Това мнение изрази пред БНР проф. Емил Григоров от университета "Лавал" в Квебек.
В съвременната политика всички спорове са в крайна сметка за пари. През 2015 г. Трюдо дойде с обещанието да инвестира в човешкия потенциал на Канада, без да се бои от бюджетен дефицит от 10-11 милиарда долара годишно. По време на неговото управление бяха разработени и осъществени социално ориентирани програми, подпомагащи средната класа. Тогава в държавната хазна имаше много пари. Нещата започнаха да се променят по време на пандемията, когато Трюдо започна още по-смело да раздава пари. Канадските граждани започнаха да недоволстват от разхищението на публични средства, а популярността на канадския премиер започна стремглаво да намалява, описа процеса на спад на доверието Емил Григоров.
"Така към средата на третия му мандат стана ясно, че ще загуби следващите федерални избори. Много влиятелни либерали се отрекоха публично от него, но най-болезнен удар му нанесе Кристия Фрийланд – най-вярната му съратничка през всичките 9 години на неговото управление. Оставката на Фрийланд послужи като сигнал за преврат в Либералната партия и вече никой не се питаше дали и самият Трюдо ще си подаде оставката, а само кога ще го направи."
Различните категории канадци са недоволни от различни неща, отбеляза преподавателят.
"Едни са недоволни, че към днешна дата бюджетният дефицит възлиза на 62 милиарда долара, като в същото време покупателната им способност постоянно и чувствително намалява. Други са недоволни от непоследователната екологична политика на либералното правителство, трети – че такава политика все пак се провежда. Четвърти се мръщят на програмите за поощряване на културното разнообразие и пълноценното включване на различни малцинства, пети пък смятат, че тези програми са лошо разработени и с оскъдно финансиране. Шести са недоволни от широко отворените за имигранти врати на Канада, но пък седми са убедени, че същите тези врати са почти затворени…"
Икономиката зацикля, а базовите ценности на канадската демокрация все по-често се поставят публично под въпрос. Страховете на хората от утрешния ден се подклаждат умело от склонни към популизъм политици, журналисти и блогъри, отбеляза проф. Григоров относно миграцията, дългогодишните традиции на страната да привлича хора от цял свят и напрежението, което сега се създава по тази линия.
Развитието на канадската икономика е немислимо без внос на работна ръка, която да създава национално богатство, но не е нормално, социално и политически здравословно служители в държавни институции да сричат на един от двата официални езика, когато ви обслужват, както и в определени квартали на големите градове да не се говори на нито един от тези езици, коментира преподавателят в предаването "Събота 150".
Проф. Емил Григоров разказа още за т.нар. инициатива на столетието - проект за дългосрочна демографска политика, разработен от партията на Джъстин Трюдо с финансовата подкрепа на могъщи корпорации, базирани основно в Торонто, който предвижда от сегашните малко под 39 милиона, населението на страната да достигне 100 милиона души до 2100 година, което по думите му може да се случи само чрез още по-силно и продължително поощряване на имиграцията.
"Търговската война между САЩ и Канада е неизбежна, да не кажа, че вече е обявена", заяви в заключение проф. Григоров.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.Западните съюзници на Киев осъдиха остро руската ракетна атака срещу украинския град Суми. По последна информация убити са 34 души, сред които две деца. Ранените са 117. Две балистични ракети удариха вчера сутринта центъра на град Суми. Втората, заредена с осколъчни елементи, избухнала във въздуха на около 200 метра от първото попадение, в..
Министрите на външните работи на страните членки ще обсъдят на заседанието си в Люксембург резултатите от прилагането на санкциите срещу Русия, в т.ч. и нови мерки в отговор на нейните хибридни атаки. Срещата ще се ръководи от върховния представител по външната политика и сигурност Кая Калас. Както обикновено, украинският министър на външните..
Тази вечер пред сградата на Народното събрание ще се проведе четвъртият национален протест за последния месец с искане за ефективни присъди и строги наказания срещу насилието над животни. Повод е ужасяващият случай с Габриела Сашова от Перник и Красимир Георгиев от София, които са заснемали изтезания и убийства на животни с цел печалба от..
Заради ниското заплащане и мизерните условия на труд, здравен работник от софийската Пета градска болница излиза на мирно мълчаливо присъствие пред Столичната община. Акцията има за цел да привлече вниманието към риска от затваряне на последното общинско детско отделение, след като в петък целият лекарски екип на педиатрията в същата болница..
Работещите в градския транспорт излизат на Национален протест под надслов: "Достоен труд – достойно заплащане! Без транспорт няма икономика!" Акцията е организирана от Федерацията на транспортните работници "Подкрепа" и Федерацията на транспортните синдикати към КНСБ с искане за увеличение на възнагражденията. За 8 часа сутринта са..
Започна Страстната седмица, в която от днес до Великден, християните съпреживяват последните дни от земния живот на Исус Христос. Всеки от дните се нарича "велик" и припомня за драматичните събития, свързани със Спасителя и неговото изкупително дело за човечеството, както и за последните му поучения и наставления . За Страстната седмица,..
Нобеловият лауреат за литература Марио Варгас Льоса е починал на 89-годишна възраст в перуанската столица, съобщи семейството му в социалната мрежа "Х". "С дълбока скръб съобщаваме, че нашият баща Марио Варгас Льоса почина днес в Лима, заобиколен от семейството си и в мир", пише най-големият му син Алваро. В изявлението се посочва, че Марио Варгас Льоса..
Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно..
България след Освобождението е проявявала няколко пъти форми на субектност – Съединението, двете балкански войни. Всичко това завършва с две..