако новите управляващи в Сирия не могат да отговорят на притесненията й за кюрдските части в арабската държава, които Анкара разглежда като терористични групировки. Това заяви турският външен министър Хакан Фидан в интервю за френската телевизия "Франс 24". Фидан обясни, че Анкара..
Израел обвини папа Франциск в "двойни стандарти", след като главата на католическата църква осъди като "жестокост" израелска въздушна атака в Газа, при която загинаха седем деца от едно семейство. "Забележките на папата са особено разочароващи, защото нямат връзка с истинския и фактически контекст на борбата на Израел срещу джихадисткия тероризъм",..
Вече повече от три часа 60 пътници са блокирани в два влака на гарите Царева ливада и Дъбово заради проблем с контактната мрежа, казаха за БНР от Българските държавни железници. В едната композиция има 15 души, а в другата повече от 40 като повредата е възникнала между гарите Кръстец и Радунци в Стара планина. Опитът на БДЖ да осигури..
Силно земетресение е било регистрирано в Западна Гърция. Трусът е със сила 4,7 по Рихтер. Няма информация за пострадали и щети. Земетресението е усетено силно от епицентъра до град Агринио в Западна Гърция до град Патра . Въпреки студеното време хората са навън, някои казаха, че ще прекарат нощта в колите си. Няма информация за..
Украйна извърши мащабна атака с дронове срещу руския град Казан, разположен на 1000 км от границата. Дрон се вряза във висока жилищна сграда в града с население над 1,3 млн. души, но не остави жертви, съобщиха местните власти. Въпреки че нападенията на руска територия са рядкост, Казан и околният богат на петрол регион Татарстан и преди са били обект на..
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
"Това, че ловни дружинки, примерно, се събират и стрелят по кенчета и шишета трябва да го квалифицираме, че едва ли не са паравоенни структури ли?"...
Роднини от двете страни на границата чакат да се възстанови вековен маршрут, който свърза Родопите с Беломорието . На границата при Рудозем отдавна..