Ако има редовно правителство, бюджетът ще се гледа февруари, март, а ако се разпадне НС, вероятно ще се гласува в този порядък с допълнителни програми и конкретните политики с тематично мнозинство ще бъдат пришити към проекта на бюджет на министъра на финансите.
Това прогнозира главният икономист на Института по пазарна икономика Лъчезар Богданов в интервю пред БНР. Проектът на бюджет на страната трябва да бъде внесен до 31 октомври т. г. в НС.
"Последните години нямаме ясно изразено политическо мнозинство. В предишни години каквото излезе от Министерството на финансите се превръщаше в Закон за бюджета, а в последните 3 години НС пренаписва бюджета. Струва ми се в момента е същият сценарии. Идеята е, че нищо важно не може да реши министърът на финансите. Ще направят нещо като базов бюджет, ще предложат мерки да доведат дефицита до 3 %, но без никакви данъчни промени. Интересното ще бъде, след като видим този базов бюджет", сподели очакванията си Лъчезар Богданов.
Според него предложението на финансовия министър -проекта за бюджет, е цялостната рамка , "за да видим какво се случва с икономиката, с доходите, с инвестициите и накъде вървят трендовете в приходи и разходи, и дали се отварят дефицити, дали има нужда от мерки и оттам нататък се очаква политически сговор".
На Богданов му е направило впечатление, че няма дебати по икономически политики в предизборната кампания:
"Като цяло ми се струва, че икономиката не е в центъра на тази изборна кампания. Инвестициите в България, местните, и чуждите, от доста години са на ниски нива. България е на дъното и една от трите страни с най-ниски инвестиции. Причината е политическа несигурност, която забавя и отлага публичните инвестиции. От друга страна с ПВУ, там има специфика, оказа се че българската администрация на високо политическо ниво и част от частния сектор не могат да работят в режим, за да защитават цялостна програма и навързани проекти, говорим за сложни инвестиционни проекти, обвързани с реформи. Всичко това се оказа трудно за нашата среда."
Лъчезар Богданов коментира и получаването на пари по ПВУ, "това, което се вижда е, че ще има е пълен отказ от поемане на отговорност".
"Плащанията са свързани с мерки и реформи и държавите променят регулаторна рамка и бизнес средата, и недостатъци от образование, инфраструктура, данъчни системи и едновременно се движат инвестиционни проекти. Пир нас и в двата случая имаме изоставяне. Всеки път като се смени изпълнителната власт се спира работата по дадена програма и се заменят проекти. Това отнема време и нито се харчат пари, нито се правят реформи", припомни главният икономист на ИПИ.
Той каза, че може да се поиска нов конвергентен доклад за еврозоната, но затова има две условия.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.ДПС-ДПС остава в управлението до получаването на конвергентния доклад за влизането на България в Еврозоната. Това стана ясно след 6-часово заседание на колективните органи на ДПС-ДПС. Вотът на недоверие няма да бъде подкрепен. Очаквайте подробности!
Окръжната прокуратура в Плевен повдигна обвинение на 65-годишния мъж за тежката катастрофа местността "Хумата" край Плевен, в резултат на която пострада и на път за болницата почина 12-годишно дете. Дядото на дете е приет с опасност за живота в реанимация на плевенската Университетска болница "Д-р Георги Странски". 12-годишно дете загина..
Голяма част от изтеглените от пазара лекарствени продукти имат терапевтичен аналог . Това заяви пред БНР Димитър Маринов, председател на Българския фармацевтичен съюз (БФС), като подчерта, че за изтеглянето на някои лекарства често има маркетингови причини , но трябва да има условия компаниите да имат стимул, за да имат желание да вкарват и..
Преди 70 години в Русе живеел интересен чешит - бай Цончо, който дресирал едно лисиче. Животинчето било обучено да измъква портфейлите на гражданите в Голямата градина и било чудна атракция. Дори в местния говор си имаме определение, че някой е хитър като на Бай Цончо малкото лисиче. Един вид шегата и лъжата си вървят ръка за ръка дори в..
Според зам.-председателя на ГЕРБ и министър на вътрешните работи Даниел Митов готовността на управляващите за формиране на мнозинства зависи от решението на ДПС-ДПС: "Тези хипотези трудно можем да коментираме. Дайте да видим първо какво ще е решението на АПС, пък тогава вече ще мислим кой за какво е готов". Според Николай Денков вотът на недоверие..
Производителите на автомобили в ЕС ще разполагат с три, а не с една, както е сега, години, за да изпълнят целите за намаляване на емисиите на въглероден диоксид. Оценката за емисиите от новите коли и ванове ще бъде усреднена за периода 2005-2027 г., вместо да бъде извършвана всяка година. Облекчението е част от предложената днес от Европейската..
Забраната Льо Пен да бъде избирана на обществена длъжност не може да бъде обжалвана под никаква форма и пред никаква инстанция . Това каза пред БНР Стефан Манов, който живее във Франция, който коментира присъдата на Марин льо Пен, издадена на първа инстанция от съд в Париж. " Присъдата ѝ на първа инстанция обаче може да бъде обжалвана пред..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става..
Не един, а два завода за барут са нужни на България, за да се намали рискът, сподели Емилиян Гебрев, дългогодишен производител на оръжие, в..
Няма вариант в пощите да се продава каквото и да било! Това заяви пред БНР Пламен Дончев, председател на федерация "Съобщения" към КТ "Подкрепа",..