Това обясни в интервю за БНР икономистът Васил Караиванов. По думите му, по икономическата и политическа логика досега може да очакваме ставките да се запазят и за 2025 г.
Относно увеличаването на осигурителните прагове икономистът отбеляза, че едновременно с това следва да се махне максималната пенсия, която е ограничител. В момента над 1/3 от общата сума разходи за един служител са данъци и осигуровки, уточни Караиванов.
Косвените данъци формират по-голям дял от бюджета, съпоставими с преките, напомни той.
Запитан време ли е за дискусия плосък данък или диференцирано облагане, в предаването "Преди всички" Васил Караиванов коментира:
"Този дебат никога не е спирал, няма и да спре. Въпросът е самата структура на данъчно облагане каква ще бъде – дали ще се премине към прогресивен подход на облагане на доходите, диференцирано ДДС за различни стоки и услуги, или да остане фиксираната ставка от 10% и 20% ДДС. Проблемът не е с данъците. Проблемът са разходите и начинът на харчене на парите на данъкоплатците. Защото имаме ръст на приходите, и то солиден, но в същото време разходите много нарастват. Ако се загледаме коя част на разходите в бюджета нарастват – имаме нарастване на разходите за заплати и социални разходи с над 20%. В същото време капиталовите разходи стават незначителен дял спрямо брутния вътрешен продукт. Вече е време да обърнем внимание на разходната част!"
Ръстът на заплатите и социалните плащания трябва да бъде обуздан, защото в противен случай следват инфлация и нарастващ бюджетен дефицит, което означава и нарастване на дълга, подчерта Караиванов, като очерта опасността да бъде изяден потенциалът за ръст на икономиката.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Събитията в здравеопазването, които повлияха върху живота на хората през изминалата година. НЗОК е проверила случаи на многократно хоспитализирани през годината хора Станимир Михайлов: Бюджетът на НЗОК запазва политиките, провеждани през тази година Първият ни медицински хеликоптер засега остава без лебедка Главчев:..
След като България навлезе в спирала от предсрочни парламентарни избори, здравината на държавните финанси силно се разклати. За догодина се оформя сериозен дефицит, който мнозина очакват да надхвърли 3%, въпреки заявката на служебния кабинет. Причината е, че разходите, особено в частта им за персонал, са изключително раздути, а повечето..
Министърът на вътрешните работи Атанас Илков увери, че полицията е взела всички необходими мерки за охрана на празничните базари. Той заяви, че няма информация за заплахи с действия, подобни на тазседмичното смъртоносно нападение на коледен базар в германския град Магдебург: 5 станаха жертвите на нападението на коледния базар в Магдебург..
30-годишен мъж беше ударен от камион и загина на автомагистрала "Струма" край Бобошево, съобщиха от Областната дирекция на полицията в Кюстендил. Инцидентът станал около 9,30 ч. тази сутрин. Неясно по какви причини, но камионът, управляван от гръцки гражданин, е навлязъл в аварийната лента и с ремаркето е ударил стоящия до спрял лек..
България в Шенген - на два пъти 2024-та. Най-накрая пълноправно членство. Сега страната ни поглежда с оптимизъм и с повече самочувствие и към еврозоната . С огромно притеснение за бюджета обаче. Раздути разходи срещу скромни приходи и риск за финансовата стабилност на държавата. България и Румъния вече са пълноправни членове на Шенген..
И през 2024 съдебната власт си остана на дъното на общественото доверие. А политическата нестабилност още повече засилили усещането, че разделението на властите е просто декларация. Кои събития и процеси белязаха съдебната 2024? 2024-та се превърна и в година на знакови политически раздели 2024-та на бързи обороти с проф. Петър..
Оказа се, че служебното правителство, с премиер Димитър Главчев, управлява България най-дълго през тази година. За първи път премиерът беше избиран от т.нар. "домова книга". "Домовата книга" обаче се оказа пълна с хора, които "не искаха да стават цар", както се казваше в една приказка. 2024-та на бързи обороти с проф. Петър Стоянович, Петьо..
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
"Това, че ловни дружинки, примерно, се събират и стрелят по кенчета и шишета трябва да го квалифицираме, че едва ли не са паравоенни структури ли?"...
Две от съществените новини в сферата на технологиите от тази година - собственикът на "Спейс Екс", на "Тесла" и на бившия "Туитър", най-богатият човек..