Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мръсен въздух. Как и къде се правят замерванията?

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Атмосферният въздух като компонент на околната среда представлява основна жизнена среда за човека. Здравето ни зависи не само от наличието на въздух, но и от неговото качество. Оттук произтича и необходимостта качеството на атмосферния въздух да бъде предмет на постоянен мониторинг. Според Закона за опазване на околната среда това задължение е вменено на министъра на околната среда и водите. Той организира и ръководи Националната система за контрол на качеството на атмосферния въздух

Вчера в публичното пространство два независими един от друг източника – пловдивският адвокат Димитър Площаков и екологичното сдружение "За Земята" – съобщиха, че тази система е компрометирана
Интересът на адвокат Димитър Площаков към темата e провокиран от преместването на една от двете пловдивски станции за мониторинг на качеството на атмосферния въздух през 2015 г.

След направено широко проучване и кореспонденция с редица министерства, общинската администрация в Пловдив и контролните органи по опазването на общественoто здраве и околната среда, адвокат Димитър Площаков получава заповед на Министъра на околната среда и водите от 2011 г.

В изпълнение на цитираната заповед е променено местоположението на 8 автоматични измервателни станции, три от които се намират на кръстовища с много висок трафик на автомобили. Такива са станцията, поставена до Баня "Старинна" в Пловдив, и станцията на кръстовището на "Орлов мост" в София.

Според адвокат Димитър Площаков преместването на станциите, които измерват количеството на фините прахови частици във въздуха, е направено, за да се избегнат наказателните процедури, които ЕК е водила срещу страната ни

В резултат на предприетите мерки – отчетеното замърсяване е намаляло. Независимо от това адвокат Димитър Площаков припомни, че България е начело в Европейския съюз по смъртни случаи в следствие от замърсяването на въздуха.

Ивайло Попов
В интервю за предаването "Хоризонт до обед" Ивайло Попов от екип "Въздух" на Сдружение "За Земята", които от години измерват нивото на азотен диоксид в София, посочи данните, които имат:

"В последните доста години вече в София, по официална информация, няма наднормени замърсявания с азотен диоксид. Само че това, което ние откриваме, когато измерваме азотен диоксид, е притеснително. В много точки на града откриваме стойности много над законовите норми".

От сдружението са открили, че двете транспортно ориентирани станции - тези, които трябва да са поставени така, че да хващат замърсяването от транспорта, са неправилно разположени:

"Докато през 2022 г. по заповед на тогавашния министър на околната среда и водите се направи това, което отдавна трябваше да се случи и беше пропуснат срокът - да се направи регулярният преглед на мониторинговата система в цялата страна. Есента на 2022 г. получихме отговор от Изпълнителната агенция по околна среда, че са приключили с доклада и е изпратен на министъра за подпис и след като бъде подписан и финализиран, ще ни го предоставят. Оттогава започна една сага 2 години - не ни го дават, съдим се, докато не спечелихме дело. Те дори след делото не ни дадоха доклада, но ни издадоха справка с констатации от доклада. В нея ясно се вижда, че двете станции в "Павлово" и "Младост", които са транспортно ориентирани, са разположени неправилно - по-далеч от бордюра на пътното платно отколкото трябва".
По думите му по този начин се изкривява получаваната информация за качеството на въздуха. "Колкото по-далече си от пътното платно, толкова стойностите намаляват", обясни Попов. Той не е очаквал от министерството да отрича проблема, а по скоро да работи по решаването му:
 
"Да отричаш нещо, което си констатирал сам и си издал официален документ, за мен е изключително притеснително явление. /.../ Очаквахме по скоро друг подход и се надявахме да направим работни срещи, да помислим и чуем министерството какви стъпки ще предприеме. При тази остра и арогантна реакция ще помислим - не е изключено дори да заведем дела по тази тема. Нямаме твърдо решение. Може би все пак ще се опитаме да се срещнем с министерството и да видим какво се случва. Може би ще изчакаме да видим дали ще има правителство и нов министър".

Репортажа на Виктория Петрова, анкетата на Виолета Борисова, както и интервюто на Валерия Николова с Ивайло Попов в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Животновъдите от Велинград не признават и пробите от лабораторията в Монпелие

Животновъдите в петте животновъдни обекта във Велинград не признават и пробите от европейската референтна лаборатория в Монпелие, Франция, която потвърди положителните проби за чума по животните. Това заяви адвокат Яничка Методиева пред временната комисия за установяване на фактите за констатираните огнища на чума по дребните животни:..

публикувано на 18.12.24 в 20:27

Франция обвини Русия, че се опитва да манипулира инфлуенсъри в социалните мрежи

Франция обвини Русия, че се опитва да манипулира френски и други европейски инфлуенсъри в социалните мрежи, като заяви, че Москва използва разнообразни и бързо развиващи се тактики за цифрова намеса, съобщава Франс прес. "Разполагаме с доказателства, които потвърждават, че Русия се опитва да манипулира инфлуенсъри и в европейски държави, включително..

публикувано на 18.12.24 в 19:49
Златко Живков

Кметовете искат повече средства за компенсации заради ръста на минималната заплата

Кметовете искат повече пари за компенсации на ръста на минималната работна заплата от следващата година. Повече средства са нужни и по Националната програма за общински проекти. Това заяви кметът на Монтана Златко Живков като член на Управителния съвет на Сдружението на общините (НСОРБ). Общините в България ще получат следващата година 8,8 милиарда..

публикувано на 18.12.24 в 19:45

Протест в подкрепа на отстранения кмет на столичния район "Искър"

Жители на район "Искър", кметът на София Васил Терзиев и депутати от "Продължаваме промяната" се присъединиха днес към протеста пред Столична община срещу отстраняването на кмета на район “Искър” Ясен Русев.  Върховният административен съд остави в сила решението на Административен съд София-град, което отменя решението на Общинската..

публикувано на 18.12.24 в 19:32

Мъж е задържан с голямо количество наркотици в центъра на София

Мъж е задържан с голямо количество наркотици в центъра на София. Операцията е на Първо РУ на полицията в София и на сектор "Наркотици" в СДВР.  Проведена е в района на НДК. След 18 часа мъж е отказал да спре след сигнал от полицията и е започнало преследване. Впоследствие мъжът е задържан и в него са открити няколко пакета с тревиста маса. Правят се..

публикувано на 18.12.24 в 19:22

От БОЕЦ ще опитат да предадат лично документите, уличаващи Сарафов, на членовете на ВСС

Представители на БОЕЦ ще опитат да предадат лично документите, уличаващи изпълняващия функциите Борислав Сарафов, на членовете на ВСС.  Това обяви лидерът на гражданското движение Георги Георгиев, който се включи в традиционния протест на “Правосъдие за всеки”.  Организацията е против назначаването на Сарафов за главен прокурор и анонсира, че ще..

публикувано на 18.12.24 в 19:10
Министър-председателят на България Димитър Главчев в Брюксел - 18 декември 2024

Главчев от Брюксел: Няма да подпиша споразумението с Украйна, ако няма мнозинство в НС

Премиерът Димитър Главчев заяви, че няма да подпише предложеното от него споразумение за сигурност с Украйна, ако не получи подкрепа от НС: Главчев поиска мандат от НС за споразумението с Украйна, ГЕРБ-СДС призоваха да го оттегли "Да, да, аз така и ще направя. Ако Народното събрание не събере мнозинство да подкрепи споразумението, аз няма да..

публикувано на 18.12.24 в 18:58