Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кирил Петков: Готови сме веднага да влезем в преговори, ако видим, че фундаментът на демокрацията е защитен

"Не може да си затворим очите, когато една цяла партия влезе в НС на базата на купен и корпоративен вот"

| Интервю
Кирил Петков
Снимка: Мария Филева, БНР

Бихме се радвали, ако другите партии кажат: "Не може да допуснем тази атака на демокрацията". Това заяви пред БНР Кирил Петков, съпредседател на ПП-ДБ.

"Последните избори, които се проведоха в България, са неприемливи за българската демокрация. Не може да си затворим очите, когато една цяла партия влезе в НС на базата на купен и корпоративен вот.

Когато имаш лидерска партия, ако лидерът има подкрепа от 3%, а неговата партия – от 11.5%, тогава са се появили едни близо 9 %, които са необясними, освен ако тези гласоподаватели са били мотивирани по някакъв друг начин. Няма нищо лично срещу господин Пеевски. Но на всеки, които се опитва да фалшифицира демокрацията, трябва да се каже твърдо "Не"! Не искаме те да имат управленска роля в този парламент". 

Ние сме готови веднага да влезем в преговори с другите политически сили, ако видим, че фундаментът на демокрацията е защитен, заяви още Петков. 

Петков посочи в предаването "Неделя 150" основните точки, по които ПП-ДБ са готови да водят преговори.
"Трите закона за антикорупционната комисия, за подателите на сигнали и за личния фалит, които в момента спират десет милиарда да влязат в българската икономика. Сарафов, който в момента се готви да бъде избран в състезание с един кон, от ВСС с изтекъл мандат". 
Правили сме много грешки, но нито една наша стъпка не е била мотивирана от корист или от страх, заяви още Петков.

"Този опит с Конституцията, който направихме, беше за да се опитаме да свържем демокрацията и прокуратурата по някакъв по-нормален начин. Прокуратурата е напълно нереформирана".

Службите още опитват да моделират някои действия в обществото, посочи съпредседателят на ПП-ДБ.

"Ако има хора, които могат да купуват стотици хиляди гласове, това е защото тези институции не работят". 

Той припомни, че "когато трябваше да се говори за регулаторите през февруари т.г., ние казахме, че не искаме да има разпределение на квотите на база на политически партии". 
"Това беше моментът, когато започна да се случва разпад".

Кирил Петков мотивира решението на ПП-ДБ да подпишат жалбата до Конституционния съд на ИТН. 

"Ние заявихме, че ще подкрепим всички жалби до Конституционния съд след това масово купуване на гласове. Това е преди политическите различия. Ние подкрепяме принципа за проверка за всички злоупотреби. Не става въпрос за коалиционни разговори, за приятелство".  

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Съдебната палата в Кюстендил

Делото за фалиралата "Дупнишка популярна каса“ ще продължи догодина

Окръжен съд – Кюстендил определи за януари и февруари догодина нови дати за следващи 4 съдебни заседания по делото за фалиралата през 2013 г. "Дупнишка популярна каса“. От месец март до момента са проведени 16 заседания по делото, като са разпитани над 125 свидетели. Пострадали според обвинението са 226 души, които загубиха парите си...

публикувано на 17.12.24 в 22:06

Петър Волгин и Андрей Ковачев в ЕП в диалог за войната в Украйна

Евродепутатът от "Европа на суверенните нации" Петър Волгин обвини западните властови центрове и Европейския парламент за дезинформацията по повод войната в Украйна по време на дебат в пленарната зала в Страсбург: "Разобличаването на западните лъжи минава през ясното изговаряне на следните факти. За първи път независима украинска държава се..

публикувано на 17.12.24 в 21:50

Предпазлив оптимизъм в ЕП за бъдещето на Сирия

Евродепутати изразиха предпазлив оптимизъм за бъдещето на Сирия по време на дебат в Европейския парламент в Страсбург. Натали Лоазо от "Обнови Европа" подчерта: "Ражда се нова Сирия. Надеждата се смесва с несигурността, след като ислямистките бунтовници завзеха Дамаск и предизвикаха основателни опасения сред християните. Всички..

публикувано на 17.12.24 в 20:33

В Невестинско създадоха група в социалните мрежи заради проблемите с тока

В Невестинско е създадена група в социалните мрежи от потърпевши с проблемитe с тока в района, които са от години. В групата влизат кметски наместници и отделни абонати в отдалечените села и махали, които ще контактуват директно с ръководството на "Електрохолд" при аварии и нови спирания на електроподаването. До създаването на такава група се стигна..

публикувано на 17.12.24 в 19:53
Доброволци и жители почистват калта от улиците в Пайпорта, Валенсия, Испания, 5 ноември 2024 г.

Испанското правителство одобри разпределението на 50 млн. евро между 78 общини, засегнати от наводненията

Правителството в Испания одобри разпределението на 50 милиона евро между 78 общини, засегнати от наводненията. Испанският премиер обяви новите мерки за подпомагане на пострадалите от наводненията Жертвите на наводненията в Испания вече са 222, десетки още се издирват Помощта се отпуска за наемане на безработни за възстановяване на..

публикувано на 17.12.24 в 19:44
Украинският премиер Денис Шмигал потвърди, че Украйна няма да поднови договора за транзит на руски газ след 1 януари 2025

ЕК не подкрепя удължаване на договора за транзит на руски газ през Украйна

Европейската комисия не подкрепя нито удължаване на договора за транзит на руски газ, "нито други решения за поддържане на транзитния поток" през Украйна. Това заяви говорител на комисията, цитиран от агенция "Ройтерс". За удължаване на срока на транзита след 1 януари 2025 година, когато изтича срокът на руско-украинският договор, пледира словашкият..

публикувано на 17.12.24 в 19:35
Управителят на НЗОК Станимир Михайлов.

НЗОК е проверила случаи на многократно хоспитализирани през годината хора

Засилване на тежестта на заболяването с цел пациентът да бъде хоспитализиран по по-скъпа клинична пътека - това е една от основните предполагаеми причини за увеличените разходи на болниците, отчетени към Здравната каса (НЗОК) през тази година, показва проверка на институцията. Другата причина, която подлежи на доказване, е разрешаването на нови..

публикувано на 17.12.24 в 19:17