Членовете на Съвета за електронни медии приеха единодушно с пет гласа "ЗА" отчета на генералния директор на Българското национално радио Милен Митев за дейността на медията в периода май-октомври 2024-а година.
Дезинформацията, свръхинформацията, моделът на финансиране на Общественото радио, привличането не само на по-млада аудитория, но и на млади кадри, остават основните рискове и предизвикателства, а и бяха сред акцентите в разискванията.
Повишаването на аудиторния дял на Общественото радио, както и успешното развитие в социалните мрежи за отчетния период беше един от акцентите в експозето на генералния директор на БНР Милен Митев пред медийния регулатор:
"БНР достигна рейтинг, който представлява около една трета от целия български радиоефир. Програма "Хоризонт" е лидер сред програмите в ефира.
Нелинейните услуги също отчитат ръст. Каналите на БНР и на неговите програми във Фейсбук, Инстаграм и LinkedIn имат средно над 10% ръст по отношение на ефективността на профилите и достигане до аудитории. Успешно се развива и създаденият през месец март Тик Ток канал на БНР. Отделни клипове от поредицата "Патрулът" имат над един милион гледания.
В полза на хората със зрителни проблеми се продължи с пускането на новини, които се четат от обучен на български език робот – софтуер, базиран на изкуствен интелект".
Членът на СЕМ Габриела Наплатанова специално подчерта в коментара си по отчета ръста на аудиторния дял. Що се отнася до ключовите предизвикателства Митев нямаше как да не подчертае и цитира големия призрак на финансирането, за който едва ли в скоро време ще спре да се говори. По-късно предстои дискусия в парламентарната комисия по културата и медиите за Бюджет 2025.
"Остава непроменен моделът на финансиране, който към момента не отчита всички дейности, които БНР извършва.
Основният въпрос, който трябва да бъде поставен на обществена дискусия, е кои услуги на БНР продължават да имат значение за българското общество и трябва да бъдат запазени. Ние, като ръководство, се мъчим да запазим всичко, което сме заварили и да го развиваме".
Членът на СЕМ Галина Георгиева подчерта:
"Напълно подкрепям това, което казахте. От 2019 година СЕМ е имал последователна подкрепа както към БНР, така и към БНТ, независимо от това кой е бил генерален директор, че размерът на субсидията не съответства на очакванията и нуждите".
Традиционно при разискванията по отчетите беше поставен и въпросът с предаването "Политически НЕкоректно", което често попада в полезрението на съветниците. Членът на СЕМ Къдринка Къдринова постави и темата за продължаващата поляризация в обществото и отражението й в ефира.
А Милен Митев коментира:
"Откакто предаването се води само веднъж в седмицата, като че ли има някакво леко успокояване и обединяване. Разбира се, това по никакъв начин не отнема от качеството на предаването да се занимава с най-разнообразни теми и да кани разнообразни гости. Смятам, че няма никакви съмнения за профисионализма на водещия на предаването Силвия Великова и нейната способност да опонира на всеки един гост и да задава въпросите, които да разкрият най-полезна за аудиторията информация."
Сред повдигнатите от членовете на СЕМ бяха също възнагражденията на работещите в Общественото радио, киберсигурността, медийния омбудсман в БНР, промените в програма "Христо Ботев" и Радио "София", регионалните радиостанции, българската музика в ефира, възможността за повече собствени приходи на радиото, предстоящото обновление на емблематичното Първо студио, системата "Далет" за радиопроизводството, спецификите в така наречения външен мониторинг от експерти и други.
Членът на регулатора Пролет Велкова, наред с другите теми, специално акцентира върху популяризирането на културната продукция, радиотеатъра и българската музика.
Всички те получиха изчерпателен отговор. Както коментира изпълняващият длъжността председател на СЕМ Симона Велева:
"Виждам трите компонента, които винаги търся - технически, финансов и програмен".
Предстои заседанието на Комисията по култура и медии, на което въпросите за финансирането и обществената мисия на обществените медии ще продължат да се задават и да търсят отговорите си през бюджета за тази година.
Сръбската петролна компания НИС, която е дъщерна на руската "Газпром Нефт", е принудена да търси алтернативни източници на петрол заради американските санкции върху руския петролен сектор, съобщава "Ройтерс". Компанията получи отстъпка от мерките, но нейни клиенти се въздържат да купуват руски петрол или петролни продукти, за да не бъдат санкционирани..
На 8 април в хода на специализирана полицейска операция на изграден за целта КПП на входа на Добрич по бул. "25-ти септември“ органите на реда спират за проверка автомобил, управляван от 30-годишен мъж. В автомобила служителите от отдел "Криминална полиция“ и Първо РУ - Добрич откриват сумата от 3 300 лв. и полиетиленово топче с тегло 106..
Над 1000 фиданки ще бъдат засадени в Малешевската планина, където през лятото на миналата година пожар засегна над 16 хиляди декара горски територии. В залесяването ще вземат участие служители от Югозападното държавно предприятие, пожарникари, военни и доброволци от общините Струмяни и Кресна. Над 60 пожара гасиха огнеборците през..
Президентът на САЩ Доналд Тръмп увеличи за втори път драстично в рамките на денонощието митническите тарифи за стоките от Китай от 104 на 125 процента. САЩ наложи обещаното мито в размер на 104% на китайските стоки В публикация в платформата Truth Social американският държавен глава съобщи, че е разпоредил 90-дневна пауза за 75 държави, които..
Депутатите от ПП-ДБ Йордан Иванов и Божидар Божанов обвиниха министъра на вътрешните работи Даниел Митов в лъжа. Те призоваха Митов да смекчи тона към опозицията и да изнесе информация за последните рокади в дирекцията: "Моля да покаже заповед от 3 април на заместник-главния секретар на МВР Мирослав Рашков с която се назначава на ръководна..
Няма назначен нов директор в Пловдив, както твърдеше един от ДБ днес. Чул някой си някаква клюка и я разпространява. Това каза министърът на вътрешните работи Даниел Митов в Търговище. Той присъства на годишният отчет-анализ на Областната дирекция на МВР в Търговище за 2024 година. "Когато им се каже нещо, което не им изнася, те се правят, че не го..
Законодателната защита на хората с увреждания от уволнение, административни тежести и страховете, че те ще отсъстват по-често са сред основните фактори, които ограничават работодателите да ги наемат. Това сочат резултатите от проучване на Библиотечно-информационния и изследователски парламентарен център, което беше представено пред депутатите от..
След "улгартрансгаз" и договора с турската копания "Боташ", разследването в хотели в български ски курорти за предполагаема измама с европейски..
"Българската следа" е референция на опита за покушение срещу папата. Заглавието беше от една страна да си играя с клишето чисто иронично. В друг..
В еврозоната България може да влезе на 1 януари 2026 г. или началото на 2027 г. Средата на годината никога не е ставало и никога няма да стане, защото..