Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"За да има реалното отражение на вота, трябва коалиция от 4-5 партии"

Атанас Радев: Очакването на проект на президента е като викане на неволята

"И да се появи Радев на партийната сцена - няма да оправи коалиционната култура"

| Интервю
Атанас Радев
Снимка: Ани Петрова

Очакването на проект на президента е като викане на неволята.

Това каза пред БНР политологът Атанас Радев и добави:

"В общественото пространство започва много се тръби, че чакаме 2025 - 20226 г. да слезе президентът Румен Радев, че той ще оправи нещата. Това някак си е викане на неволята. Коалиционната култура няма да се оправи, когато се появи Радев на партийната сцена. ... И да се появи политически субект около президента Радев това няма да подобри политическата култура и няма да улесни постигането на консенсус и компромис.".

Той подчерта, че политическите партии трябва да си дадат сметка, че ако в момента не се състави правителство, което да е с конкретна програма за конкретни действия с хоризонт от 1 година и 9 месеца, би следвало да се повдигне въпросът за устойчивостта на системата.

"Политическите партии са позабравили през последните 4 години, че управлението на страната не е избори, а вземане на тежки решения и убеждаване на различни заинтересовани страни за конкретни решения, които да бъдат в полза и да се балансира между различните интерес в обществото. Защото ние в момента имаме интереси на елита, нямаме интересите на гражданите. Това се отразява и в представителството и появата на политически субекти от ранга на "Величие" и МЕЧ. Смешно е с 90 000 души да влизат народни представители".

Според него "политическият елит се занимава със себе си, а не с проблемите на гражданите":

"Апатията е наказание за това. Апатията е страшна за демокрацията, защото води към определен тип завои".

51-вото Народно събрание много ми харесва, защото в него ще има много политически играчи, заяви Атанас Радев и коментира:

"Девет партии, това репрезентира обществото. Фактът е, че политическите партии не могат да произведат съгласие и това е породено от парламента - поредното разцепление. Нямаме съгласие и дори президентът Радев да се появи с проект, не знам дали той може да произведе това съгласие. С лостовете, които има като държавен глава, в тази кризисна ситуация президентът има много сериозно влияние - той може да моделира формулата, може да посочи министри, може да посочи формата, дори през авторитетната си намеса да създаде механизъм, по който да работи коалицията. ... За да има реалното отражение на представителството, би следвало да има една по-широка коалиция, която да съдържа в себе си 4-5 партии".

Политологът беше категоричен, че няма нищо лошо, "когато политическите партии не могат да съставят правителство по партиен принцип, на преден план да дадат експерти":

"Големият въпрос е да има ясна подкрепа на тези хора. Кой с какъв мандат и какво точно ще прави".

Интервюто на Георги Марков с Атанас Радев в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на Русия Владимир Путин

Путин предупреди за нови разрушения в Украйна

Руският президент Владимир Путин предупреди, че ще последват нови разрушения в Украйна в отговор на украинската атака с дрон срещу руския град Казан. Украйна атакува с дронове Казан, на 1000 км от границата "Който и както и да се опитва да разруши нещо в нашата страна, ще се сблъска с много повече разрушения на негова територия“, каза Путин по..

публикувано на 22.12.24 в 15:09

Събитията в здравеопазването през 2024-та

Събитията в здравеопазването, които повлияха върху живота на хората през изминалата година. НЗОК е проверила случаи на многократно хоспитализирани през годината хора Станимир Михайлов: Бюджетът на НЗОК запазва политиките, провеждани през тази година Първият ни медицински хеликоптер засега остава без лебедка Главчев:..

публикувано на 22.12.24 в 14:09

Спирала от избори през 2024 г. силно разклати здравината на държавните финанси

След като България навлезе в спирала от предсрочни парламентарни избори, здравината на държавните финанси силно се разклати.  За догодина се оформя сериозен дефицит, който мнозина очакват да надхвърли 3%, въпреки заявката на служебния кабинет. Причината е, че разходите, особено в частта им за персонал, са изключително раздути, а повечето..

публикувано на 22.12.24 в 13:59

Полицията е взела всички необходими мерки за охрана на празничните базари

Министърът на вътрешните работи Атанас Илков увери, че полицията е взела всички необходими мерки за охрана на празничните базари. Той заяви, че няма информация за заплахи с действия, подобни на тазседмичното смъртоносно нападение на коледен базар в германския град Магдебург:  5 станаха жертвите на нападението на коледния базар в Магдебург..

публикувано на 22.12.24 в 13:57

Мъж загина при ПТП на АМ "Струма" край Бобошево

30-годишен мъж беше ударен от камион и загина на автомагистрала "Струма" край Бобошево, съобщиха от Областната дирекция на полицията в Кюстендил. Инцидентът станал около 9,30 ч. тази сутрин. Неясно по какви причини, но камионът, управляван от гръцки гражданин,  е навлязъл в аварийната лента и с ремаркето е ударил стоящия до спрял лек..

публикувано на 22.12.24 в 13:47

За бизнеса 2024-та е годината на Шенген. А еврозоната?

България в Шенген - на два пъти 2024-та. Най-накрая пълноправно членство. Сега страната ни поглежда с оптимизъм и с повече самочувствие и към еврозоната . С огромно притеснение за бюджета обаче. Раздути разходи срещу скромни приходи и риск за финансовата стабилност на държавата.  България и Румъния вече са пълноправни членове на Шенген..

публикувано на 22.12.24 в 13:47

Съдебната власт си остана на дъното на общественото доверие и през 2024-та

И през 2024 съдебната власт си остана на дъното на общественото доверие.  А политическата нестабилност още повече засилили усещането, че разделението на властите е просто декларация.  Кои събития и процеси белязаха съдебната 2024?  2024-та се превърна и в година на знакови политически раздели 2024-та на бързи обороти с проф. Петър..

публикувано на 22.12.24 в 13:35