Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Идва ли краят на криптираната комуникация в интернет?

Богомил Шопов: Има заведени дела срещу директивата, която би премахнала криптирането на комуникацията

| Репортаж
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Защо в училище трябва да се изучават опасностите в интернет? Неоходимо е децата да се предпазват от опасностите, а вече има и директива, която скоро ще трябва да влезе в сила. Тя ще доведе и до края на криптираната комуникация в мрежата. Сега много приложения известяват, че "чатът е криптиран от край до край“, което гарантира, че изпратените от вас по-чувствителни данни няма да бъдат прихванати от злосторници. За края на криптираната комуникация алармират от организацията "Eлeĸтpoннa гpaницa - Бългapия". 

Става въпрос за т.нар. "чaт ĸoнтpoл" - метод, който по директива трябва да защити децата. Всички, отговарящи за комуникацията през мрежата ще трябва да сканират данните за снимки, видео и други, засягащи насилието  над деца. Интернет компаниите ще трябва да ги премахват и докладват на ЕК. "Чaт ĸoнтpoл"-ът обаче може да се случи, ако бъде премахнато пълното криптиране "от край до край" на комуникацията. И там е проблемът, обяснява Богомил Шопов от "Електронна граница - България".

"Когато се казва, че нещо е задължително и трябва да бъде използвано от абсолютно всички доставчици, влизаме в един проблем - тези доставчици, за да защитят нашата комуникация – защита, на която имаме право по много нормативни актове, използват шифриране "от край до край".

За да се въведе сканиране или подслушване на съобщенията от страна на големите компании и на правоохранителните органи, това шифриране или криптиране трябва да бъде прекъснато. 

Тук вече става дума за военни тайни, за журналистически разследвания. Когато счупим криптирането "от край до край", всеки може да се намеси в една такава комуникация и да се разберат държавни тайни, фирмени тайни, журналистически тайни.

Кибер сигурността в момента е много важна. Има всякакви хакерски атаки". 

Богомил Шопов вярва, че целите на европейския законодател за защита на децата в интернет могат да се постигнат и без да се премахва криптирането на комуникацията.

"В момента се предлага някакво законодателство, което всъщност не решава проблема за защита на децата в интернет. Нещата, които биха работили от технологична гледна точка: да се въведе начин, когато приложението се използва от дете, ако бъде видян такъв опит, да бъде докладван; да продължи и образованието на децата за това как да се пазят в интернет". 

Практиката показва, че в училището се говори за опасностите в интернет. А българският Център за безопасен интернет има специална телефонна линия и оказва подкрепа със съвети и практики. 
Богомил Шопов пък припомня, че има заведени дела срещу директивата, която би премахнала криптирането на комуникацията. 

МВР отговаря за изготвянето на българската позиция по директивата, казва Шопов. Но от решението не става ясно какво е мнението на страната ни.

"В решението се казва ,че сме ЗА защитатата на правата на абсолютно всички граждани и в същото време сме ЗА предложението за спиране на криптирането. Има някакво протоворечие в двете позиции. Реалното гласуване ще се случи след месец. Към момента България ще гласува ЗА въвеждането на тази мярка". 

А сроковете вече изтичат, припомнят от "Електронна граница - България". Дo 18 - ти ceптeмвpи хората може да изпращат мнението си на МВР за т.нар. "чaт ĸoнтpoл". Ha 10-ти oĸтoмвpи Бългapия щe пpeдcтaви oфициaлнoтo cи cтaнoвищe пo въпpoca.

"Призоваваме до 18 септември всеки да пише до МВР с позицията си против тази мярка". 

И още един призив. Евродепутатите не трябва да гласуват директиви и правила на сляпо, без експертиза. За да не бъдат повдигани въпроси като този – засягат ли личните свободи новите европейски правила.

"В ЕП влизат хора с различен начин на мислене и различна експертиза. Когато им се предложи нещо, което не разбират, те не осъзнават какъв ефект предизвикват с гласуването си". 
По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Марк Рюте

Марк Рюте е разговарял с Доналд Тръмп във Флорида

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте е разговарял с Доналд Тръмп във Флорида. Това съобщи говорител на Алианса, цитиран от Ройтерс, като срещата се е състояла в петък. До този момент от НАТО не потвърждаваха информациите, че Рюте е отпътувал за американския щат, където Тръмп има огромно имение. Те са дискутирали въпроси, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 11:43

Иля Азар: С течение на времето все повече руснаци подкрепят войната

Миналата неделя в Берлин беше организирано най-масовото от началото на войната шествие на руската опозиция. В челните редици бяха вдовицата на Алексей Налални - Юлия, и бившите политически затворници Иля Яшин и Владимир Кара-Мурза. Участниците поискаха изтегляне на руските войски от Украйна, съд за Владимир Путин и свобода за политическите затворници в..

публикувано на 23.11.24 в 11:15
Снимката е илюстративна

8 популярни места в Кипър се преобразиха в "коледни села"

Осем красиви и популярни места в Кипър се преобразиха в "Коледни села". От днес до 6 януари догодина те посрещат гости от страната и чужбина, предлагайки им автентични кипърски коледни изживявания. В тазгодишното, четвърто издание на програмата "Коледни села" на туристическото министерство се включиха едни от най-известните и атрактивни..

публикувано на 23.11.24 в 11:10
Доналд Тръмп

Проф. Марк Шанахан: Този път Тръмп иска да остави трайна следа след себе си

Президентът в сянка - така често е описван Илон Мъск. Американският инженер, изобретател, бизнес-магнат, инвеститор, милиардер, пламенен последовател на Доналд Тръмп, някога не по-малко пламенен привърженик на демократите. Този човек, заедно с друг предприемач - Вивек Рамасвами, трябва да заеме нов пост в президентската администрация в..

публикувано на 23.11.24 в 11:04
Министърът на вътрешните работи Атанас Илков и директорът на

След приемането ни в Шенген: ГКПП-тата остават, но движението ще се облекчи

След приемането на България в сухопътния Шенген граничните пунктове ще останат, но движението на гражданите ще бъде облекчено, увериха от МВР. Служебният министър на вътрешните работи Атанас Илков каза, че 100 служители на българската, австрийската, румънската и унгарската гранични полиции ще подсилят охраната след отварянето на сухопътната..

публикувано на 23.11.24 в 11:03

ЕС е готов да увеличи средствата за подпомагане на по-бедните държави до 300 млрд. долара

Европейският съюз е готов на увеличение до 300 милиарда долара на средствата, които развитите страни трябва да отпуснат на по-бедните държави, засегнати от измененията в климата.  Това съобщи агенция Франс прес, като се позова на двама свои източници сред преговарящите на срещата COP29 в Азербайджан. Конференцията беше удължена и продължава и..

публикувано на 23.11.24 в 10:55

Седмица на покачване на световното напрежение

Още световно напрежение, след като войната на Русия срещу Украйна навлезе в поредния си нов етап на интензивни атаки с нови и нови оръжия. Усложнение, съвпадащо с края на управлението на Джо Байдън, който тази седмица навърши 82 и стана най-възрастният действащ американски президент. Байдън изрази недоволство от заповедта за арест на израелския..

публикувано на 23.11.24 в 10:34