Това каза пред БНР журналистът от "Сега" Людмил Илиев.
Институциите рухват, а легитимността на държавата е поставена под съмнение. Има кризисни елементи, които показват, че нашата държавата затъва много дълбоко, изрази мнение той.
Илиев описа ситуацията с невъзможността да се избере председател на Народното събрание като подобие на "онези фантастични филмови истории, в които главният герой е затворен във времеви капан, изживява един и същи ден и прави всякакви усилия, за да разбие този цикъл".
"Политиците сами създадоха този проблем и умишлено го подхранват."
Политическият сблъсък около председателя на парламента е по-интензивен именно заради очакванията, че става дума за следващия служебен премиер, отбеляза той.
В политически ракурс се поставя всеки ход на всяка политическа сила, заяви Илиев и призова "въпросът за председател на НС да се изключи напълно от политическите уравнения".
Шансовете на Борисов да стане министър-председател са съвсем малко по-големи от тези на Пеевски да стане министър-председател, които са почти нулеви, смята журналистът.
Тактиката на ПП-ДБ се заключава в това да изолират ГЕРБ от други потенциални съюзници и да го направят зависим от своята подкрепа. До момента тази тактика не изглежда успешна. Идеята за равно отдалечения премиер по-скоро саботира това усилие, отчита Людмил Илиев.
Като "много лош ход" той определи заявката на ПП-ДБ за преговори с втория мандат. Тогава по думите му ГЕРБ ще откаже да подкрепи този мандат "от чист инат" и ПП-ДБ ще трябва да сглобява управляващо мнозинство от 4-5 формации, сред които и "Възраждане", което според него няма как да се случи.
Основното различие между ПП-ДБ и "Възраждане" е геополитическата ориентация. По вътрешнополитически въпроси от значение това може да се изключи, допълни той.
"ПП-ДБ сами се поставиха в този капан. Тяхната реторика беше радикална. Не помня друга политическа сила, която толкова усилено да е изграждала санитарен кордон около себе си, колкото ПП-ДБ."
Борисов има лична цел. Той желае да бъде министър-председател, защото вижда, че се случват големи неща по света и желае да бъде част от тези неща, да запише своето име в историята, посочи още журналистът.
"В ГЕРБ от доста време насам говорят, че ПП-ДБ не е техният основен конкурент на изборите. Те не лъжат. В областните градове основен съперник на ГЕРБ е "Възраждане". В по-малките градове и селата, а също и в някои областни градове, е ДПС. Това са партиите, за които ГЕРБ се безпокои в страната, извън София, където се намира партийният гръбнак на ГЕРБ. Затова Борисов иска да си остави отворени опциите с "Възраждане" и ДПС–НН. Това е разумно поведение, което ПП-ДБ също трябва да започнат да възприемат, за да излязат от този санитарен кордон, който сами си налагат", коментира Илиев в предаването "Преди всички".
По въпроса с обединените в КС дела за касиране на изборите Илиев изрази очакване "тази проверка да внесе успокоение в обществото и да му даде обяснение какво се е случило на тези избори", защото е било внесено "огромно напрежение" и за първи път има такава мощна политическа реакция.
"Това е изключително опасна ситуация за нашата държава."
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет се очаква да изслуша съдия Мирослав Петров по казуса за оказан му натиск от прокуратурата заради делото "Нойзи". Това трябваше да стане на заседание на Колегията миналата седмица, но то беше отложено заради липса на кворум. Тогава пред сградата на ВСС се събраха представители от сдружението..
Днес е и Европейският ден на Единния европейски номер за спешни повиквания 112, обявен за такъв през 2009 година със съвместна тристранна декларация на Европейската комисия, Европейския парламент и Съвета. Очаква се да бъде от отбелязан с представянето на резултатите и тенденциите от работата на системата 112 през изминалата година,..
Продължава визитата на премиера Росен Желязков във френската столица Париж, която е домакин на Срещата на върха по въпросите на изкуствения интелект (AI Action Summit). От Министерския съвет съобщават, че се очаква днес той да се включи в дискусия за бъдещето на изкуствения интелект и неговото приложение. Макрон: Франция ще..
Американският президент Доналд Тръмп повиши значително митата върху вноса на стомана и алуминий, като заяви че няма да бъдат правени изключения. Новите плоски нива на митата са 25 процента, което е значително повишение спрямо досегашните 10 на сто. Със заповедта се премахват и изключенията за отделни държави, споразуменията за квоти, както..
Националният център за безопасен интернет ще отбележи 20 години от създаването си. Датата съвпада с международния Ден за безопасен интернет, който от 2004 г. насам се отбелязва всеки втори вторник на февруари. Центърът ще представи постигнатото за две десетилетия в защитата на децата и семействата в дигиталната среда, както и актуални..
Регионалният исторически музей в Пазарджик представя изложбата "Родопската теснолинейка - 80 години истории". Проявата е съвместна с гражданското сдружение "За теснолинейката", представлявано от Кристиян Ваклинов, което има за своя кауза запазването на уникалната атракция. Стандартният теснолинеен път е почти два пъти по-широк от този на..
Британският крал Чарлз Втори организира рядко по характера си посещение с екскурзовод на министър-председателя Киър Стармър и вицепремиера Анджела Рейнър в неговия екологичен, жилищен проект в графство Корнуол, съобщи Би Би Си. Кралят искаше да покаже на премиера и Анджела Рейнър, която също е министър на жилищното настаняване, този проект, който е..
Според Закона за противодействие на корупцията всички лица, заемащи публични длъжности, трябва да подават декларации, в които да описват имотното и..
Бюджетът трябва да бъде балансиран и истински, няма да настояваме за 3% дефицит и не смятаме, че ако не сме готови за еврозоната, трябва да влизаме в..