Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Много повече от 2/3 от депутатите нямат желание за борба с модела, а искат да влязат в него"

Стою Стоев: Управляващите бързат за регулаторите, за да си бетонират постове за дълго

"За ВСС квотата на НС не трябва да е партийна, а да е обществена"

| Интервю
Стою Стоев
Снимка: Мария Филева

Безпрецедентно парламентът започва ударно избиране на регулатори, което показва, че правилникът на Народното събрание не е спазен, защото никой не знае какъв е графикът за избор.  

Това каза пред БНР депутатът от ПП-ДБ Стою Стоев, заместник-председател на парламентарната комисия по конституционни и правни въпроси, като уточни, че едва на заседанието на комисията в сряда управляващите са обещали "да излезе такава хронограма, която ще бъде достъпна за всички граждани":

"Това показва и намерението на това правителство. Имаше такива опасения, че тяхната идея е да си изберат набързо регулаторите, да си разпределят порциите на властта и след това да си бетонират тези постове за доста дълъг период от време, които трудно да бъдат сменени по законов начин, който и да дойде след това на власт".

По думите на Стоев целта на управляващите е ясна и с това, че едновременно се отваря процедура за избор на 10 регулатора, като сроковете за номинациите текат почти едновременно, "за да не могат гражданите да се запознаят с тях, да бъдат направени проверки, които са необходими":

в тази мъгла да бъдат избрани хора, които няма да променят нищо в системата. ... Ние като народни представители ще се опитаме с редица предложения, които направихме, да подобрим правилата, за да изпълни Народното събрание задачата, която има. Особено за ВСС, квотата на НС не трябва да е партийна, да се делкат, а да е обществена квота. ... НС избира 11 души в двете колегии. 160 народни представители могат да се съберат от управляващото мнозинство - 126 и се добави или нашата коалиция, но ние твърдо отказваме да участваме в партийни назначения. Другият вариант е с "Възраждане", вчера видяхте един сигнал за това. Стига да си направят партийните сметки, ще имат 160 гласа. ... Много повече от 2/3 от депутатите в този парламент нямат желание за борба с този модел, а искат да влязат в него".

Стою Стоев посочи, че в правителството с ГЕРБ, т.нар. сглобка, не са се разбрали точно за избора на регулатори и затова се е стигнало да нови избори.

Интервюто на Снежана Иванова със Стою Стоев в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Заради огнище на шап: Забранява се внос от Унгария на чифтокопитни животни и продукти от тях

България забранява вноса на домашни и диви чифтокопитни животни и на продукти от тях от Унгария заради регистрирано огнище на шап в страната. Ограничителните мерки са временни и са въведени със специална заповед на директора на Агенцията по храните.  От Агенцията уверяват, че експертите следят внимателно развитието на ситуацията и при нужда ще..

публикувано на 12.03.25 в 22:13

Плевен се присъедини към протеста под надслов "Кой блокира Конституцията?"

Плевен се присъедини към националния протест под наслов "Кой блокира Конституцията?" Недоволни граждани се събраха пред Съдебната палата. Кирил Петков и депутати от ПП се включиха в протеста пред Съдебната палата в София Един задържан в края на протеста на "Правосъдие за всеки" в София "Да защитим демокрацията!", "Кой блокира Конституцията?"..

публикувано на 12.03.25 в 22:08
Министърът на земеделието и храните Георги Тахов на заседанието на ресорната парламентарна комисия - 12 март 2025 г..

Министерството на земеделието подготвя изравняване на цената на водата за поливане в цялата страна

Министерството на земеделието подготвя изравняване на цената на водата за поливане в цялата страна. Това съобщи пред парламентарната Комисия по земеделието, храните и горите заместник-министърът на земеделието Иван Капитанов. Целта е разходите на стопаните за вода да не са прекалено високи. Пакетът  от документи за изравняване на цената на вода за..

публикувано на 12.03.25 в 21:51
Кадър от видео показва руския президент Владимир Путин, придружен от ген. Валерий Герасимов, вляво,  които посещават военен щаб в района на Курск, Русия - 12 март 2025 г.

За 430 пленници, взети в Курска област, съобщават руските военни

Руските сили са пленили 430 украински войници, сражаващи се в Курска област. Това съобщи Валерий Герасимов, началник на руския Генерален щаб, на среща с руския президент Владимир Путин, излъчена по телевизията. Путин заяви, че пленените бойци трябва да бъдат "третирани като терористи, в съответствие със законите на Руската федерация". АФП..

публикувано на 12.03.25 в 21:37
Стив Уиткоф

Пратеникът на САЩ Стив Уиткоф ще посети Москва тази седмица за разговори за Украйна

Президентът на САЩ Доналд Тръмп каза, че американски преговарящи се отправят към Русия за разговори за възможно прекратяване на огъня с Украйна, след като Киев се съгласи на 30-дневно примирие.  САЩ се надяват на положителен отговор от Русия на предложението за примирие "Надявам се, че ще има прекратяване на огъня", каза Тръмп пред репортери в..

публикувано на 12.03.25 в 20:39

Протест на "Величие" пред сградата на Народното събрание

Симпатизанти на партия "Величие" се събраха на протест пред сградата на Народното събрание. Движението по булевард "Дондуков" е ограничено. Сред тях е и лидерът на партията Ивелин Михайлов. В..

публикувано на 12.03.25 в 20:14
Кирил Петков

Кирил Петков и депутати от ПП се включиха в протеста пред Съдебната палата в София

Депутати от "Продължаваме промяната" се включиха в протеста пред Съдебната палата тази вечер. Недоволството е заради напрежението между Конституционния съд и прокуратурата около делото за законността на парламентарните избори. Протест на "Правосъдие за всеки" пред Съдебната палата в София Съпредседателят на ПП Кирил Петков коментира: "Ако нещо..

публикувано на 12.03.25 в 20:02