Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мръсен въздух. Как и къде се правят замерванията?

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Атмосферният въздух като компонент на околната среда представлява основна жизнена среда за човека. Здравето ни зависи не само от наличието на въздух, но и от неговото качество. Оттук произтича и необходимостта качеството на атмосферния въздух да бъде предмет на постоянен мониторинг. Според Закона за опазване на околната среда това задължение е вменено на министъра на околната среда и водите. Той организира и ръководи Националната система за контрол на качеството на атмосферния въздух

Вчера в публичното пространство два независими един от друг източника – пловдивският адвокат Димитър Площаков и екологичното сдружение "За Земята" – съобщиха, че тази система е компрометирана
Интересът на адвокат Димитър Площаков към темата e провокиран от преместването на една от двете пловдивски станции за мониторинг на качеството на атмосферния въздух през 2015 г.

След направено широко проучване и кореспонденция с редица министерства, общинската администрация в Пловдив и контролните органи по опазването на общественoто здраве и околната среда, адвокат Димитър Площаков получава заповед на Министъра на околната среда и водите от 2011 г.

В изпълнение на цитираната заповед е променено местоположението на 8 автоматични измервателни станции, три от които се намират на кръстовища с много висок трафик на автомобили. Такива са станцията, поставена до Баня "Старинна" в Пловдив, и станцията на кръстовището на "Орлов мост" в София.

Според адвокат Димитър Площаков преместването на станциите, които измерват количеството на фините прахови частици във въздуха, е направено, за да се избегнат наказателните процедури, които ЕК е водила срещу страната ни

В резултат на предприетите мерки – отчетеното замърсяване е намаляло. Независимо от това адвокат Димитър Площаков припомни, че България е начело в Европейския съюз по смъртни случаи в следствие от замърсяването на въздуха.

Ивайло Попов
В интервю за предаването "Хоризонт до обед" Ивайло Попов от екип "Въздух" на Сдружение "За Земята", които от години измерват нивото на азотен диоксид в София, посочи данните, които имат:

"В последните доста години вече в София, по официална информация, няма наднормени замърсявания с азотен диоксид. Само че това, което ние откриваме, когато измерваме азотен диоксид, е притеснително. В много точки на града откриваме стойности много над законовите норми".

От сдружението са открили, че двете транспортно ориентирани станции - тези, които трябва да са поставени така, че да хващат замърсяването от транспорта, са неправилно разположени:

"Докато през 2022 г. по заповед на тогавашния министър на околната среда и водите се направи това, което отдавна трябваше да се случи и беше пропуснат срокът - да се направи регулярният преглед на мониторинговата система в цялата страна. Есента на 2022 г. получихме отговор от Изпълнителната агенция по околна среда, че са приключили с доклада и е изпратен на министъра за подпис и след като бъде подписан и финализиран, ще ни го предоставят. Оттогава започна една сага 2 години - не ни го дават, съдим се, докато не спечелихме дело. Те дори след делото не ни дадоха доклада, но ни издадоха справка с констатации от доклада. В нея ясно се вижда, че двете станции в "Павлово" и "Младост", които са транспортно ориентирани, са разположени неправилно - по-далеч от бордюра на пътното платно отколкото трябва".
По думите му по този начин се изкривява получаваната информация за качеството на въздуха. "Колкото по-далече си от пътното платно, толкова стойностите намаляват", обясни Попов. Той не е очаквал от министерството да отрича проблема, а по скоро да работи по решаването му:
 
"Да отричаш нещо, което си констатирал сам и си издал официален документ, за мен е изключително притеснително явление. /.../ Очаквахме по скоро друг подход и се надявахме да направим работни срещи, да помислим и чуем министерството какви стъпки ще предприеме. При тази остра и арогантна реакция ще помислим - не е изключено дори да заведем дела по тази тема. Нямаме твърдо решение. Може би все пак ще се опитаме да се срещнем с министерството и да видим какво се случва. Може би ще изчакаме да видим дали ще има правителство и нов министър".

Репортажа на Виктория Петрова, анкетата на Виолета Борисова, както и интервюто на Валерия Николова с Ивайло Попов в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Булгаргаз" прогнозира поскъпване на природния газ със 7,6%

Поскъпване на природния газ с близо 8 процента (7.6%) за декември прогнозира Булгаргаз. В заявлението си до енергийния регулагор от дружеството посочват, че през следващия месец ще използват синьо гориво, доставено по дългосрочния договор с Азербайджан, втечнен природен газ, закупен чрез търгове, както и количества, добити от газохранилището в Чирен...

публикувано на 17.11.24 в 11:55
Джевдет Чакъров

Джевдет Чакъров: Няма да позволим да отнемат централата на ДПС на "Ал. Стамболийски" 45А

Нелегитимен е този Централен съвет на ДПС вчера, 16-и ноември, не се смятаме за изключени! Това заяви пред БНР депутатът от Алианса за права и свободи Джевдет Чакъров, съпредседател на ДПС, като обясни: "Лицата, които проведоха вчерашния Централен съвет, са нелегитимни, изключени от ДПС на Централен съвет, проведен на 23-ти септември. Изключени..

публикувано на 17.11.24 в 11:33
Ваня Григорова и Бойко ДИмитров в

Ваня Григорова: Актуализацията на бюджета на София взима 3 от 5 млн. лв., неизползвани за общински болници

5 млн. лв. от бюджета на Столична община за здравни заведения не се усвоени и 3 от тях искат да ги вземат. Това съобщи общинският съветник от БСП Ваня Григорова в интервю пред БНР. Тя и колегата ѝ Бойко Димитров от ПП-ДБ, Спаси София коментираха в предаването "Неделя 150" отчета на кмета на София Васил Терзиев. И двамата бяха..

публикувано на 17.11.24 в 11:12

Часовник на капитан на кораб, спасил над 700 души от "Титаник", продаден за близо $2 млн. на търг

Златен джобен часовник, подарен на британския капитан на кораб, спасил повече от 700 пътници от "Титаник", беше продаден на търг за рекордните 1,97 милиона щатски долара. 18-каратовият часовник марка Tiffany & Co е даден на сър Артър Рострон, тогава капитан на пътническия кораб "Carpathia", от оцелели, които той спасява през 1912 година...

публикувано на 17.11.24 в 11:08
Борислав Гуцанов

Борислав Гуцанов: Няма смисъл да се провеждат следващи избори при същите правила

Ако не се промени Конституцията, няма смисъл да се провеждат следващи избори при същите правила и със същите купен, контролиран и корпоративен вот . Това каза пред БНР Борислав Гуцанов, съпредседател на ПГ на "БСП - Обединена левица". "Интересно защо ГЕРБ и ПП-ДБ не ни подкрепиха по искането ни да бъдат върнати правомощията на президента относно..

публикувано на 17.11.24 в 10:51

Атанаска Дишева: Трябва да започне процедура за конституирането на нов ВСС

Нов ВСС трябва да избере главен прокурор и председател на ВАС . Това заяви пред БНР Атанаска Дишева, член на Съдийската колегия във Висшия съдебен съвет (ВСС). " Трябва да започне процедура за конституирането на нов ВСС , за да може и двете процедури, които са за най-висшите ръководни длъжности в съдебната система, да бъдат проведени от орган, в..

публикувано на 17.11.24 в 10:03

Седмица на скандали, обиди и заплахи

Седмица на скандали, обиди, заплахи, цитати от чалга творчеството и откровено просташко политическо говорено в парламентарната зала. Така изпращаме 17 ноември.  Първият работен ден на 51-ото Народно събрание започна трудно и под напрежение - с обсадена сграда от 7 протеста едновременно и дела в Конституционния съд по жалби за касиране..

публикувано на 17.11.24 в 09:56