Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Харис или Тръмп? В САЩ гласуват за президент

Доналд Тръмп и Камала Харис
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Чуй новината! Чуй новината:

В САЩ гласуват за президент. С разлики в социологическите проучвания в рамките на статистическата грешка, битката между Доналд Тръмп и Камала Харис е една от най-оспорваните в историята на САЩ. 

Заради часовата разлика избирателните секции в САЩ още не са отворили врати. От няколко седмици обаче американците могат да подадат своя глас предварително или по пощата. От това право се възползваха над 78 милиона избиратели, което е повече от половината от общия брой на хората, гласували на изборите преди 4 години. Тези числа обаче са далеч от пандемичната 2020 година, когато предварително гласуваха повече от 110 милиона американци, което беше 70% от броя на всички подадени гласове.

В последния ден преди изборите и двамата кандидати акцентираха на изяви в така наречените „колебаещи“ се щати, които в крайна сметка ще решат и изхода от вота. В понеделник Камала Харис проведе 5 митинга в Пенсилвания, завършвайки с митинг във Филаделфия с участието на Лейди Гага. По време на речта си в Питсбърг Харис заяви: „Инерцията е на наша страна“ продължавайки речта си с думите, че американците са били пред „десетилетие на политика, водена от страх и разделение“. Тя допълни, че е важно да се гласува защото тези избори са „борба за бъдещето и това е борба за свобода“.

Доналд Тръмп от своя страна посети три щата в рамките на ден, а именно Пенсилвания, Северна Каролина и Мичиган, където беше финалната му среща с избирателите. По време на паралелния си митинг в Питсбърг той описа Съединените щати като „окупирана страна“, имайки предвид нелегалната миграция и обеща да „спаси всеки град, който е бил нападнат и завладян“. Той акцентира и на икономическите проблеми с думите: „Четирите години на Камала не донесоха нищо друго, освен икономически ад за американските работници“.

Какво освен горните послания предлагат двамата кандидати на гласоподавателите? Вицепрезидентът Камала Харис, която е основна част от екипа на Джо Байдън, управлявал страната през последните почти 4 години, акцентира в кампанията си върху правата на жените, и по-специално правото на аборт, което според нея трябва да бъде гарантирано на национално равнище. Други основни моменти в кампанията й са икономиката и данъците, а също и потенциалните опасности за демокрацията от евентуално завръщане на Доналд Тръмп начело на държавата.

Посланията на Тръмп не са нови за американското общество. Той се обявява за силни САЩ, както във вътрешен, така и в международен план, възход на икономиката, която според него е в лошо състояние именно заради управлението на Джо Байдън и Камала Харис.

Посланията на двамата кандидати са толкова различни, че минималната разлика в социологическите проучвания сочи колко разделено е американското общество по някои въпроси.

В последните дни двамата бяха насочили усилия предимно към избирателите, които все още не са взели решение кого да подкрепят. При незначителната разлика между тях тежестта на всеки един глас е значителна и двамата кандидати правят всичко възможно за да ги привлекат.

Кой от двамата кандидати ще спечели решаващия брой от 270 гласа в избирателната колегия и ще стане държавен глава на САЩ, предстои да се разбере през идните дни.

И въпреки че погледите са насочени основно върху надпреварата за Белия дом, избирателите в САЩ днес ще определят и кой ще контролира двете камари на Конгреса. Заложени са всичките 435 места в Камарата на представителите и 34 места в Сената. В момента републиканците държат минимално мнозинство в долната Камара, а демократите - в Сената. Проучванията сочат, че двете партии могат да си разменят контрола над двете камари, като в случай, че Републиканците спечелят Белия дом, ще им е необходимо само едно място, за да поемат Контрола над Сената, тъй като според американското законодателство гласът на вицепрезидента е решаващ. В Камарата на представителите демократите трябва да спечелят само четири места, за да поемат контрола й, като това може да стане дори ако Камала Харис загуби Белия дом. За да станат ясни резултатите обаче ще са необходими дни, тъй като в някои щати, включително и в най-големия – Калифорния, гласовете се броят бавно.

Освен че ще гласуват за президент, гласоподавателите в 41 щата ще се произнесат и по 146 различни теми, засягащи собствените им щати, сред които правото на аборт, изборните закони, правата на работниците и дори легализирането на определени наркотици. Медиите коментират, че вероятно точно тези мерки ще бъдат първото нещо, което избирателите ще почувстват върху гърба си, тъй като който и да поеме кормилото на Белия дом, ще е необходимо време, за да бъдат почувствани неговите политики. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Росица Станулова: Ефектът от вейповете е непредвидим

Вейповете са изключително опасни , предупреди пред БНР Росица Станулова, психолог в Превантивно-информационния център по проблемите на наркоманиите в София. Тя отбеляза случая в Плевен, където след употреба на вейп с наркотично вещество 14-годишно момче падна от седмия етаж и загина. В нашата практика обаче има и други такива случаи, които..

публикувано на 07.01.25 в 12:10

Доротея Николова: "Санитарен кордон" вероятно ще е в челните позиции на "Думи на годината"

От вчера започна кампанията "Думи на годината с "Как се пише?". Онлайн кампанията цели да открои значимите думи и изрази, белязали обществото през изминалата 2024 година. Доротея Николова, която е един от организаторите на кампанията и учител по български език и литература, посочи, че тази година се предлага филмът "Гунди" като културно..

публикувано на 07.01.25 в 10:45

В деня на леденото хоро - леден душ и за клиентите на втори мобилен оператор

Втори мобилен оператор обяви, че вдига едностранно цените на услугите. " Докато се захласвахме по леденото хоро, sms -ите валяха цял ден и поздравяваха хората с новите цени . Има горчива ирония, че това винаги се случва на празници. Явно всеки разбира празниците по неговия си начин", коментира пред БНР Богомил Николов от Асоциация..

публикувано на 07.01.25 в 10:36

Пасища за застрояване? Защо се надигнаха в село Богданлия

Община Елин Пелин иска да продаде пасища за застрояване, като неправомерно променя предназначението на земи, които са публична общинска собственост. За това алармират от инициативен комитет в село Богданлия, община Елин Пелин. От 8 месеца местните хора се борят за запазването на пасищата. През януари 2024 г. Общинският съвет на Елин..

публикувано на 07.01.25 в 10:01
Диана Димова

Диана Димова за смъртта на непълнолетните мигранти: Циничен опит на МВР да прикрие отговорността си

"Успяхме да издирим семействата. В момента тече процес по идентификация. Не мога да ви опиша в какво състояние са близките ". Това каза пред БНР Диана Димова от "Мисия Криле" за развоя на трагичния случай със загиналите в Странджа в навечерието на Нова година непълнолетни мигранти. Организацията от Стара Загора, която получи един от..

публикувано на 06.01.25 в 11:32

Весела Владкова: Мъск не е добре запознат с реалността в Германия

"Само "Алтернатива за Германия" може да спаси Германия" - това сподели на 20 декември в собствената си социална мрежа американският мултимилиардер Илон Мъск. С това "гръмна първата пушка" в кампанията си да компрометира предсрочните парламентарни избори в най-мощната държава от ЕС. Мъск си позволи директни обиди към президента, канцлера, най-вероятния..

публикувано на 04.01.25 в 11:15
проф.Искра Баева

Проф. Искра Баева: Все повече на преден план излиза държавният национализъм

За да се оцени какво е направил Путин в своето дълго управление, трябва да има някаква завършеност. Може да се оцени едва след като той престане да управлява Русия. Това каза пред БНР историкът проф. Искра Баева. "Това, което безспорно направи Путин, е да централизира държавата и да предотврати онези процеси, които бяха започнали при..

публикувано на 04.01.25 в 10:31