Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българска вечер в Грьонинген

БНР Новини
Снимка: peterdegrotefestival.nl

От 1997 г. в Грьонинген се провежда музикален фестивал наречен „Петър Велики“. Тази година фестивалът има юбилей – 20 години.
Тази година от 27 юли до 6 август. За тези 11 дни бяха предвидени около 50 концерта.
Артистичният секретар на Пол Комен за пореден път е съставил фантастична програма, обединена от няколко теми. Двама от най-големите романтични композитори, Франц Шуберт и Роберт Шуман, са представени с няколко концерта, както и Георг Филип Телеман, Морис Равел и Цезар Франк, Александър Цемлински. Беше обърнато внимание на грузинската музика, на финландската музика, Освен това се акцентира и върху трима американски композитори: Джон Адамс, Самуел Барбър и Ленард Бърнстейн. Много концерти представяха млади музиканти от цял свят, сред които откриваш и българи.
На 3 август беше събитието, наречено „1997 – 2017: Виктор Чучков представя 100 години българска музика“. Какво може да се прочете в рекламата за концерта: През 2000 г. пианистът и композиторът Виктор Чучков състави програма за фестивала с българска камерна музика от 20-ти век. Това беше смел и успешен концерт. Огромното разнообразие от стилове, обикновено базирани на ритмична народна музика, дадоха красив поглед върху българската култура. За това юбилейно издание на фестивала Чучков направи нова програма с по-нови произведения.

Виктор Чучков
Не само проф. Чучков се ползва с голям авторитет и добро име там, а много от българските музиканти, които са се обучавали през годините там, някои от тях вече преподаватели, за които чух суперлативи – каза Таня Иванова. Сред тези имена са перкусионистката Татяна Колева, виолончелиската Теодора Недялкова, която вече е асистент, цигуларката Веселина Мъникова – тя пък е концертмайстор на Севернохоландския оркестър. Показателен е също фактът, че когато отвориш сайта на университета „Ханзе“ в Грьонинген един от езиците, на които можеш да намериш информация за различните програми на обучение е българският.
Пианистът, който участваше в концерта цитира български композитори. Каза че Панчо Владигеров е негов любим композитор, изреди имена на още няколко. Челистът в програмата беше участвал в първия концерт през 2000 г. и беше свирил произведение на Иван Спасов – продължи разказа си Таня.
За концерта Виктор Чучков избрал 10 имена – Марин Големинов, Веселин Стоянов, Петко Стайнов, Димитър Ненов, Васил Казанджиев, Александър Текелиев, Георги Арнаудов, Ценко Минкин, Владимир Джамбазов, Виктор Чучков. Само трима от изпълнителите са били българи – самият Виктор Чучков, Веселина Мъникова (цигулка) и Иван Пенков (пиано). Всички останали са били чужденци, представители на пет различни националности.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мецосопраното Клементин Марген: Точно сега изпълнявам всички роли, за които съм мечтала

Смятана за едно от водещите мецосопрани на своето поколение, френската изпълнителка Клементин Марген печели международно признание в театри като Метрополитън, Националната опера в Париж, Дойче опер Берлин, Баварската държавна опера, Театро Колон и много други. Малко след като завършва Парижката консерватория, Клементин е отличена с Revelation..

публикувано на 14.05.24 в 12:05

"Празникът на лебеда" в Хертогенбос

Излезе най-новият албум на Cappella Pratensis с ръководител Стратън Бул. Компактдискът представлява четвъртият от поредицата на ансамбъла, посветена на музиката в "Хоровите тетрадки от Ден Бос". Създадени за Братството на Светата Дева в Хертогенбос, ръкописите събират широк спектър от полифонична музика, изпълнявана от членовете на това религиозно..

публикувано на 14.05.24 в 08:10

Гала на българската култура и музика във Виена

По повод най-светлия български празник – Деня на светите братя Кирил и Методий, пианистката Донка Ангъчева, заедно с австрийска цигуларка Лидия Байч, организират бляскав Гала концерт, за да почетат българския принос към европейската музикална сцена и култура. Концертът ще се състои на 25 май, от 19.30 часа, в зала "Брамс" на Музикферайн, а..

публикувано на 13.05.24 в 16:25

Златомир Фунг: Музиката е толкова безкрайна, че ако си любопитен, винаги има какво да научиш

Едва на 24 години Златомир Фунг продължава да удивява публиката с безграничната си виртуозност и изключителна чувствителност. Като резидентен артист с Кралския филхармоничен оркестър през сезон 2023/24 Фунг се подвизава в Cadogan Hall в Лондон и обикаля Обединеното кралство с оркестъра. Акцентите в Северна Америка и Азия включват дебюта на Фунг с..

публикувано на 12.05.24 в 16:55
Борис Христов в ролята на Борис Годунов

Фестивал "Гласът на Борис Христов" представя изкуството на изключителния певец

Общество "Борис Христов" ще представи в две различни локации Аулата на Софийски университет и Руски културно-информационен център в периода 13 май - 18 май шест последователни прожекции, които обхващат изкуството на изключителния певец Борис Христов в областта на операта, месата и камерната песен. Ще бъдат представени над 191 аудио и видео записи от..

публикувано на 11.05.24 в 18:35