Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

СГС остави в ареста бизнесмена Стефан Димитров, обвиняем за участие в ОПГ, свързана с Митниците

Снимка: БТА

Софийският градски съд отказа да пусне от ареста хасковския бизнесмен Стефан Димитров, който е обвинен за участие в престъпна група за контрабанда, пране на пари и подкупи заедно с баща си Марин Димитров, бившия директор на Агенция "Митници" Петя Банкова, бившия главен секретар на МВР Живко Коцев, Петър Субев от "Гранична полиция" и  Никола Николов, по-известен като Паскал. 
Банкова, Стефан Димитров и баща му Марин са в ареста от 4 април. Тези вече над шест месеца и половина "под стража"  бяха взети предвид при освобождаването на Петя Банкова, но не и при Стефан Димитров днес. 

Различно поведение имаше и прокуратурата. Тя се съгласи, че бившата шефка на Митниците трябва да излезе на свобода, но се противопостави на искането на Димитров. Така сега по случая в ареста остават само баща и син Димитрови.
Днес от държавното обвинение бяха против Стефан Димитров да излезе от ареста, въпреки че по време на заседанието стана ясно, че и той е с влошено здраве и за последните месеци е отслабнал с 20 кг.

Оставяйки Стефан Димитров под стража, Софийският градски съд взе аргументи от показанията, които Банкова даде дни преди да излезе на свобода. Публичност на тези показания даде адвокатът му Иво Найденов.

В тях тя твърди, че назначенията и преместванията, които е правила и за които има допълнително обвинение, са били указания на финансовия министър в последното редовно правителство и неговия шофьор Лъчезар Ставрев. Според Найденов, поставена "до стената" и месеци под стража, Петя Банкова е избрала позицията на човек, който се е стреми да прехвърли своята отговорност към други. 
 
Днес Димитров се оплака, че в ареста се влошило здравословното му състояние, в резултат на което е отслабнал драстично, както и че не му се позволява да се изследва в болница по негов избор. 

Затова, оставяйки го под стража, съдебният състав указа на прокуратурата да направи всичко възможно, за да се удовлетворят желанията на обвиняемия за прегледи и ѝ препоръча максимално бързо да приключи делото.

В определението си съдът записа, че не е отпаднало предположението, че Димитров е автор на деянията, в които е обвинен. До този извод се стига от показанията на Банкова, която твърди, че Димитров ѝ показвал снимки с влиятелни хора.

Освен това съдът се позова на други доказателства, според които Димитров е водил комуникация с важни държавни служители, разполагал е с данни за движение на камиони.

Все още има опасност Димитров да извърши престъпление и ако е на свобода може да повлияе на свидетели, мотивира се съдът. 

Решението на съда не е окончателно и адвокатът на Димитров ще го обжалва пред Софийския апелативен съд
По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лондон е дом на над половин милион нелегални мигранти

Лондон е дом на около 585 000 нелегални мигранти или един на всеки 12 от населението на града, пише „Дейли телеграф“ като цитира доклад от проучване, поръчано от водната компания Thames Water, който доскоро е бил поверителен. „Дейли телеграф“ е получил достъп до проучването, съгласно закон за свобода на информацията за околната среда. Водната..

публикувано на 23.01.25 в 03:55
Илон Мъск

Мъск се съмнява, че може да се осъществи инвестиционното намерение за 500 млрд. долара за ИИ

Водещите технологични компании "ОупънЕйАй" (OpenAI), "Оракъл" (Oracle) и "СофтБанк" (SoftBank) нямат достатъчно средства, за да изпълнят намерението си да инвестират 500 милиарда долара в инфраструктура за изкуствен интелект (ИИ) в САЩ, заяви изпълнителният директор на "Тесла" (Tesla) и "Спейс Екс" (SpaceX) Илон Мъск, предаде Си Ен Би Си. Тръмп..

публикувано на 22.01.25 в 22:15

Програма за младежи от 18 до 29 години от уязвими групи за стажуване в друга страна от ЕС

Младежи на възраст между 18 и 29 години от уязвими групи ще могат да получат подкрепа за стажуване в друга страна членка на Европейския съюз.  Тази възможност се предоставя  по новата мярка "Младежка инициатива АЛМА" на Програма "Развитие на човешките ресурси". Тя е отворена за кандидатстване до средата на май.  Мярката предвижда 68 младежи от уязвими..

публикувано на 22.01.25 в 22:12
Лидерът на Народната партия Алберто Нунес Фейхоо говори в долната камара на испанския парламент, Мадрид, архив, декември 2024 г.

В Испания заради коалиционни неразбирателства февруарските пенсиите ще са по-ниски от януарските

Испанските пенсионери ще получат повече пари през януари, но през следващия месец ще вземат пенсиите си в размера за миналата година. Как се стигна до тази патова ситуация След месец на заплахи и обвинения към правителството партията на Карлес Пучдемон "Заедно" изпълни заканите си и не подкрепи днес предложението на кабинета за увеличение на..

публикувано на 22.01.25 в 21:53

Ясни са състава и ръководството на постоянните комисии в НС, опозицията само с 1 председателско място

Депутатите избраха състава и ръководството на постоянните комисии в 51-вото Народно събрание. Според парламентарния правилник постоянните комисии са 25.   Опозицията няма да има председатели на комисии в НС Тошко Йорданов отхвърли упреците на опозицията за председателските места в комисиите на НС Политическите сили в управлението си..

публикувано на 22.01.25 в 20:32

Георги Господинов: Радиото е медията на общността

Радиото прави точно това, а то е най-важното - общност, което днес ни лисва, живеем в дефицит на общност, в разпад, казва носителят на "Букър", писателят Георги Господинов в интервю по БНР по повод 90 години от създаването на Националното радио. "Още при своето създаване първата радиопозивна е "към всички, към всички, към всички" - три..

публикувано на 22.01.25 в 20:22

Търсенето на работна ръка намалява, сочи анализ на Агенцията по заетостта

Търсенето на работна ръка намалява, сочи анализ на Агенцията по заетостта. През първите девет месеца на 2023 година са били обявени 109 000 свободни работни места. През същия период на 2024 година те са с 10 хиляди по-малко. Най-голямо е търсенето на кадри за образованието. От общо заявените 99 000 работни места за 47 500 са намерени работници...

публикувано на 22.01.25 в 20:07