Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Когато става дума за данъци и осигуровки, най-вероятно 2+2=3,5"

Стефан Антонов: Партиите вече са отписали еврозоната, но не смеят да го кажат

"С това състояние на публичните финанси еврозоната отива поне 2028-29 г."

| Интервю
Стефан Антонов
Снимка: БГНЕС

В икономиката 2+2 не винаги прави 4, а когато става дума за данъци и осигуровки, най-вероятно 2+2=3,5 и сметките на Министерството на финансите да се окажат грешни.

Това каза финансовият журналист Стефан Антонов във връзка с предстоящото приемане на Държавен бюджет за 2025 година.

"През 2025 г. се очаква забавяне на икономиката и всяко повишаване на данъците и осигуровките може да доведе до това, че фирми или ще затварят, или ще преминават към сивия сектор, или ще карат хората си преминават на 4-часов работен ден. Всяко механично увеличение на данъци или осигуровки може да ни изненада", посочи той. 

Според Антонов първата работа на 51-вото Народно събрание трябва да е "да извика министърката на финансите и по недвусмислен начин тя да каже какви са причините, довеждащи до дефицита", който се очаква да е между 6 и 9% от БВП, а след това да се търсят решенията:

"С мерки всичко може да се постигне, но тези мерки могат да бъдат болезнени - увеличение на данъците или увеличение на осигуровките". 

Най-правилното поведение би било да се определи онова ниво на дефицит, дори и над 3%, т.е. ще се открие процедура от ЕК по свръхдефицит, да го изтърпим болезнено и срамно, а след това да имаме строг план как този дефицит да се ограничи в следващите 3 години, смята финансовият журналист и обясни, че това е решение, което няма да депресира икономиката.

Той смята, че ако Народното събрание не утвърди числото на новите заеми, които догодина трябва да бъдат между 12 и 18 млрд. лева, държавата рискува да изпадне в състояние да фалира, защото не може да си посрещне задълженията, въпреки че сме страната в ЕС с най-ниска задлъжнялост спрямо БВП. 

По думите на Стефан Антонов партиите "вече са отписали еврозоната, но не смеят да го кажат":

"С това състояние на публичните финанси влизането в еврозоната се е отдалечило поне до 2028-2029 г., но който пръв го каже, ще го обвинят, че саботира усилията и те затова си мълчат, но вече са я отписали".

Интервюто на Снежана Иванова със Стефан Антонов в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл. 

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фон дер Лайен и Антонио Коща потвърдиха подкрепата на ЕС за Зеленски

Председателите на ЕК Урсула фон дер Лайен и на Европейския съвет Антонио Коща изразиха подкрепата си за Украйна и нейния лидер Володимир Зеленски след неговия разгорещен разговор с американския президент Тръмп в Овалния кабинет на Белия дом. "Вашето достойнство е чест за храбростта на украинския народ. Бъдете силен, бъдете смел, бъдете..

публикувано на 28.02.25 в 22:39
Папа Франциск

Папа Франциск е получил пристъп на бронхоспазъм

Пресслужбата на Ватикана оповести поредния медицински бюлетин, в който се казва, че Папа Франциск получил пристъп на бронхоспазъм. В прессъобщението се казва: "Следобеда, след една сутрин, прекарана в редуваща се респираторна физиотерапия с молитва в параклиса, Светият отец получи изолиран пристъп на бронхоспазъм, който обаче доведе до..

публикувано на 28.02.25 в 21:50

Редица европейски лидери подкрепиха Зеленски след спора му с Тръмп

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен изрази подкрепа за украинския президент Володимир Зеленски след неговия разгорещен вербален сблъсък с президента на САЩ Доналд Тръмп в Овалния кабинет. "Вашето достойнство почита храбростта на украинския народ. Бъдете силни, бъдете смели, бъдете безстрашни. Никога не сте..

публикувано на 28.02.25 в 21:24
Президентът на Украйна Володимир Зеленски

Белият Дом: Зеленски си тръгна по-рано след разгорещен спор с Тръмп, пресконференцията е отменена

Украинският президент Володимир Зеленски напусна Белия дом по-рано от предвиденото след разгорещен спор в Овалния кабинет с президента Доналд Тръмп и вицепрезидента Джей Ди Ванс, заяви служител на Белия дом, цитиран от Ройтерс. Американските медии цитираха представители на Белия дом, че Тръмп е помолил Зеленски да напусне...

публикувано на 28.02.25 в 20:51
Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп: Зеленски не е готов за мир в руско-украинския конфликт

След разгорещен разговор с украинския президент в Овалния кабинет, американският президент Доналд Тръмп използва своята социална медия Truth Social, за да каже, че Зеленски не е "готов за мир" в руско-украинския конфликт. Между Тръмп и Зеленски "прехвърчаха искри" по време на разговора им в Овалния кабинет "Днес имахме много значима..

публикувано на 28.02.25 в 20:34
Володимир Зеленски, Доналд Тръмп и Джей Ди Ванс

Разгорещен разговор между Тръмп и Зеленски в Овалния кабинет

За размяна на реплики на висок глас в Овалния кабинет между президентите на Съединените щати и Украйна Доналд Тръмп и Володимир Зеленски, съобщава Франс прес. Срещата между двамата започна преди два часа. Очаква се по време на визитата Вашингтон и Киев да подпишат за американски достъп до украински редкоземни минерали и да обсъдят мирно..

публикувано на 28.02.25 в 19:55

БНБ: Намалява печалбата на банковата система през януари

Печалбата на банковата система намалява през януари, става ясно от данните на БНБ. В края на първия месец на 2025 г. тя е 149 млн. лв., което е с 34 млн. лв. или с 18,8% по-малко от реализираната за януари 2024 г. Начислените разходи за обезценка на финансови активи са 66 млн. лв., което е с 37,7% повече от отчетените към края на първия..

публикувано на 28.02.25 в 19:48