Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Районният кмет: По документи тази сграда е за премахване

Ще оцелее ли сградата на "Балкантон"?

Представител на собственика: Ще направим част с музейна експозиция

| Репортаж
Снимка: БТА
Чуй новината! Чуй новината:

Обществено недоволство предизвика новината, че сградата на "Балкантон" в квартал "Лагера" в София ще бъде съборена, а на нейно място ще бъде изграден административно-жилищен комплекс.

На протест пред емблематичната сграда граждани настояха тя да бъде запазена, а представител на собствениците обяви, че събаряне няма да има.

"Самата сграда искаме да се превърне в музей, тя е история."

"Това е не просто музикално студио. Това е "родилният дом" на много български хитове!"

"Това е легенда. Толкова история има тук! Цялото наследство на "Балкантон" може да се съхрани."

"Трябва да се подкрепя българското изкуство, а "Балкантон" е стожер в тази сфера."

"Важно историческо място е. Те са издали всички готини албуми."

Снимка: БТА

По документи тази сграда е за премахване, уточнява Цвета Николаева, кмет на столичния район "Красно село". Тя не вярва на думите, че сградата ще бъде запазена, защото "по чертежите и документите нещата не изглеждат по този начин".

"Собственикът, ако не искаше да премахва сградата, щеше при първоначалното обявяване на процедурата да я защити, като включи реновация, ремонт, саниране."

"Сградата, когато те решат, могат да я съборят", смята Любомир Петров, един от организаторите на протеста.

Собственикът има амбицията да построи административно-жилищен комплекс. В част от сградата ще има музейна експозиция, други офисни части ще бъдат отдавани под наем, уверява Ивайло Дженев от името на собственика.

"Няма да я превърнем цялата в музей. Ще направим една част с музейна експозиция. Останалата част ще бъде офисна сграда, ще отдаваме под наем. Желанието на собствениците е да запазят сградата. Разбрах, че има натиск и дойдох да видя кой какво иска. Сградата е в отвратително състояние, много занемарена, 30 години нищо не е правено. Не са стопанисвани включително някои от апаратурите. Всичко е разрушено. Запазваме това, което се изисква от нас като собственици – стари грамофонни плочи, архиви за пенсиониране и други, които сме задължени да съхраняваме. Съхраняваме всичко, което намерим, но то е в лошо състояние."

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изоставената в центъра на София Шадоу все още търси отговорни стопани

Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно куче разказва Явор Гечев. "Да, благодарение на хилядите споделяния на предишните постове, вече е ясна цялата история на Шадоу (#Шади) - кучето, което беше оставено вързано на пейка на мост на..

публикувано на 13.04.25 в 09:00
Сияна

Българите в Барселона почетоха паметта на 12-годишната Сияна

Репортаж на Димитър Драганов чуйте в звуковия файл.

публикувано на 13.04.25 в 06:35
Сдружение

Сдружение "Памет и бъдеще" от Цалапица пресъздават българската история

Да пресъздават българската история, да вдъхновяват децата да четат и знаят за делата на предците си . Това е каузата, която обединява от години един учител в затвор и един шлосер, които са увлекли след себе си десетки мъже и жени и правят исторически възстановки със свои средства и на ползу роду. Срещаме ви с Димитър Чушев от Цалапица и..

публикувано на 12.04.25 в 06:30
Пламен Пеев

Животът като кратка история, надраскана на салфетката на ежедневието

Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..

публикувано на 09.04.25 в 12:08
 Шенел Сюлейманова

Шенел Сюлейманова за живота си в Белгия и сърцето в България

В "Родина зад граница" ви срещаме с една млада българка от Северна България - Шенел Сюлейманова , която е влюбена в биологията и преди 12 години тръгва от малкия крайдунавски град Никопол към Брюксел, с амбицията да продължи образованието си в Медицински университет в Белгия и да стане фармацевт. Пътят към реализиране на мечтата е дълъг и труден,..

публикувано на 08.04.25 в 12:10
Кристина Константинова

Кристина Константинова - едно сърце, отдадено на книгите!

Как тупти едно сърце, отдадено на книгите и техния свят? - Отговорът следва в рубриката "Горещи сърца".  Гостуваме в първата у нас кафе - книжарница с благотворителна кауза, която се намира във Враца. Там ни посреща Кристина Константинова. Тя е на 39 години и чете от петгодишна.  Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница..

публикувано на 08.04.25 в 11:49
Национална библиотека

Кирилицата - преграда срещу културната асимилация

На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги.  В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..

публикувано на 06.04.25 в 11:47