Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В НСТС не се разбраха за Бюджет 2025

Снимка: БГНЕС
Чуй новината! Чуй новината:

Без единодушие приключи обсъждането в Националния съвет за тристранно сътрудничество на проектобюджетите на държавата, на Здравната каса и на държавното обществено осигуряване за 2025 г. 

Предвижда се 3% дефицит, вдигане на максималния осигурителен доход на 4130 лева, на минималната заплата - до 1077 лева, ръст на разходите за персонал с 10% и осъвременяване на пенсиите от 1 юли догодина с между 8 и 9 процента по швейцарското правило.

Служебният вицепремиер и финансов министър Людмила Петкова обясни, че целта на предложения проект на Бюджета за догодина е запазване на фискалната устойчивост, но и че по редица от мерките няма постигнато съгласие:

"Напълно сме наясно, че по-скоро би трябвало да има ограничаване на разходите, някои други приходни мерки, но по една голяма част от приходните и разходните мерки не е постигнато съгласие. Затова Министерството на финансите предлага бюджет при действащи политики, по действащо законодателство".

Изпълнителният директор на Асоциацията на индустриалния капитал в България Добрин Иванов беше категоричен: 

"Остро се противопоставяме на всякакви опити с вдигане на данъци за хората и предприятията да се запушват дупки в Бюджета, причинени от безотговорното харчене на пари, които не сме изработили".

Главният икономист на КНСБ Любослав Костов подчерта, че основният двигател на растежа е вътрешното търсене:

"Инвестиционна активност няма, реинвестиране на печалбата няма, преки чуждестранни инвестиции няма, нетният износ е отрицателна величина и ако не са правителствените разходи и потреблението да помпат растежа в реален размер, няма какво да помпа този растеж".

Проектите за държавната план-сметка и за бюджети на Здравната каса и на общественото осигуряване се очаква да бъдат окончателно одобрени на обявеното за този час заседание на правителството, за да бъдат внесени още тази седмица в парламента.

Междувременно беше съобщено, че финансовият министър Людмила Петкова проведа среща представители на миннодобивния бранш, заради тяхното несъгласие с предлагания нов данък върху подземните богатства, който е с очакван приход в бюджета от близо 900 милиона лева.

По публикацията работи: Венцислав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Държавният план-прием в Добрич предвижда 50 паралелки след седми клас

Държавният план-прием на учениците след седми клас в област Добрич предвижда утвърждаването на 50 паралелки за учебната 2025/2026 година. Не е одобрена единствено една паралелка в училището в село Орляк. От Регионалното управление на образованието отчетоха проблеми, свързани с неоптимизирането на паралелките и липсата на стратегия предвид..

публикувано на 11.02.25 в 15:14

Два нови физкултурни салона ще бъдат построени в Сливен

Старт на строителството на нови два физкултурни салона бе дадено днес в Сливен. Те ще се ползват от учениците от  Професионалната гимназията по изучаване на западни езици "Захари Стоянов" и ППМГ "Добри Чинтулов", които в момента делят една стара сграда. Проектът е на стойност 4 милиона лева, а финансирането е от държавната програма за финансиране..

публикувано на 11.02.25 в 15:12
Димитър Ганчев

Димитър Ганчев: Еврорегулациите на ИИ не са тежки, но карат инвеститорите да заобикалят ЕС

Европейските регулации на ИИ не са тежки, но карат инвеститорите да ни заобикалят и да отиват на места, където ги няма . Това каза пред БНР предприемачът Димитър Ганчев, част от "Интернет общество - България", и уточни: "Даже да не са притеснителни в момента, примерно - трябва да разкривате, че дадено съдържание е създадено с изкуствен интелект, но..

публикувано на 11.02.25 в 14:46

В ГДБОП има 70 000 от 1,7 млн. сигнала за онлайн насилие над деца

На 20-тата година от създаването си Националният център за безопасен интернет отчете рязък скок на сигналите за онлайн насилие над деца.  Децата, които подражават на инфлуенсърите, трябва да внимават, предупреждават запознати. Статистиката, отчетена на днешния международен ден за безопасен интернет, показва над 1,7 милиона сигнала за онлайн..

публикувано на 11.02.25 в 14:41

Надежда Йорданова: Назначението на Людмила Петкова в АДФИ е скандално

"Назначението на Людмила Петкова като директор на Изпълнителната агенция за държавна финансова инспекция е скандално" . Това заяви пред БНР Надежда Йорданова – съпредседател на Парламентарната група на ПП-ДБ и бивш правосъден министър. Според нея назначението не е мотивирано . Ако е отстранена поради определени съмнения за нейния..

публикувано на 11.02.25 в 14:34
Рафаел Глюксман

Евродепутат разкритикува ЕС заради двойствената му роля в помощта за Украйна

Евродепутатът от Прогресивния алианс на социалистите и демократите Рафаел Глюксман разкритикува Европа заради двойствената й роля по отношение на помощта на Украйна. В пленарната зала на Европейския парламент в Страсбург той нарече поведението на ЕС "стратегически фалит": "Тези 200 млрд. евро руски обществени авоари, замразени в нашите банки,..

публикувано на 11.02.25 в 14:33

ЕК: Страните от ЕС не могат да преговарят сами по въпросите на търговията

"Търговията е от изключителна компетентност на ЕС, страните членки не могат да преговарят сами" - това каза говорителят на Комисията Улоф Гил в отговор на въпрос как ще се търси общ отговор на наложените от американския президент Доналд Тръмп мита върху вноса на стомана и алуминий.   Той добави, че причината те да решат да дадат пълномощията на..

публикувано на 11.02.25 в 14:25