Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Неда Кристанова и Адриан Николов пред БНР

Къде се чупи образованието?

| Интервю
Снимка: БГНЕС

"Няма как училището да свърши цялата работа - и да образова, и да възпитава - това е проблемът на нашето общество. Няма как то да е единственият виновник за успеваемостта на учениците и след това накъде се движи обществото". 

Това каза пред БНР Неда Кристанова, директор на Института по образование към Министерството на образованието и науката (МОН), преди това Център за контрол и оценка на качеството в образованието, който от 2006 г. е координатор на изследването PISA.

"Влиянието на средата, в която се намира ученикът, е много силно. Примерът са телефоните в клас. В момента водим дебат дали да се забранят телефоните в час, или - не. Ние сме една от първите три държави, в които учениците казват, че или техните телефони ги разсейват в час, или пък телефоните на другите. Това се вижда от тестовете PISA. Това е просто действие - разбираме се и не се ползват телефоните, но не става така".

Неда Кристанова

Има още много какво да направим, за да променим резултатите от PISA, които ни поставят стабилно в ниските нива на постижения, подчерта още тя и коментира: 

"Трябва да се направи някаква стабилна програма какво да се промени, въпреки че МОН предприема някакви стъпки - в тестовете за 7-и и 10-и клас има все повече въпроси, които са с практическа насочена. Задачите на PISA са с много текст и трябва да се наблегне много на четенето  - дори и по природните науки и математиката. Четенето е нещо, по което трябва да се работи в училището. И от нашето външно оценяване се вижда, че тези въпроси, които са с т.нар. свободен отговор, в който учениците трябва да напишат нещо, след като почетат, резултатите там са по-ниски от другите задачи".

Адриан Николов от Института за пазарна икономика (ИПИ), които в края на декември публикуваха анализ "Разликите между PISA и TIMSS сочат ясно къде се "чупи" училищното образование", посочи, че 

"Нещо се чупи в 5-и до към 7-и клас, тъй като много неща се променят в този етап на училищното образование. Минава се от един преподавател, който е по всичко, към много преподаватели. Другото е, че много по-бързо се академизира материалът - доста по-тежко учебно съдържание се въвежда след 5-и клас. Затова най-важна е четивността и грамотността, защото това е в основата на този провал". 

"Фокус трябва да бъде поставен върху фундаменталните дисциплини – математиката, четенето и владеенето на език, върху които почива структурата на всички останали изучвани дисциплини, за да се предотврати общо изоставане", е заключението в анализа на ИПИ.

Училището трябва да коригира неравенствата във възможностите в семейната среда и да изравнява тези големи разлики между различните домакинства, подчерта Николов.

"България е европейската държава, която най-малко успява да коригира неравенствата в старта на учениците и не може да изравни тези резултати. Това е много ясна диагноза за фокуса на нашето образование и неговото умение да води до положителен образователен резултат". 

По думите му резултатите от изследванията показват "провал на образователната система да доведе до поне качествено средно ниво и да изтласка учениците, които са на дъното, до базисно владеене на математика и на природни науки".

Адриан Николов

"Не само родителите на ученици, а като цяло и обществото - всички трябва да се съгласим, че образованието е най-важното и да видим какво можем да направим, за да върви напред държавата", категорична беше Неда Кристанова.

Според старши икономиста от ИПИ основното, което трябва да се промени спешно, е финансирането на училищата:

"Другото е реформиране на образователните програми в посока автономност на преподавателите и на отделните училища".

Интервюто на Явор Стаматов с Неда Кристанова и Адриан Николов в предаването "Неделя 150" можете да чуете от звуковия файл и да видите във видеото. 

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Софийски университет

Ден на отворените врати във Философския факултет на Софийския университет

Студентският съвет към Философския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски"  организира Ден на отворените врати. Събитието ще започне в 10:00 ч. в 65-а аудитория на СУ на третия етаж на ректората. Кандидатстудентите ще имат възможност да получат подробна и точна информация от самите студенти и от Факултетния студентски съвет за..

публикувано на 05.04.25 в 09:26
Марош Шефчович

Еврокомисарят по търговията: ЕС се ангажира със сериозни преговори със САЩ за митата

Еврокомисарят по търговията Марош Шефчович потвърди ангажимента на Брюксел за сериозни преговори с Вашингтон след обявените от американския президент Доналд Тръмп нови, по-високи мита.  Шефчович ги определи като вредни и неоправдани и коментира, че търговските отношения между Европейския съюз и Съединените щати се нуждаят от нов подход...

публикувано на 05.04.25 в 09:19

10-ото издание на фолклорния фестивал "Русчуклийска среща" се провежда в Русе

 Десетото издание на Националния фолклорен фестивал "Русчуклийска среща" се провежда днес в Спортната зала "Дунав".  В него ще вземат участие любителски състави от цялата страна. 43 клуба за народни танци от цялата страна пристигат в Русе, за да се включат във фестивала "Русчуклийска среща", чиято цел е да събере любители на фолклорното..

публикувано на 05.04.25 в 09:07
Гордана Силяновска - Давкова в София

Силяновска: Нужни са общи усилия на Балканите в борбата с тероризма

Необходими са общи усилия на Балканите в борбата с тероризма, нелегалната миграция и екстремизма, както и работа с младите хора за противодействие на радикализацията в интернет. Това мнение изрази президентът на Република Северна Македония Гордана Силяновска, която участва в София в международния форум "Процес Акаба" с фокус върху Балканите...

публикувано на 05.04.25 в 08:49

Над 70% от сделките с имоти у нас последните 10 г. - платени с пари в брой

Над 70% от сделките с имоти на българския пазар през последните 10 години се плащат с пари в брой, сочат статистическите данни. Пазарът на имоти расте в очакване на еврозоната, а цените са нараснали с 6% само от началото на 2025 година. В България, според официална статистика на БНБ, само 27 от всеки 100 сделки с недвижими имоти се..

публикувано на 05.04.25 в 08:17

Отбелязват 190-годишнината от Велчовата завера

С историческа въстановка във великотърновското село Велчево и походи днес ще бъде отбелязана 190-ата годишнина от Велчовата завера. Въстанието е един от първите опити на българското освободително движение. Възстановката на Велчовата завера е част от проявите в почит към героичното дело на Велчо Атанасов-Джамджията и неговите съратници от 1835..

публикувано на 05.04.25 в 08:05
В Борисова градина правят пролетно почистване на периферията на Езерото с лилиите, 19.03.2025

Започва кампанията за пролетно почистване на София

От днес започва кампанията за пролетно почистване в София, която тази година е насочена към облагородяване на междублоковите и споделените пространства. Доброволците могат да заявят участието си предварително, а от Столичния инспекторат ще осигурят ръкавици, чували и организация за извозване на събраните отпадъци. Градинката пред блока,..

публикувано на 05.04.25 в 08:02