Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Борбата за глобално лидерство с Китай ще бъде основният вектор на външната политика на САЩ, смята той

Любомир Кючуков: Американската външна политика ще стане по-непредсказуема и хаотична

Според него ЕС трябва да търси сътрудничество без зависимости

| Интервю
Любомир Кючуков
Снимка: БГНЕС

Разликата между Доналд Тръмп и досегашното управление няма да е в целите, а в инструментите. Това заяви пред БНР Любомир Кючуков, директор на Института за икономика и международни отношения.
"Тръмп е говорител на процесите, той е техен катализатор, но той не е техен генератор - те са по-дълбоки и са свързани със сериозни процеси, кризи, разделения вътре в американското общество, включително по отношение на външната политика. Основната промяна на американската външна политика е, че тя очевидно ще стане по-непредсказуема, по-непоследователна, по-хаотична. Не съвсем всичко казано от Тръмп като позиции ще се превърне в държавна политика".

При американските избори парите играят много сериозна роля, подчерта той и напомни, че набраните средства и донорите се обявяват и публично. Според него обаче има известна промяна, когато става въпрос за Илон Мъск:

"Досега бизнесът предпочиташе да управлява през политиците, а сега наблюдаваме нещо като желание на бизнеса вече да измести политиката. Това не е само явление, което през последните години се наблюдава в САЩ". 

Няма да забравим войната за един ден, но текат процеси, които са достатъчно изявени вече, изказа мнението си Кючуков. По думите му на преден план и в САЩ, и в Европа стоят 2 въпроса - как и кога свършва войната и кой плаща цената. Според него въпросът е дали подходът ще се вмества във формулата - към преговори чрез ескалация, или ще се търсят други по-преки пътища към евентуални преговори.

"Динамиката на бойните действия не е в полза на Украйна в момента и забавянето носи допълнителни рискове". 

Според него "Тръмп с удоволствие би оставил следвоенното сдържане на Русия на Европа".

По отношение на външната политика - най-дълбоко промяната ще се отрази върху трансатлантическата връзка, изказа мнението си Любомир Кючуков. По думите му между Тръмп и ЕС има натрупани доста противоречия и негативна енергия

"Това е едно от двете полета, заедно с това на вътрешната политика, където има сериозни опасения от засилен реваншизъм от страна на Тръмп. Това ще означава продължаване на линията на натиск върху членовете на НАТО за увеличаване на финансовата им ангажираност. Тръмп разглежда НАТО като инструмент за американската външна политика".

В интервю за предаването "Преди всички" той прогнозира и вероятно влошаване на търговско-икономическите отношения между САЩ и ЕС

"Евентуално противопоставяне на Вашингтон и Брюксел най-вероятно ще бъде по-силно отколкото при предишното президентство на Тръмп. Това може да отвори нови разделителни линии вътре в ЕС и НАТО, доколкото част от Източна Европа плюс Великобритания, когато говорим за НАТО, гледат към Вашингтон, а не към Брюксел, когато става дума за сигурност", коментира Кючуков и подчерта, че напреженията са налице и в момента, но те биха могли да се задълбочат. 

Той коментира и конфликтът в Близкия изток. По думите му позицията на Тръмп е значително по-произраелска. Избирането на нов американски президент по скоро ще ограничи полето на маневриране на Нетаняху, смята той. 

"САЩ не могат да си позволят повече такова безпардонно пренебрегване на техните позиции, включително и на риска директно да бъдат въвлечени в един регионален конфликт". 

Според него Тръмп в диалог с Израел ще търси някакво решение на кризата или най-малкото ограничаване на рисковете тя да прерасне в регионален конфликт, в който САЩ може да бъде въвлечен

Любомир Кючуков изтъкна, че борбата за глобално лидерство с Китай ще бъде основният вектор на външната политика на САЩ. Избирането на Тръмп не е добра новина и за Китай, смята той. 

Според него оттук нататък ЕС трябва да търси политическа еманципация в сферата на сигурността от САЩ, икономическа и търговска от Китай и ресурсна от Русия. Това означава сътрудничество без зависимости, обясни той. 

Цялото интервю на Лора Търколева с Любомир Кючуков в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Марк Рюте

Марк Рюте е разговарял с Доналд Тръмп във Флорида

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте е разговарял с Доналд Тръмп във Флорида. Това съобщи говорител на Алианса, цитиран от Ройтерс, като срещата се е състояла в петък. До този момент от НАТО не потвърждаваха информациите, че Рюте е отпътувал за американския щат, където Тръмп има огромно имение. Те са дискутирали въпроси, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 11:43

Иля Азар: С течение на времето все повече руснаци подкрепят войната

Миналата неделя в Берлин беше организирано най-масовото от началото на войната шествие на руската опозиция. В челните редици бяха вдовицата на Алексей Налални - Юлия, и бившите политически затворници Иля Яшин и Владимир Кара-Мурза. Участниците поискаха изтегляне на руските войски от Украйна, съд за Владимир Путин и свобода за политическите затворници в..

публикувано на 23.11.24 в 11:15
Снимката е илюстративна

8 популярни места в Кипър се преобразиха в "коледни села"

Осем красиви и популярни места в Кипър се преобразиха в "Коледни села". От днес до 6 януари догодина те посрещат гости от страната и чужбина, предлагайки им автентични кипърски коледни изживявания. В тазгодишното, четвърто издание на програмата "Коледни села" на туристическото министерство се включиха едни от най-известните и атрактивни..

публикувано на 23.11.24 в 11:10
Доналд Тръмп

Проф. Марк Шанахан: Този път Тръмп иска да остави трайна следа след себе си

Президентът в сянка - така често е описван Илон Мъск. Американският инженер, изобретател, бизнес-магнат, инвеститор, милиардер, пламенен последовател на Доналд Тръмп, някога не по-малко пламенен привърженик на демократите. Този човек, заедно с друг предприемач - Вивек Рамасвами, трябва да заеме нов пост в президентската администрация в..

публикувано на 23.11.24 в 11:04
Министърът на вътрешните работи Атанас Илков и директорът на

След приемането ни в Шенген: ГКПП-тата остават, но движението ще се облекчи

След приемането на България в сухопътния Шенген граничните пунктове ще останат, но движението на гражданите ще бъде облекчено, увериха от МВР. Служебният министър на вътрешните работи Атанас Илков каза, че 100 служители на българската, австрийската, румънската и унгарската гранични полиции ще подсилят охраната след отварянето на сухопътната..

публикувано на 23.11.24 в 11:03

ЕС е готов да увеличи средствата за подпомагане на по-бедните държави до 300 млрд. долара

Европейският съюз е готов на увеличение до 300 милиарда долара на средствата, които развитите страни трябва да отпуснат на по-бедните държави, засегнати от измененията в климата.  Това съобщи агенция Франс прес, като се позова на двама свои източници сред преговарящите на срещата COP29 в Азербайджан. Конференцията беше удължена и продължава и..

публикувано на 23.11.24 в 10:55

Седмица на покачване на световното напрежение

Още световно напрежение, след като войната на Русия срещу Украйна навлезе в поредния си нов етап на интензивни атаки с нови и нови оръжия. Усложнение, съвпадащо с края на управлението на Джо Байдън, който тази седмица навърши 82 и стана най-възрастният действащ американски президент. Байдън изрази недоволство от заповедта за арест на израелския..

публикувано на 23.11.24 в 10:34