Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Майкъл Кларк: Донбас може да падне до месеци

| Интервю
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Повече от десет години след първите битки, Донецка област е на път да падне в руски ръце, смята проф. Майкъл Кларк, преподавател в лондонския King’s College. В интервю за предаването "Събота 150" той изказа мнение, че не е задължително този сценарий да се случи, но украинското командване може би трябва да обмисли изтегляне на войските си от руската Курска област, за да задържи с тях, каквото му е останало от Донецка.

Каква е оценката ви за ситуацията на фронта в района на Курахово и Покровск, проф. Кларк?

Очевидно руснаците сега напредват бавно и постепенно. Но има опасност украинската отбрана да се пропука и придобивките им да станат по-големи на едно или друго място на фронта. Това не е неизбежно, но ако успеят да принудят украинците да се оттеглят от Покровск, това ще е голямо преимущество за руснаците при по-нататъшните им усилия на север - към Краматорск. А Краматорск и Славянск са двете най-значими цели за тях в Донбас. Ако ги превземат, целият Донбас ще е вече техен.

Това е напълно възможно. Но дали ще успеят да го постигнат преди пролетта зависи до известна степен и от метеорологичните условия. Ако зимата е мека и мокра, ще им е трудно. Но ако настъпят мразове, ще могат лесно да се придвижват с бронираната си техника почти през всякакъв терен. И Донбас може да падне до февруари.

А какво е мнението ви за положението около Суджа - това градче в Курска област, което бе завзето от украинците през август, а сега е обект на концентрични атаки?

Според мен украинците имат доста добри шансове да удържат позициите си край Курск. Към момента контролират повече от половината територия, която превзеха в началото на офанзивата си там. Ще им помогнат допълнителните боеприпаси, които получават, особено ракетите ATACMS от Съединените щати. Ресурсите в жива сила, които продължават да държат там, показват, че явно са решили, че това малко парче земя в Курска област им е по-важно от Краматорск.

Аз не съм сигурен дали това решение е правилно. Мисля, че би било по-добре за тях да усилят отбраната на юг и на югоизток. Но това си е тяхна работа. И изглежда, че наистина на цената на известни загуби на юг, ще отблъснат контраофанзивата в Курск.

Според Вас използваха ли украинците достатъчно ефективно ATACMS и "Storm Shadow" досега? Знаем, че им беше разрешено да обстрелват с тях руснаците само на украинска територия.

Да. Те използваха "Storm Shadow" срещу Крим, и то напълно легитимно, защото той е част от Украйна. При това доста ефективно ги използваха - срещу Севастопол, срещу руска подводница там клас "Палтус", както и в района на Керченския мост. Проблемът с ракетите "Storm Shadow" и с френските SCALP е, че украинците не разполагат с големи количества от тях. Причината е, че ние самите нямаме много такива ракети и вече им дадохме каквото можахме.

За използването им в Курск все още е рано да се прецени колко е ефективно. Вече стреляха срещу погреби в Брянск, което винаги е полезно. Поразиха и команден център на руската контраофанзива в Курск. Украинците видимо получават активна помощ от американското разузнаване за идентифицирането на мишените си. Затова очаквам ценните им запаси от такива ракети да бъдат използвани внимателно и възможно най-ефективно.

Теоретичен въпрос, предвид отношението на правителството в Берлин, но може ли Германия да помогне да се наклонят везните с доставка на нейните крилати ракети "Taurus"?

Да. Ракетите "Taurus" са по-добри от "Storm Shadow" и SCALP. Не кой знае колко по-добри, но все пак - бойните им глави имат по-добри проникващи параметри и затова са по-ефективни срещу подземни обекти. Освен това германците имат много "Taurus"-и. И ако решат да дадат част от тях на Украйна, това би довело до - хайде не голяма, но значителна промяна на ситуацията. И наистина би помогнало на украинците, които се молят за тези "Taurus"-и вече повече от година. Шолц обаче продължава да отказва.

Президентът Зеленски призна публично тази седмица, че Украйна ще загуби войната, ако Съединените щати спрат военната си помощ. Вие как мислите - ще оцелее ли украинската армия в такъв случай?

Зависи дали помощта ще секне рязко и изцяло или само ще бъде намалена и частично компенсирана от страна на европейците. Не бива, според мен, прибързано да заключаваме, че президентът Тръмп непременно ще отреже цялата американска помощ незабавно, с което би причинил поражение на Украйна на бойното поле. Той може и има властта да го направи. Но така би останал в историята, а и в очите на много републиканци и на всички демократи в Америка, като човекът, който е клекнал пред Путин и е помогнал на един диктатор да постигне каквото иска.

Мисля, че Тръмп по-скоро ще се опита да договори нещо като пътна карта, според която помощта за украинците ще намалява постепенно срещу нещо в замяна. Така че 20 януари (когато той ще поеме властта – бел. ред.) може и да е своеобразна повратна точка, но не е задължително. Всичко е възможно, защото със сигурност Тръмп не е обмислил в цялост ситуацията.

Все повтаря, че ще спре войната в рамките на 24 часа. Но няма идея как да го направи. Зациклил е с тази наивна хвалба. А няма понятие от европейска политика, не разбира тази война, а камо ли Русия. Мисли си, че Русия му е ясна, но не му е. Имаме работа с човек, който не е компетентен да реши този проблем.

Съгласен ли сте с констатацията на Вашингтон, че ударът с новата руска ракета "Орешник" по Днипро не променя радикално играта?

От военна гледна точка не е фактор за радикална промяна на ситуацията. Това е просто ракета, която може да носи няколко бойни глави. Изстрелването ѝ беше изцяло политически акт. Тя беше само една от общо девет, изстреляни едновременно срещу Украйна - седем Х-101, една "Кинжал" и тази - РС-26.

Това, което я отличава, е обсегът ѝ - с нея може да бъде поразен който и да било град в Европа. Такава ракета би трябвало да е стратегическо ядрено оръжие. Но срещу Украйна беше използвана по такъв начин, че всички на Запад да се уплашат. Ситуацията на фронта не се промени с нищо. Политическото послание обаче не може да се сбърка. Дали европейците и Съединените щати ще го приемат така, както иска Путин, е друг въпрос.

И не бива да допускаме да ни сплашат толкова лесно...

О, разбира се. Основното занимание на Путин в момента е да се опитва да изплаши всички със заканите си, че е готов да направи "каквото е необходимо", и с вероятността от по-широк европейски конфликт и дори от трета световна война. Иска на всички да им стане ясно, че ако трябва, така ще стане. Но това не е истина. Не вярвам, че дори да се опита, би могъл да го направи. Той явно си е повярвал, че ние носим отговорност той да не отприщи мащабна война.

Точно по същия начин през май 1940 г. Адолф Хитлер, след като е превзел цяла континентална Европа, е хвърлил вината върху Великобритания. "Войната ще спре", заявил Хитлер - "ако спрете да се опитвате да ми попречите да превземам други държави!" или: "Ако се предадете, войната ще спре. Великобритания е виновна, че Втората световна продължава, защото не ще да спре да се бие!".

Дали Европа днес е по-уязвима от такава кампания на сплашване, отколкото Великобритания през 1940?

Да. Далеч по-уязвими сме от тогава. Съвсем различно общество сме. Модерните европейци не знаят какво се изисква от тях по време на война и какво е необходимо, за да има eфективно възпиране. Смисълът на въоръжените сили е да сме подготвени за бойни действия, но и за предотвратяването им. По-голямата част от обществото в Европа, включително ние, британците, сме загубили точна представа какво е необходимо, за да сме в безопасност.

Мислим си, че е много лесно и че сме в правото си да сме в безопасност и да просперираме. Е, нямаме такова право! Но имаме способността да си осигурим безопасност и просперитет. За това обаче са необходими някои жертви, които от вече 40-50 години не сме готови да направим.

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Министърът на вътрешните работи Даниел Митов

Даниел Митов: На два сигнала е реагирала полицията в кв. "Бояна" на 12 април

На два сигнала е реагирала полицията в нощта на 12 април, когато униформени влязоха в сградата на т.нар. Сараи на Ахмед Доган в кв. "Бояна". Единият е бил от лица, свързани с политическа партия, а вторият от собственика на имота, посочи вътрешният министър Даниел Митов. Няма задържани след напрежението в "Сараите" на Доган Джевдет..

публикувано на 14.04.25 в 12:11

Задържаха 63-годишен мъж за побой над 18-годишен младеж в Перник

63-годишен мъж е задържан за побой над 18-годишен младеж. Инцидентът е станал в неделя, съобщиха от полицията в Перник. Пострадалото момче и чичо му помагали в почистване на имота на техен познат. След като свършили работа между собственика и младежа възникнал спор, при който възрастният мъж ударил момчето с юмрук в областта на носа. След преглед в..

публикувано на 14.04.25 в 11:40
Пета градска болница в София

Оставки в последното действащо общинско детско отделение в София

Лекарите от последното действащо общинско детско отделение в София подадоха оставките си, като зов за разговор относно исканията им за увеличаване на възнагражденията. Педиатри и здравни асистенти се събраха на мълчалив протест пред Столичната община. На място дойдоха и родители с деца, които се лекуват в отделението с капацитет от 20 легла. От..

публикувано на 14.04.25 в 11:11
Неда Антонова

Неда Антонова: Въздухът в България е сякаш "нездравословен" за нашите деца

При голям интерес в Регионалната библиотека "Христо Смирненски" в Плевен , писателката Неда Антонова представи своето творчество, както и новата си творба.  Последната й книга - "Моят любовен август- Едно пътуване до ръба на живота" е по книжарниците от месец март. За тревогите на младите хора, отговорността на обществото и бъдещите планове за книги..

публикувано на 14.04.25 в 11:01

Ръст на нарушенията при заплащането на труда по време на официални празници

Главната инспекция по труда отчита ръст на нарушенията при заплащането на труда по време на официални празници. За първите три месеца на годината те са 533 при 379 за същия период на предходната. Ръст има и при нарушенията по заплащането на извънредния труд. За първото тримесечие на годината ГИТ е установила над 5300 нередности при..

публикувано на 14.04.25 в 10:52

МФ: Кметовете управляват парите за транспорт

По повод исканията на работещите в сферата на градския транспорт в София, Варна и Русе за повишение на заплатите с по 400 лева, от Министерството на финансите разпространиха становище, в което се казва, че бюджетът на страната за тази година предвижда ръст на парите за обществения транспорт. Предстои общините да приемат своите си бюджети...

публикувано на 14.04.25 в 10:37
Иво Инджев

Иво Инджев представя "Остродумия"

Журналистът и публицист Иво Инджев представи в предаването "Хоризонт до обед" книгата си "Остродумия". В нея той са събрани негови публикации от периода 2008–2024 г., което авторът определя като " практическата стойност на книгата ". За Инджев книгата е "нещо много лично, вместо автобиография" и отразява гледната точка на публицист ,..

публикувано на 14.04.25 в 10:31