Това мнение изказа пред БНР Мариана Тодорова, футуролог в Института по философия и социология на БАН.
"Open AI направи голяма рекламна кампания 12 дни преди Коледа, в която твърдеше, че се демонстрират способностите на последния ChatGPT, за който твърдят, че има някакви мисловни процеси и проблясъци на съзнание. Аз се съмнявам, че е така", подчерта тя.
По думите ѝ, последната версия "наистина показва причинно-следствено мислене" и "надскача досегашните ограничения да обработва само наличната информация – търси нова и може да се учи на такава, каквато не е наблюдавал, но това все още не е съзнателен ИИ, който мисли".
"Ако го накараме да проведе разговор с вас, може би ще се затрудни да даде неочаквани и непредвидими коментари. Те ще са прекалено логични."
Тези големи езикови модели вече са на няколко компании и стават все по-прецизни. Навлизат в определени сфери – стават изключително добри и полезни в медицината, правото, астрономията, фармацията, тоест специализират знания в конкретна област, обясни доц. Тодорова.
"Не се досещам човешка сфера, в която да не може да се ползва. Дори в психологията и психоанализата. От друга страна се засягат доста морални и етични въпроси."
"Живеем наистина в парадоксален свят. Разработчиците и тези, които най-силно съдействат за това да стигнем до генерален ИИ – с някаква форма на съзнание, мислене, изразена воля и усещане за самостоятелност и субективност, тоест някаква същност, изкуствен вид (някои от учените смятат, че това може да се случи до 1000 дни), от друга страна всички те казват: това е голяма заплаха за човечеството. Ясно съзнават, че има огромни рискове и очакват някой друг да намери решението – политици, философи, но всъщност те са тези, които задвижват процесите", коментира футурологът в предаването "12+4".
Законодателството не може да се развие с темповете на самата технология, отчита доц. Мариана Тодорова. Вече има хиляди казуси, свързани с интелектуална собственост, а регулациите все още не са влезли в действие и не те са тези, които биха могли да ни предпазят, посочи тя.
Учени, сред които Нобелов лауреат, "бащата" на невронните мрежи, говорят за мораториум, за забавяне на темповете, за да може когнитивно да настигнем ИИ и да знаем как да го управляваме и контролираме, защото на този етап не можем, каза доц. Тодорова.
"Дори ИИ, който в момента имаме, не можем да го контролираме изцяло. Бихме могли да го спрем, но не можем да проникнем в сложната архитектура на невронните мрежи и там да се намесим какво той да прави. Защото е доказано, че той действа като черна кутия, както нашият мозък."
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Заместник-министърът на земеделието и храните Иван Капитанов и изпълнителният директор на Агенцията за борба с градушките Валери Ценов откриха активния сезон по градозащита. За център на събитието бе избран Регионалният команден пункт край пловдивското село Голям чардак. Там и в Поповица са разположени двата оперативни центъра за..
Държавата, едва справила се с регулацията на аналоговия хазарт, ще трябва да се ориентира към контрол на дигиталния. Скорошна кръгла маса, организирана на метри от казино в София, отчете, че онлайн пространството отваря безброй много възможности за създаване на зависимости у хората. 43 000 души наброява списъкът с хазартно зависимите, които не..
Плевенските фотографи Любомир Бенковски-Бенджи и Мирослав Григоров подреждат изложба в Клуба на фоторепортерите в София. Всеки от тях участва с по 15 репортажни фотографии, откъдето идва и името на фотоизложбата - "Репортажно 2х15 “. " Изложбата се открива на 16 април от 18.30 часа в клуб на фоторепортера в София . Кръстили сме я..
Български представител влиза в Управителния орган на новата Паневропейска организация на танцовите фестивали , която обединява 23 фестивала и танцови платформи от 22 държави. Първата асамблея на мрежата, която приключи в събота във Валенсия, избра състава на своя седемчленен ръководен орган. Европейските фестивали гласуваха доверие на Асен..
Талант от Силистра получи повиквателна за националния отбор по тенис за жени за турнира "БИли Джийн Кинг къп". Младата тенисистка от Силистра сбъдва мечтата на хиляди деца да представлява България на международната сцена. Само на 18 години Лидия Енчева вече е част от националния отбор за жени, който игра в Кипър. Любовта ѝ към тениса започва..
В планините обстановката е все още зимна, казва Иван Драгошинов, работил дълги години като част от постоянния екип на Планинската спасителна служба , а след пенсионирането си - доброволен спасител. Планински спасители помогнаха на мъж в беда край Враца Неговият призив към всички, които искат да отидат в планината по празниците е да свалят от..
На 15 април от 18.30 в София ще бъде открита благотворителната великденска изложба „Изкуство с мисия“. Тя е в подкрепа на деца и младеж със специални образователни потребности. Организатори са Роксана Кирилова и Христина Бобокова. В изложбата ще бъдат представени творби на художниците Райна Стоймирова, Константин Константинов, Илиана..
Обява за предстоящо бутане на незаконни постройки е била разлепена върху домове в ромската махала в столичния квартал "Захарна фабрика". Местната..
В Плевен отбелязват 25 години от създаването на първото частно лечебено заведение за извънболнична и болнична медицинска помощ в Северна България...
Ужасна грешка е цялата война - агресията на Русия срещу Украйна, но тази грешка може да я коригира единствено Владимир Путин , а виждаме, че той няма..