Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Няма смисъл да залъгваме с декларации, нека да кажем истината на държавите

Милен Керемедчиев: Следващите 10 години няма да има нови страни членки на ЕС

| Интервю
Милен Керемедчиев
Снимка: Георги Налбантов

Нека да кажем истината. Следващите 10 години няма да има нови страни членки на ЕС. Това каза бившият зам.-министър на външните работи Милен Керемедчиев в интервю пред БНР. 

"В момента, в който слагаме някакви граници за покриване на критерии да станат членове, тогава държавите виждат светлина. В момента за Западните Балкани, Молдова, Армения, Грузия няма явна перспектива за ЕС и това се вижда от евроскептицизма в ЕС, както и от умората от разширяване на ЕС. Няма смисъл да ви залъгваме с декларации "искаме да влезете по-бързо", каза Керемедчиев и посочи, че вече са минали 30 години от желанието на Турция за ЕС. 

В предаването "12+3" той коментира решението на КС на Грузия, с което отказа да обяви за недействителни парламентарните избори, спечелени от "Грузинска мечта", а преговорите за кандидатстване са отложени за 2028 г. 

"Тези демонстрации продължават от месеци. Такива имаше, когато парламентът прие спорния Закон за чуждестранните агенти, копиран от Русия, и в момента е в сила. Видимо е, че правителството няма да се огъне под натиск от улицата и ще продължи с тази своя политика", каза Керемедчиев. 

Според него случващото се в Грузия не е индивидуално събитие и нещо като прецедент: 

"В дълбочина като се погледне, същото в Грузия се случи преди година в Молдова, тогава получиха статут на страна кандидатка за ЕС. Приднестровието тръгна да прави референдум за отделяне от Молдова, а на изборите всичко беше на кантар за европейска ориентация на Молдова и по-близко членство до Русия. Като по учебник е сега в Грузия. Там имаме Южна Осетия, Абхазия, които искат да се присъединят към Русия. "Грузинска мечта" спечели с 54%, което означава, че половината от населението е против тяхната политика". 

Дипломатът обясни, че в Грузия разделението е и на възрастово ниво – младите искат европейска ориентация.

"Това означава, че скоро няма да се успокоят нещата. Видимо е, че това правителство ще държи тази линия на поведение. Правят се аналогии с Украйна, но не мисля, че има точно такива. Защото участието на западните сили и САЩ е по-слабо и неизявено. Младите в Грузия се самоорганизират и почти без някаква подкрепа осъществяват това протестно събитие вече четвърти, пети ден в Тбилиси и големите градове", посочи Керемедчиев.

Според него основният проблем е в нас, в ЕС, "защото ЕС не дава конкретни времеви диапазони за бъдещо членство на тези страни".

Той прогнозира, че младите няма да се успокоят:

"Те не искат да приемат този резултат. САЩ прекъсна отношения с това правителство. В Грузия ври и кипи. Грузинският посланик в България се прибра, защото подкрепи действията на младите хора. Има дълбоко разделение в обществото и означава, че няма да се успокои скоро."

Като лицемерие Керемедчиев определи и санкциите на ЕС срещу Русия и посочи, че Европа продължава да ползва руски ресурси и източници, но не директно, а през Индия, през Турция и други страни, особено през бивши съветски републики. 

"В изказване пред ЕП Орбан каза истини, че търговските взаимоотношения между ЕС и Азербайджан, и Казахстан са се увеличили. Пак го правим с Русия, но по-скъпо, защото минава през посредници. Германия е в рецесия, защото европейското производство става неконкуретоспособно", коментира Милен Керемедчиев.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Част от оборудването на площадката на АЕЦ „Белене“

Парламентът на Украйна позволи купуването на двата ядрени реактора, предназначени за АЕЦ "Белене"

Парламентът на Украйна позволи окончателно закупуването на двата ядрени реактора, предвидени за АЕЦ "Белене", съобщава "Ройтерс".  Те са предназначени за атомната електроцентрала "Хмелницки", която работи с намален наполовина капацитет след аварията в Чернобил, е пояснил украински депутат пред агенцията. При скорошното си посещение в Украйна..

публикувано на 11.02.25 в 14:11
Снимката е илюстративна, архив.

Полицаи спасиха възрастен мъж от пожар в село Петревене

Полицаи от РУ Луковит са спасили през изминалата нощ възрастен мъж от пожар в къща в село Петревене. Сигналът за  пожара е подаден малко пред 2.00 ч. Първи на мястото на горящата къща в село Петревене е пристигнал автопатрул на РУ Луковит. Полицейските служители са чули викове за помощ от горящо помещение в къщата, което ги е..

публикувано на 11.02.25 в 14:02

Родители се обявиха против задължителен час по религия

Родители се обявиха срещу идеята за въвеждане на задължителен учебен час по религия в средните училища у нас, лансирана от отделни политици. Над 500 души са се подписали под отвореното писмо, което е изпратено до  Министерството на образованието, парламентарната просветна комисия и Институцията на омбудсмана. Наскоро просветният..

публикувано на 11.02.25 в 14:01
Владимир Береану

Владимир Береану: Йоханис подаде оставка, за да не загуби привилегии - пожизнена пенсия и къща

Има просто обяснение за подадената оставка на президента на Румъния Клаус Йоханис. И това е, че в парламента се събраха достатъчно гласове за импийчмънт, който трябваше днес да се гласува, коментира журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. "Разбра се, че има мнозинство и по румънския закон трябва да се направи референдум и хората..

публикувано на 11.02.25 в 13:59

Увеличението на пенсиите от 1 юли би трябвало да бъде с около 8,5%

Осъвременяването на пенсиите от първи юли тази година би трябвало да е с около 8,4 - 8,5 процента, ако се приложи Швейцарското правило, записано в Кодекса за социалното осигуряване. Това сочат данните и изчисленията към момента.  По рано днес Националният осигурителен институт обяви, че ръстът на средния осигурителен доход за миналата година е 210 лева,..

публикувано на 11.02.25 в 13:48
Арх. Иван Шишков

Арх. Иван Шишков: Активизацията точно сега по случая "Опълченска" е повече политическа

Активизацията точно сега по случая с "Опълченска" е повече политическа, отколкото да е в полза на хората . Това каза пред БНР арх. Иван Шишков, бивш служебен министър на регионалното развитие и благоустройството и бивш архитект на столичния район "Триадица". "В един момент е направена тази проверка и никой не е разбрал, че е направена. ... Въпросът..

публикувано на 11.02.25 в 13:27
Илия Лазаров

Илия Лазаров: Решението на Тръмп за митата няма да се отрази на България

Решението на президента Тръмп да наложи мита на вноса на стомана и алуминий от средата на март няма да се отрази на България - това каза пред БНР депутатът от Европейската народна партия Илия Лазаров, който е и единственият български евродепутат член на комисията по международна търговия в Европейския парламент: "На България няма да се..

публикувано на 11.02.25 в 13:27