Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За него е почти невъзможна конфигурацията ГЕРБ - ПП-ДБ - БСП - ИТН

Асен Василев: Преговори с ГЕРБ само след подпис за санитарния кордон

"Ако от "Да, България" решат да водят разговори, въпреки че не е подписан кордонът, това ще бъде тяхно решение, което влиза в много дълбок разлом на вижданията ни за това по какъв начин трябва да се управлява България"

| Интервю
Асен Василев
Снимка: Мария Филева

"Всички искаме редовно правителство. Подкрепа от ПП за редовно правителство е ясно заявено как - не е толкова трудно и страшно да се подпише декларацията, да се приеме това законодателство, свързано със санитарния кордон и да се отпушат разговорите. Имаме много ясни условия, при които бихме подкрепили". 

Това заяви пред БНР Асен Василев - съпредседател на ПП-ДБ.
"Имаме последователна позиция още от преди изборите. Инициативата трябва да е в първата политическа сила. Нашата подкрепа зависи от това да се подпише декларацията за санитарния кордон около ДПС-Ново начало и съответно да бъде приведена в действие. Това е основният източник на нестабилност в държавата в момента и не само в момента, а в последните 4-5 години", обясни той и добави:

"Първата стъпка от тази декларация - да няма зам.-председатели на НС от ДПС-НН, вече е факт. Но остават ключовите неща, свързани със спирането на избора на главен прокурор от ВСС с изтекъл мандат, избирането на ново ръководство на антикорупционната комисия и още няколко други законодателни промени, заложени в декларацията".

По думите му законодателните промени, предложени в Закона за съдебната власт, не са с оглед г-н Борислав Сарафов. Според него самата процедура по избор трябва да бъде много по-прозрачна и да има изслушване на кандидатите в парламента. 
"Ако ще има човек, който изпълнява функциите временно, идеята е това да не се използва като задна вратичка, за да се назначи някой без конкурс, а да има максимум 6 месеца период и след това да е друг човек - да се въртят прокурорите на тази позиция", добави още Василев.

Според него това са принципни промени, които трябва да се случат не с оглед на една или друга личност. 

"Ще седнем на разговори първо по тази декларация и след като се постигне съгласие по нея и се подпише, чак след това може да има разговори за нещо друго", категоричен бе съпредседателят на ПП-ДБ. Той припомни, че разговорите са били публични. Виждаме доста големи различия с БСП във визията за развитие на страната в ключови сектори, подчерта той. В този смисъл за него е почти невъзможна конфигурацията ГЕРБ - ПП-ДБ - БСП - ИТН за евентуално правителство

"Това е нормалният, разумен, спокоен подход, който стъпва на реални документи. Не надценяваме нашия принос в аритметичното мнозинство. ПП-ДБ имаме 37 депутата. Могат да се направят много мнозинства, извън ПП, ако това е чак такъв препъникамък". 

В интервю за предаването "Неделя 150" Асен Василев декларира, че не се разделят с ДБ, но по някои въпроси имат различни позиции. Запитан за изключените Даниел Лорер и Явор Божанков, той отговори:

"Ключово за нас е постигането на резултати. Ако има хора, които поставят собственото си его или виждания над това да се постигне резултатът, който партията си е поставила като цел и който е надлежно приет и за който е работено във времето, тогава тези хора нямат място в партията. Политиката е отборен спорт, не индивидуален. Всеки трябва да си даде ясна сметка дали с действията си саботира или не определени решения".

Според него това, което може да доведе до разлика, е изцяло в ръцете на "Демократична България"

"С ГЕРБ няма да седнем на преговори, преди да се подпише кордон. Това показва взето политическо решение да не се допуска влияние на Пеевски. С ГЕРБ няма как да седнем на разговори, докато те ясно не покажат с действия, че са взели такова политическо решение. Ако от "Да, България" решат, че въпреки че не е подписан кордонът, искат да водят разговори, това ще бъде тяхно политическо решение, което влиза в много дълбок разлом на вижданията ни за това по какъв начин трябва да се управлява България". 

Съпредседателят на ПП-ДБ отрече да са водени разговори с "Възраждане" за подкрепа. 

""Да, България" вкараха Пеевски и ДПС като част от конституционното мнозинство в разговора. Смятахме, че конституционната реформа е важна и подкрепихме коалиционния си партньор", припомни Василев събитията в предишния парламент. 

Единствените 2 управления - не много стабилни, но редовни, през последните 3 години бяха създадени от ПП, напомни Асен Василев. Според него това е било ключово за справянето с редица кризи, които са се появили в следствие на войната в Украйна. "Оказа се, че почти всички системи на държавата въобще не са подготвени. Наложи се да се реагира изключително бързо и да се мобилизират системи да работят по начин, по който беше доста инфарктно", посочи той. 

По думите му тогава правителствата са били възможни, защото е имало ясна управленска и законодателна програма. Не виждаме ГЕРБ да имат такъв подход сега, отбеляза мнението си политикът. 

Бюджет 2025

След изборите е нормално да направят сондажи с политическите партии, за да внесат бюджет максимално близко до това, което парламентът би приел, коментира Асен Василев. По думите му другата седмица могат да започнат разговорите в НС. 
Той обаче изтъкна, че вариант на бюджет не са виждали. Обсъждали сме различни мерки и техните ефекти, посочи финансистът и добави, че са изказали мнението си за това кои от тях биха подкрепили и кои не. 

"Не може на коляно да се каже горе долу кое колко е. Трябва да се види целият закон как е сглобен и как са разпределени средствата. Това е сложна материя - дяволът е в детайла".

Оставих бюджета на излишък, отбеляза Асен Василев. Тези 18 млрд. всеки финансов министър ги вижда всяка година през август, посочи той и обясни, че всички ведомства си вкарват най-смелите желания, след което започва реалният разговор за това кое ще се случи и кое не. Това не е нещо неочаквано и ново, подчерта финансистът и бе категоричен:

"Дупка в бюджета няма. Има разминавания между желанията на чиновниците и възможностите на хазната". 

Сирия 

Анализът за България от ситуацията в Сирия трябва да бъде направен от службите с допълнителна информация, извън това, което се вижда по новините, коментира Асен Василев. Според него допълнителна дестабилизация в района не помага по никакъв начин.
Навлизаме във втора студена война между САЩ и Китай, където Русия е младши партньор, посочи той. По думите му в Тайван е прекалено опасно да има конфликт, но около Русия тръгва набор от конфликти. 

"Ние трябва да подредим цялостните системи на държавата с идеята, че ще бъдем в една доста нестабилна политически зона, най-вероятно с множество военни конфликти около нас".

Цялото интервю на Явор Стаматов с Асен Василев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стотици трактори блокираха Уестминстър в Лондон

Стотици трактори блокираха Уестминстър, след като фермери от цяла Великобритания се отправиха към Лондон, за да протестират срещу промените в данъка върху наследството. През октомври правителството обяви, че за първи път ще наложи 20% данък наследството върху селскостопански активи на стойност над 1 милион паунда. Промяната предизвика ожесточена..

публикувано на 10.02.25 в 22:07

Втори депутат от Лейбъристката партия на Великобритания е отстранен заради обидни коментари

Втори депутат на управляващата в Обединеното кралство Лейбъристка партия беше отстранен от парламентарната група в рамките на два дни заради членство в чат-група в WhatsApp, разменяла си обидни и подигравателни съобщения за свои съпартийци и пенсионери. Преди да бъде остранен, депутатът от Бърнли Оливър Райън беше извикан днес на среща с..

публикувано на 10.02.25 в 21:58

Иран чества 46 години от Ислямската революция

В Иран отбелязват 46 години от революцията, довела на власт режима на аятоласите, на фона на предупреждения, че американският президент Доналд Тръмп иска да унищожи страната. През цялата сутрин голям брой иранци изпълниха публични пространства в големи и по-малки градове. През януари и началото на февруари 1979 година неспиращите протести срещу..

публикувано на 10.02.25 в 21:48

Тръмп даде още разяснения по идеята си за Газа

Палестинците няма да имат право да се върнат в Ивицата Газа според плана на Доналд Тръмп за възстановяване на опустошената от израелски бомбардировки територия. Тръмп повтори идеята си Съединените щати да притежават Ивицата Газа Това става ясно от публикувани днес откъси от интервю на американския президент за "Fox News", цитирани от агенция..

публикувано на 10.02.25 в 21:38

ДПС-Доган не е съгласно с назначението на Людмила Петкова начело на АДФИ

Парламентарната група на "ДПС-Демокрация, права и свободи" и ДПС на Ахмед Доган обявиха "категорично несъгласие с назначението на Людмила Петкова за директор на Агенцията за държавна финансова инспекция". Бившата финансова министърка Людмила Петкова оглави АДФИ За новото назначение на бившия служебен вицепремиер и министър на финансите стана ясно..

публикувано на 10.02.25 в 20:42
Израелският министър на отбраната Израел Кац определи съобщението на „Хамас“, че отлага освобождаването на поредната група заложници като пълно нарушение на споразумението за прекратяване на огъня.

"Хамас" съобщи, че отлага за неопределено време освобождаването на заложници

Палестинската групировка "Хамас" обяви, че отлага за неопределено време планираното за събота освобождаване на още израелски заложници. Израелският министър на отбраната Израел Кац отвърна с обвинение, че с изявлението си "Хамас" нарушава споразумението за прекратяване на огъня, което влезе в сила на 19 януари, и разпореди пълна бойна готовност на..

публикувано на 10.02.25 в 20:25
Президентът на Кипър Никос Христодулидис

Подготвя се международна среща по Кипърския въпрос

Подготовката и провеждането на разширена международна среща по Кипърския въпрос през март в Женева бе в центъра на разговорите на заместник-генералния секретар на ООН Розмари ди Карло с лидерите на двете кипърски общности днес в Никозия. Регионалната ѝ дипломатическа обиколка продължава в сряда и четвъртък в Атина и Анкара. Дискусиите днес..

публикувано на 10.02.25 в 20:22