Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кирил Вътев: Спешна проверка назад по веригата - от рафта до фермата!

"Необходими са корекция в Закона за защита на конкуренцията и три нови закона"

| Интервю
Кирил Вътев
Снимка: Мария Филева

Спешна проверка назад по веригата - от рафта до фермата! 

За това призова пред БНР бившият министър на земеделието Кирил Вътев и уточни, че това би била една от мерките за намаляване на цените на хранителните продукти:

"Не става дума за борба с търговските вериги, а за правилата, които не допускат злоупотреба със значителна пазарна сила. Примерно - как една фирма, която е на пазара и прави 20 млн. лева годишен оборот, преговаря с клиент, който има 2 млрд. лева годишен оборот. Единият е жалък, а другият - велик. Необходими са правила за недопускане на злоупотреба със значителна пазарна сила и това не става с таван на цени и на надценки. Ако остане правото на по-силния да определя правилата, той ще продължи да ги определя и всичко назад ще бъде смачкано".

Той подчерта, че държавата трябва да въведе правила за доставка по агрохранителната верига и добави, че само правилата няма да свършат работа:
"В никакъв случай определяне на цени, в никакъв случай определяне на надценки, но правилата, за да имаме лоялна конкуренция, трябва да са равни. Трябва да се отговори има ли едни и същи продукти на двама различни доставчици, които са с еднакво качество, но получават различна надценка или различни търговски условия, за да попаднат ва рафта в магазина. За да има конкуренция, трябва да има еднакви условия за всички участници в състезанието. ... В България няма кооперативи, каквито е имало след Освобождението, а през 30-те години на 20 век страната ни е била първа в цяла Европа по БВП на глава от населението благодарение на кооперативи и на законодателство, което е насърчавало местната индустрия и търговия, защото това е част от националната сигурност".  
За да се стигне до по-добри цени на пазара, са необходими корекция в Закона за защита на конкуренцията и три нови закона, които работят в други страни, които нямат проблемите, които има у нас, посочи Вътев и обясни:
"Закон за браншовите организации и Аграрната камара, за да имаме работещи браншови организации. ...  Вторият е Закон за кооперативите, за да не се допускат паразитни прекупвачи в цялата верига на доставка. ... Третият - Закон за правилата на доставка по агрохранителната верига, за да не се допуска различни условия за конкуренция на различните участници в един и същи ценови сегмент за сродни продукти с еднакво качество. Към тези три чисто нови закона са нужни и някои промени в Закона за защита на конкуренцията, които ясно и точно да дефинират правата на КЗК и нейните задължения по отношение на контрола по агрохранителната верига".  

По думите на Кирил Вътев днес почти 100% от семената за засяване в семената за зърнени култури са внос, препаратите за растителна защита и торовете са внос, голяма част от месото, млякото, плодовете и зеленчуците са внос:
"България има потенциал да изхранва 30 милиона население", изтъкна бившият министър на земеделието. 

Интервюто на Людмила Железова с Кирил Вътев в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл. 

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Бакалова

Мария Бакалова и Георги Дюлгеров откриха 23-тото издание на "София филм фест на брега"

В Бургас пред препълнена кинозала Мария Бакалова и режисьорът Георги Дюлгеров откриха 23-тото издание на "София филм фест на брега". С премиера на многократно награждавания български филм "Триумф" започна програмата на фестивала. За създателите на филма Петър Вълчанов и Кристина Грозева,  Мария Бакалова заяви, че са режисьори от световна величина...

публикувано на 20.03.25 в 22:16

Варненец спечели над 11 300 000 лв. от тотото

От Българския спортен тотализатор съобщиха, че е спечелен джакпотът от днешния тираж на Тото 2 - 6/49 - 11 милиона 305 000 лева. Фишът е пуснат във Варна и е струвал 6 лева. Това е вторият по размер джакпот в историята на играта. През 2022 година в Сливен бяха спечелени рекордните 11 милиона 715 000 лева.

публикувано на 20.03.25 в 22:04

Раздадоха годишните музикални награди БНР Топ 20 за 2024 година

Групата Jeremy? и Ерсин са големите победители в Националната класация "БНР Топ 20" за 2024-а. Годишните музикални награди на престижната класация на Радиото бяха раздадени тази вечер. Jeremy? с песента "Gotta Know" и нейният вокалист Ерсин с първия му самостоятелен проект "Не може вечно да вали" споделят първото място в категорията..

публикувано на 20.03.25 в 21:55
Киър Стармър

Стармър: Ясно е, че Путин ще наруши мирното споразумение, ако няма гаранции за сигурност

Британският премиер Киър Стармър заяви, че ще има тежки последици за Владимир Путин, ако наруши евентуалното мирното споразумение с Украйна. Стармър заяви това след като се срещна с висши военни от 26 държави, пристигнали в Лондон, за да разработят планове за изпращане на мироопазващи сили в Украйна. Срещата във военната база "Нортууд" е..

публикувано на 20.03.25 в 21:39

Продължава обсъждането на Бюджет 2025 на второ четене в НС

В пленарната зала продължава дебатирането на текстовете от държавния бюджет на второ четене. Сред най-спорните акценти е максималният размер на новия дълг, който България може да изтегли през годината – 18,9 милиарда лева. В отделни предложения на "Демократична България" и на "Продължаваме промяната" се настоява за свиването му със седем..

публикувано на 20.03.25 в 21:18
Карълайн Левит, говорител на Белия дом

Тръмп подкрепя възобновяването на израелските военни операции в Газа

Президентът на САЩ Доналд Тръмп напълно подкрепя възобновяването на израелските въздушни и сухопътни операции в Газа, заяви прессекретарят на Белия дом  Керълайн  Ливит: "Президентът даде да се разбере много ясно, че ако "Хамас" не освободят всички заложници, ще платят скъпо. И за съжаление, "Хамас" избра да играе игри с живота по медиите...

публикувано на 20.03.25 в 19:54

Пожарната проверява зали и заведения в Сливен

Пожарната в Сливен започна проверки на увеселителните заведения за пожароизвестителни системи, пожарогасители, евакуационни изходи, планове и други. До момента във проверените обекти не са констатирани нарушения.  В един от проверяваните обекти влезе и наш репортер -  кореспондентът на БНР в региона на Сливен. Началото на проверката звучи така:..

публикувано на 20.03.25 в 19:53