Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Ямболско прегледаха над 1600 овце и кози: Няма чума и шарка

| Репортаж
Снимка: Даниела Костова

Ветеринарите в Ямболско прегледаха през последните няколко дни над 1600 овце и кози за признаци на заболяванията шарка и чума. 

Ветеринарите влязоха в стадата в шест ямболски села, тъй като попадат в 10-километровата санитарна зона около регистрираното в края на ноември огнище на шарка в сливенското село Желю войвода. Направените прегледи на близо 500 животни в селата Дражево, Кабиле, Хаджидимитрово, Завой и Веселиново в община Тунджа показват, че няма рискови животни. В село Зимница, община Стралджа, където броят на овцете и козите общо е над 1000, също не са констатирани признаци на чума и шарка, съобщи д-р Стоян Колев, началник отдел "Здравеопазване на животните" в Областната дирекция по безопасност на храните в Ямбол.

"Извършени бяха клинични прегледи в тези села. Не бяха открити признаци на заболяването шарка по овцете, както и чума по дребните преживни животни. Спокойна е обстановката. Нямаме основание за безпокойство", каза той.

От десетилетия д-р Стоян Колев е сред животновъдите. По думите му е важно на фермерите да се обяснява

"Когато си имаме взаимно доверие и на хората се обясни ясно за какво става въпрос, какви са опасностите от това заболяване, мисля, че може да има разбирателство и добър резултат".

Снимка: Даниела Костова
Павел Илиев от Зимница има триста овце. Той е на 23 години и твърди, че се занимава с животновъдство от около десет години. Според него животните във Велинград не са болни. При Павел и неговите 300 овце, голяма част от които и бременни, за момента е спокойно, не иска дори да си представя, че може да се раздели с тях, като една от причините остава и размерът на обезщетенията.

Покрай регистрираното огнище на чума във Велинградско не закъсняха аналогиите със ситуацията в Странджа през 2018 година, когато заради огнище на чума бяха умъртвени над 3000 овце и кози. Стопанката Ана Петрова от Болярово запази стадото си от над 200 животни и не допусна ветеринарите във фермата си. Заведе и дело срещу Областната дирекция на Агенцията по храните в Ямбол, но делото, което тя спечели, не се отнася до това дали в обекта е имало или нямало заболяване и към момента Петрова спекулира с решението на Върховния административен съд, подчерта д-р Стоян Колев.

Целия репортаж на Даниела Костова в предаването "Хоризонт за вас" чуйте в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ще спасим ли малките квартални магазинчета с бойкот на големите вериги?

Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги?  Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..

публикувано на 12.02.25 в 08:50

Донка Михайлова: Случаят в Брезе трябва да е сигнал – нужна е промяна

Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по отношение на модела на финансиране . Това заяви пред БНР зам.-председателят на УС на Националното сдружение на общините и кмет на Троян Донка Михайлова след трагичния случай в девинското село..

публикувано на 11.02.25 в 12:42

Бюджетът като алиби за провалената еврозона?

Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат съдени, че са се провалили с фискалния показател и да остане единствено инфлационният" при кандидатстването за еврозоната. Това мнение изрази пред БНР журналистът Стефан Антонов. "Нямам..

публикувано на 11.02.25 в 08:18
Семейството на Габи

Габи от Горна Оряховица се нуждае спешно от средства за лечение

Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...

публикувано на 11.02.25 в 06:32

Величка Таседжикова: Времето показа, че изпитите след 4-и и 10-и клас са излишни

Относно матурата по математика след 12-и клас Боян Захариев, директор дирекция "Образование" в "Отворено общество", изказа мнението си: " Важно е за какво се ползват определени изпити. Те могат да се ползват за няколко неща. Едното е ако са необходими на някого напред във времето - подобен изпит е важен за работодатели или за кандидатстване за..

публикувано на 10.02.25 в 11:26

Асен Асенов: България трябва да направи големи и бързи стъпки към културната си интеграция в ЕС

България има да направи големи, едри и бързи стъпки към своята културна интеграция в ЕС.   Това мнение изказа пред БНР Асен Асенов, създател на поредица от международни фестивали, сред които и "One dance festival". " Страната ни може би е най-неинтегрираната държава-членка в европейската екосистема на културните индустрии. Ние не успяваме да..

публикувано на 10.02.25 в 10:24
Джамията

Турция две години след бедствието: Стремеж към възстановяване в свят, изпълнен със загуби

Две години след опустошителното земетресение в Турция всички усилия са насочени основно към възстановяване на жилищата на пострадалите. Знамената в Турция на 6-и февруари бяха свалени наполовина в памет на загиналите над 53 хиляди души. За оцелелите все още не е ясно кога ще има възстановяване на живота такъв, какъвто е бил преди. Две..

публикувано на 08.02.25 в 20:49