Мисля, че е реалистично от 1 януари 2025 г. НЗОК да заплаща биомаркерите за онкологично болни пациенти. Тази полемика е отдавна и проблемът отдавна е на вниманието на Касата. Нормално и възможно е от януари, предвид събитията от доста време назад. Това мнение изрази Евгения Александрова, председател на пациентска организация на онкоболни, в интервю пред БНР.
В предаването "Хоризонт до обед" тя коментира достъпността на онкоболните пациенти до модерно и адекватно изследване, което позволява да бъде избрана най-ефективната терапия за лечение.
Към момента биомаркерите се поемат от фармацевтични компании, "но проблемът е, че компанията ще заплаща маркера, съответстващ на лечението с техен медикамент. Но няма да се покрие целият панел с генетични изследвания, за да се направи най-добрия избор за неговата прицелна и модерна терапия", обясни Евгения Атанасова.
И допълни, че при липсата на регулация не можем да говорим за пълен достъп:
"Прав е проф. Алексей Савов и трябва да има регулация, за да има ясни правила и медицинският онколог да има свобода при прилагането на терапията на пациента. Всичко е на принципа на късмета и не се покриват всички нужди на пациента. Докато не стане регулативен процесът и покрит от Касата, не можем да говорим за достъпност".
Към момента е трудно да се прогнозира какво ще е заложено в бюджета на НЗОК, освен 1 млрд. лв. повече като разходи, но въпросът е как ще бъдат разпределени. За онколозите биомаркерите са ориентир да изберат подходящата терапия – прицелна терапия, която се насочва към тумора.
Проф. Алексей Савов, началник на Централната генетична лаборатория, припомни, че от 15 години у нас се регистрират модерни терапии и компаниите вносители организират и определени лаборатории.
След диагностициране на пациента и при биологична проба той трябва да се насочи към генетична лаборатория, за да се направи молекулно профилиране за определяне на медикаментите в терапията. Засега става въпрос за заплащане от Касата на маркери за колоректален тумор, рак на гърдата и рак на белите дробове, а до момента повечето от изследванията за генетично профилиране на тумора се поемат от фармацевтичните компании.
"Няма точно данни колко от онкопациентите правят такива изследвания заради липсата на регулация и не може да бъдат проследени. Няма регистър и аз не мога да отговоря колко от пациентите стигат до подобно тестване и до иновативните терапии", коментира проф. Савов.
Според него е важно да има правила и правилно да се остойности изследването. Проф. Савов посочи, че един биомаркер струва около 400 лв., но изследването зависи от технологията и необходимия брой маркери, а той се определя от съществуващи медикаменти.
И добави, че засега не е ясно на какви изисквания да отговарят и какъв статут да имат лабораториите, в които се правят анализите.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
С 50 процента поскъпва от Нова година билетът за посещение в крепостта "Царевец“ във Велико Търново и в средновековните църкви в архитектурния резерват Арбанаси. Туристите вече ще плащат по 15 лева за индивидуалните посещения. Семейният билет става 30 лева. Последното повишение на цените беше преди 4 години. Цените на енергоносителите,..
Няколко села в област Смолян са без електричество заради проблеми по електропреносната мрежа, причинени от снега, съобщи Адриан Петров, заместник областен управител. От електроразпределителното дружество работят по отстраняване на авариите, но придвижването на един от екипите е затруднено от непочистен път към местността "Хайдушки поляни"...
Русия провежда разследване на причината за падането на самолет на Азербайджанските авиолинии и смята за грешно да се спекулира, преди то да е приключило. Това заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, цитиран от "Ройтерс". 38 души загинаха при падането на самолета в близост до казахстанския град Актау вчера. Данните за полета показват, че той се е..
Все по-тежки стават метеорологичните условия в района, в който десети ден продължава издирването 13-годишното момче от старозагорското с. Конаре. Трети ден военнослужещи от 31-ви механизиран батальон - Хасково и 42-ри механизиран батальон - Ямбол се отправиха с дронове към района. Момчето е със Синдром на Даун и е в неизвестност от 17 декември. Въпреки..
Множество дървета повали в разградска област силният вятър през изминалото денонощие. През последните 24 часа в областната дирекция на МВР в Разград са постъпили общо 14 сигнала за паднали дървета на пътното платно в различни населени места. Служители на звената за защита на населението при бедствия и аварии са се отзовали на всички и пътните..
Усложнена е зимната обстановка в Габрово и селата от общината. Снеговалежът в Габрово продължава, макар и слабо. Натрупаният тежък сняг през последното денонощие накъса електропроводи и скърши дървета. 90 села в община Габрово са без ток, а също и кварталите "Беленци", "Недевци", "Стефановци" и "Шенини". Заради снегонавявания..
Израелската армия потвърди за извършена атака тази нощ до болница в Ивицата Газа. По-рано от палестински телевизионен канал обявиха, че при нападението са убити петима негови журналисти. Израел твърди, че целта на нападението е била терористична клетка. "Ал-Джазира" съобщава, че убитите медийни работници са спели в микробус, паркиран пред..
Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа. Коледарската група е от единадесет млади момчета ...
Кауза "Божик"- така са нарекли благотворителната инициатива хората от санданското село Спатово и техните приятели от фондация "Леб и вино" , чиято..
2024-та беше много силна и успешна година за нас! Така оцени изминалата година за Софийската опера и балет акад. Пламен Карталов, директор на..