Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кои са големите въпроси, на които сънародниците ни в Турция настояват да получат отговори?

| Репортаж
Гласуване в Бурса
Снимка: Севил Достум

Ще бъдат ли припознати изселниците ни в Турция от всички партии и ще ги възприеме ли българското общество като хора, които могат да играят роля за положителната връзка между страната ни и турската държава? Това са големите въпроси, на които сънародниците ни в Турция настояват да получат отговори. Изразяват също разочарование от Ахмед Доган за неизпълнени обещания десетилетия наред, както и критики към Делян Пеевски, чието поведение смятат за неетично.

Този път се наблюдава по-активна кампания в Турция на българските политически партии, разказа генералният ни консул в Истанбул.

"Интересът е значително по-голям, отколкото на предишни избори. Това е процес. При всеки следващ вот кампаниите стават по-активни. Това е един голям контингент и потенциал за гласове. Важно е да могат да стигнат до гласоподавателите и да ги мотивират". 

Кенан Йозгюр от Измир, който е от по-младото поколение изселници, каза, че те имат чувството, че са втора ръка граждани, а всъщност искат да могат активно да участват в политическия живот на страната ни:

"Редно е всяка политическа формация в България да иска да се занимава с всички граждани. Всички политически формации в България да дават шанс на българските граждани в Турция да участват активно в политиката. Хората да имат реален избор". 

Случилото се с ДПС беше обект на критики, притеснение и разочарование. В Бурса председателят на изселническата организация "Балгьоч" професор Емин Балкан разкритикува поведението на лидера на "ДПС – Ново начало" Делян Пеевски.

"Той ползва емблемата на партията, използва българското правосъдие, за да раздели партията на две и тя да продължи по неговите закони. Ако искаш да организираш, направи нещо ново. Това не е етично".

В Одрин реакциите за разделението на ДПС също не бяха положителни. Мустафа Акан от организацията "Балкански турци" каза:

"Всички разбраха, че някои хора с пари искат да направят нещо. Правят го по груб начин, безцеремонно и без да се вляят от мнението на хората". 

Всички хора, с които екипът ни разговаря в Одрин, Истанбул, Бурса, Измир подчертаха, че няма купуване на гласове в Турция. Някои обаче добавиха, че им е известно, че това се практикува в България и конкретно за този вот – в ромските квартали на някои градове от формацията на Пеевски.

Младите хора, които гласуват, са рядкост, но тези, които го правят, имат ясно изразена гражданска позиция. 20-годишната Зейхан, която пусна своя вот в истанбулския квартал "Авджълар" обясни защо смята правото си да гласува за ключово:

"Важно е заради бъдещето на България и на другите държави. Окуражаваме гласуването от всички хора. Те би трябвало да гласуват за нашето бъдеще".

Служителите в дипломатическите ни мисии наблюдават постепенно, но трайно нарастване на интереса към България от младите двойни граждани, дори те да не говорят български, обясни генералният консул в Истанбул Васил Вълчев. Въпросът и след тези избори остава дали техният потенциал ще бъде използван.

"Трябват повече усилия, които ниеы в рамките на възможностите ни, влагаме. Да ги приближаваме към страната. Изселниците са мост между държавите. Има много положителни страни в това  те да се оприличават с нашата страна, да бъдат използвани за различни хубави цели и проекти. Виждаме включване по различни линии, не само по време на избори. Техният интерес към страната се увеличава. Това е само положително. Трябва да го поощряваме". 
По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Росица Димитрова

Стотици са чакащите за настаняване в социални институции във В. Търново

Над 400 са хората с умствена изостаналост, които чакат да бъдат настанени в социални институции в община Велико Търново. Места няма, защото няма отворени мерки по програмите за финансиране за изграждане на социална инфраструктура за тези хора. Това коментира за БНР Росица Димитрова, директор на общинската социална и здравна дирекция и бивш..

публикувано на 21.11.24 в 17:20

Червен код за опасно време в Румъния утре

В Румъния националната метеорологична служба издаде за утре червен код за опасно време - снежни бури и силен валеж в районите на Караш-Северин, Хунедоара, Алба, Сибиу, Брашов.  В тези райони хората ще бъдат предупредени да не пътуват.  Радио Румъния съобщава, че в момента заседава Съветът за извънредни ситуации, за да се изработи план за предупреждение..

публикувано на 21.11.24 в 17:12

КФН: Активите на частните пенсионни фондове достигнаха 25,8 млрд. лева

Активите на частните пенсионни фондове достигнаха 25 800 000 000 лева, като в сравнение със същия период на миналата година нарастват с над 20% - това сочат данните на Комисията за финансов надзор (КФН) за деветмесечието на годината.  Към 30 септември 2024 година осигурените във всички видове частно пенсионни фондове са над 5 милиона души, като те..

публикувано на 21.11.24 в 16:36
Общинските съветници от ГЕРБ-СДС в София Антон Хекимян, Ваня Тагарева, Димитър Вучев, Драгомир Младенов.(отляво надясно)

Общинските съветници от ГЕРБ-СДС поискаха оставката на председателя на СОС

Общинските съветници от ГЕРБ-СДС поискаха оставката на временно изпълняващия длъжността председател на Столичния общински съвет Цветомир Петров заради доклада им за реконструкцията на ул. "Опълченска", който Петров обяви за незаконосъобразен. Общинските съветници от ГЕРБ-СДС искат промяна на реконструкцията на столичната ул. "Опълченска" По-рано..

публикувано на 21.11.24 в 16:35

Кметовете от Югозападна България: Неизбежно е покачването на местните данъци и такси

Повишението на местните данъци, такси и цени на услугите е неизбежно. Около тази болезнена истина се обединиха всички кметове от Югозападна България , които тази седмица отново дебатираха проблема с отпадъците, данъците на недвижимите имоти и автомобилите. Държавата от години е абдикирала от тези болезнени въпроси и е оставила проблема в..

публикувано на 21.11.24 в 16:16
Вицепрезидентът Илияна Йотова

Йотова: Рискът парламентарната криза да прерасне в конституционна е висок

Вицепрезидентът Илияна Йотова се надява партиите да проявят разум в петък и да изберат председател на Народното събрание, за да има работещ парламент: "Надявам се утре да се поздравим с избран председател на Народното събрание, защото рискът парламентарната криза да прерасне в конституционна е твърде висок. И аз наистина мисля, че партиите ще проявят..

публикувано на 21.11.24 в 15:49
Храм

Денят, който обединява храма и семейството

От почти едно столетие Българската православна църква чества Деня на християнското семейство заедно с църковния празник "Въведение Богородично", който се отбелязва на днешната дата 21-ви ноември.  Евангелският текст разказва за въвеждането на Пресвета Богородица в храма. Нейните родители - праведните Йоаким и Ана - са хората, които първи..

публикувано на 21.11.24 в 15:38