Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стоян Михов: Картината се влошава!

Доклад на WWF: Загубили сме 73% от популациите на гръбначните животни в дивата природа

85% е намалението на популациите на сладководните видове в световен мащаб

| Интервю
Снимка: БГНЕС

"Картината не се подобрява. Докладът е дори по-песимистичен от този преди 2 години. Ситуацията със сладководните обитатели и екосистеми е още по-зле. Водещи в негативен смисъл са сладководните видове с 85% намаление на популациите в световен мащаб, което е изключително тревожно и алармиращо".

Това заяви пред БНР ръководителят на програма "Води" във WWF България Стоян Михов относно новия доклад "Жива планета" на WWF, който разглежда глобалното състояние на дивата природа и заплахите пред нея.

Данните до момента сочат, че сме загубили 73% от популациите на всички гръбначни животни, което отново показва влошаване на ситуацията от преди 2 години. 

Като се увеличава прецизността в доклада, цифрата става все по-тревожна и плашеща по отношение на състоянието на популациите на видовете и на биоразнообразието на планетата като цяло, отчете Михов в интервю за предаването "Преди всички". 

По думите му най-критичните точки са в тропичните и субтропически райони

"В някои случаи излизат толкова плашещи, чак нереалистично изглеждащи цифри от 90-95% в Карибския регион и в Латинска Америка. Не че ги няма, но тези популации са намалели с този процент. Те може да са останали с някакви ниски бройки, но те вече не са в състояние да поддържат естественото им оцеляване в по-продължителен период от време. Това е най-плашещото. Видът не може да се каже, че е изчезнал, но той е толкова ограничен и в пространството, и като бройка размножаващи се видове, че вече е почти невъзможно да се възстанови без много сериозни усилия".

Брегът на Дунав и реката са много добър пример за това как намалява биоразнообразието и как е повлияна речната екосистема, отбеляза Стоян Михов. 

"При нас се наблюдава много сериозно намаление например при есетровите риби. Те са основен вид показател за здравето на дунавската екосистема. При тях популациите от 70-та година насам са намалели с над 90%, в някои случаи 99%. Това показва една невъзможност за оцеляване на тези видове".

Климатичните промени засягат цялото земно кълбо, те са огромни по мащаб, подчерта Михов и добави, че засушаванията на едно място често са свързани с наводненията на друго

"Ако унищожаваме природните ресурси, ние намаляваме и нашето дори икономическо и чисто финансово състояние и устойчивост на нашите общества, което води до войни и конкуренция за ресурси", предупреди той. 

Цялото интервю на Лора Търколева със Стоян Михов в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Храмът "Успение Богородично" в Русе има нужда от ремонт

На празника Голяма Богородица през 1934 г русенци за първи път чуват камбанния звън на храма "Успение Богородично". От 90 години църквата стои на мястото си, но вече има нужда от ремонт. Преди век никой не си е представял, че квартал "Възраждане" на Русе ще бъде един от най-населените, с много жилищни блокове и изключително привлекателен..

публикувано на 02.02.25 в 05:37
Георги Еленков

Има ли у нас почва за въвеждане на споделено родителство след развод?

В момента активно се обсъжда идеята за т.нар. споделено родителство . Това обясни пред БНР Георги Еленков от Националната мрежа за децата.  "Има три входирани законопроекта в НС . Идеята им е да се направи поправка в Семейния кодекс и съдът да постановява и на двамата родители да упражняват родителските права, когато желаят да бъдат титуляри на..

публикувано на 31.01.25 в 09:24
Никола Янков

Никола Янков: Прозорецът за еврозоната се затваря. Политическият ландшафт на Европа се променя

Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в парламента бюджет с по-голям от 3% дефицит . Това мнение изрази пред БНР икономистът Никола Янков, бивш заместник-министър на икономиката. Той оглавява икономическия екип на "Синя България"...

публикувано на 31.01.25 в 09:23

Протест на таксита в София може да затрудни достъпа до Терминал 2 на летището

Достъпът до "Терминал 2" на летище "София" може да бъде затруднен по обед заради протест на таксиметрови шофьори .  От Националния таксиметров синдикат са недоволни от новата организация на движението , която е в сила от 9-и януари.  Достигането до терминала с кола става вече през бариери, които регистрират номера на колата.  От летище..

публикувано на 31.01.25 в 07:28

Надежда Николчева: Трябва да работим по изграждане на култура за ползването на смартфоните сред учениците

Пълната забрана за използване на телефони в училище няма да ни реши проблема. Това обясни пред БНР Надежда Николчева, зам.-директор на Първа английска гимназия, след като стана ясно, че н ад 16 хиляди ученици са преместени в друго училище в Гърция заради използване на мобилни телефони в клас.  Сред задълженията на учениците у нас, описани в..

публикувано на 29.01.25 в 11:27
Местността „Карандила“ в природен парк „Сините камъни“

Гергина Даскалова: С икономически интереси в "Сините камъни" ощетяваме Европа и света

"Има тенденция за изваждане на територии от природни паркове, както на Витоша и лифтовете, и тя трябва да бъде преустановена. Ние имаме огромно биоразнообразие, сложен релеф, какъвто няма в Европа. След Испания, България е на второ място по биоразнообразие. С тези икономически интереси ощетяваме не само България, но и Европа, и света". Това..

публикувано на 29.01.25 в 10:28

Настъпва Лунната Нова година

Над милиард и половина души по света отбелязват днес началото на Лунната Нова година.  Лунната Нова година зависи от циклите на луната, поради което датата е различна всяка година. През настоящата 2025-а 29-и януари е първият ден от Лунната година на змията. Празникът е известен също като Пролетен фестивал и Китайска Нова година, но се отбелязва не само..

публикувано на 29.01.25 в 05:34