Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Андрей Янкулов: Когато не работи антимонополното законодателство – високи цени

| Интервю
Андрей Янкулов
Снимка: Мария Филева
Чуй новината! Чуй новината:

Цените на ток, хляб и горива зависят от това как функционират институциите, каза в интервю пред БНР Андрей Янкулов, бивш заместник правосъден и вътрешен министър и експерт в Антикорупционния фонд.

Така в предаването "Преди всички" той отговори на въпроса - "защо хората се интересуват повече от цените, отколкото от съдебната реформа".

"Когато не работи качествено антимонополното законодателство, това ще води до по-високи цени, където има картели и няма кой да реагира. Това са връзки, които ще се опитват да се неглижират, да не говорят, за да продължим да бъдем в безвремие и реформи не се правят. Защото, ако се направят, те ще засегнат хората, които управляват задкулисно, същностната власт на държавата. И те няма да имат интерес положението да се промени, защото държат тази задкулисна власт", обясни той връзката между цените и неработещите институции.

За подкрепата на правителството от ДПС на Доган той коментира:

"Породено е от желанието да бъдат оставени на мира техни членове от правоохранителните органи. Видяхме сериозни действия на КПКОНПИ и прокуратурата. И повече от логично е след като тези подкрепят управляващите, то и ударите на репресивните органи на държавата върху тях да намалеят".

Според него, когато няма работещи институции, в които да има основно доверие, че ще действат по закон, стигаме до този резултат - неприемливо положение за обществото.

Решение той вижда в сериозна реформа в правосъдната система и правоохранителните институции:

"В това правителство 6 от министрите са усетили бухалката на прокуратурата. Това е пореден пример – на нас като общество ни показва, че е необходима сериозна реформа по начина, по който се упражнява публичната власт, и институциите, натоварени с репресивна дейност. Това го виждат всички и затова трябва реформа".

Янкулов сподели, че за да се направи тази сериозна реформа, "трябва да има обществен консенсус, че такава реформа е необходима".

"А ако не ни убедят, за да може да функционираме като що годе нормална държава, няма какво да ни го покаже", убеден е експертът от Антикорупционния фонд.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Ябланица от години няма аптека, която да работи със Здравната каса

Жители на град Ябланица сигнализираха , че както в града, така и в цялата община, включваща и осем села, от години няма аптека, която да работи по договор със Здравната каса . Това затруднява пациентите, които имат т.нар. рецептурни книжки, вече в електронен вариант да купуват лекарствата с отстъпката, която се поема от касата и се налага да..

публикувано на 06.02.25 в 15:14
Иван Ценов, председател на Асоциацията на българските спортни федерации.

Иван Ценов: Искаме двойно увеличение на парите за федерации и клубове

Асоциацията на българските спортни федерации (АБСП) не се борим за увеличаване на средствата на членовете ни, а за всички спортни федерации. Също така и за увеличаване на финансирането за клубовете и на програмата "Спорт в свободното време", заяви Иван Ценов, председател на новосформираната организация, в интервю пред БНР. "Искането ни..

публикувано на 06.02.25 в 14:51

В кюстендилската болница направиха безкръвна операция с нова лапароскопска апаратура

Извършена е първата безкръвна операция в кюстендилската болница с нова лапароскопска апаратура, доставена в здравното заведение наскоро, каза за БНР директорът Димитър Стоилов.  Д-р Иво Живков и д-р Борис Борисов от екипа на хирургичното отделение оперирали херния на 83-годишен пациент. Той се чувства добре.   Преди броени дни е направена..

публикувано на 06.02.25 в 14:43
Външният министър Георг Георгиев.

Външният министър: 9 българи ще отплават от Санторини, 27 са отказали да го напуснат

В 15:30 ч. очакваме девет българи да отплават от остров Санторини, 27 са отказали да напуснат и остават на острова, около 30 вече са го напуснали. Това коментира пред журналисти в Народното събрание министърът на външните работи Георг Георгиев във връзка земетресенията в района. Продължават земетресенията в района на остров Санторини Сеизмолози..

публикувано на 06.02.25 в 14:41
Председателят на ДАНС Пламен Тончев, зам.-директорът на ГДБОП) Боян Раев, директорът на ГДНП Мирослав Рашков и зам.-министърът на вътрешните работи Любомир Йосифов (от ляво надясно) в НС - 6 февруари 2025 г.

Какво казаха пред НС представителите на службите и МВР за издирването на Петьо Петров - Еврото

Парламентът изслуша представители на службите и вътрешното министерство за предприетите действия по издирване на Петьо Петров, известен като Петьо Еврото, във връзка с повдигнатите срещу него обвинения.  ПП-ДБ иска изслушване на службите заради Пепи Еврото, хакери знаели къде се намира Бойко Борисов: Не познавам Пепи Еврото Пред депутатите..

публикувано на 06.02.25 в 14:27
Проф. Ганчо Ганчев

Проф. Ганчо Ганчев: Софтуерът с ИИ за ценообразуване да се лицензира, за да не се "самодоговаря"

Акциите на бойкот на магазините могат да имат въздействие, но само временно , няма как да очакваме дългосрочно те да повлияят на политиката и стратегиите на големите търговски вериги в областта на ценообразуването. Това каза пред БНР макроикономистът и университетски преподавател проф. Ганчо Ганчев, заместник-министър на икономиката в правителството..

публикувано на 06.02.25 в 14:27

Министър Боршош и еврокомисарят по туризъм обсъдиха позиционирането на България на световния туристически пазар

Българският министър на туризма проведе работна среща в Брюксел с еврокомисаря по устойчив транспорт и туризъм Апостолос Дзидзикостас.  Това съобщиха от Министерството на туризма. Срещата се състоя по време на форума на високо ниво "Дестинация Европа". Събитието бе открито именно от комисар Дзидзикостас, като това е неговата първа публична изява..

публикувано на 06.02.25 в 14:26