За думите

вторник, от 15.10 до 16.30 часа

Предаването търси баланса между познанието и забавлението, между пуристичните нагласи на част от аудиторията и приемането на естествения развой на езика. Намира го като говори за езика ни пристрастно, но не патетично, популярно, но не популистки, познавателно, но не назидателно. „За думите” не е курс по български език и не се бори за чистотата на българския език. „За думите” е разговор за езика/езиците, за българския език, за речта на различните хора, поколения и групи, които говорят български. Това, за което се борим, е добрият вкус, мярката и себеуважението, част от което е и уважението към езика, чрез който общуваме и се изразяваме.
Гости и „съавтори“ на предаването са най-добрите езиковеди от Института за български език при БАН, от Софийския университет "Св. Климент Охридски" и другите университети в страната, изявени български творци, учители, студенти, ученици и слушатели.
Награда „Сирак Скитник“ през 2014 година. Предаването няма аналог в националния ефир като запазена територия на траен интерес към темата за езика изобщо и българския език и реч.

Екип на предаването: Венета Гаврилова, Зорка Мирчева
Връзка с екипа: тел. 02 987 50 36 и zadumite@bnr.bg

Публикации

Морският жаргон

Особен „народ“ са моряците. „Първо, те обитават една уникална територия – морето, и второ, говорят на свой език, който е напълно неразбираем за човека от сушата.“ – пише в книгата си „Sociologia del mare или фрагменти от морския живот“ доц. Иван Евтимов –..

публикувано на 21.08.20 в 14:16

От амеба до тигър или градация на прякорите в подземния свят

Колкото и да се оспорва напоследък, еволюционната теория на Дарвин със сигурност е много полезна за систематизация на изключително разнообразния и ярко колоритен набор от прякори в престъпния свят. Логиката е желязна – едноклетъчно не може да е по-високо..

публикувано на 18.08.20 в 18:00

Както и да пишеш, написаното остава

Освен със съдържанието си, написаният на ръка текст, отделни думи, дори само подписът казват още много за човека, който ги е оставил. Така дори след векове специалистът графолог може да направи портрет на историческа личност или анонимен автор...

публикувано на 14.07.20 в 17:18
Картина от Стоян Венев

За тънкио намек и дебелио край

Става дума за не дотам свенливия и не дотам деликатния еротичен фолклор на предците ни. Впрочем, както и с всяка друга тема, от значение е кога и с кого говориш за „онези” неща. Мъжката подпийнала компания в селската кръчма или женската, също почерпена, на..

публикувано на 07.07.20 в 18:03

По-добре късно, отколкото… рано

Макар че времето е едно и също за всички, за някои то излита като миг, за други се точи бавно, за някои е пари, за други – тиранин, враг, съдник и т.н. Колкото и да са различни вижданията и отношението ни към времето, има и основни схващания, които са..

публикувано на 01.07.20 в 09:42

Онлайн инспектиране на онлайн обучението

Извънредната епидемична ситуация изправя експертите от Националния инспекторат по образованието пред съвършено непозната реалност. Налага се да реорганизират работата си и да проверят дали показателите за оценка на качеството на предучилищното и..

публикувано на 26.06.20 в 08:15

Името (се) продава

Според многознайника Гугъл през VII век в Холандия се е появило сладко тестено изделие от тънки кори, изпечени в специална форма или преса, слепени с крем, сладко, локум или друг пълнеж. Хрупкавото изкушение било наречено „вафел“, т.е. вафла. В началото..

публикувано на 24.06.20 в 09:25

Лятната академия на „Заедно в час“ и в 75 ОУ в квартал „Факултета“

Безплатни занимания по математика, английски език и социални умения ще има и това лято от 28 юли до 13 август, но вече в три столични училища. Към 90 СУ „Ген. Хосе де сан Мартин“ в „Люлин“ и 125 СУ „Боян Пенев“ в „Младост“ се присъединява и ОУ „Тодор..

публикувано на 21.06.20 в 13:05

Яйцето преди кокошката или изпреварващо словообразуване

Може ли отглаголни съществителни и причастия да се появят в речта ни преди глагола, от който евентуално са производни. Може, и това е възможно благодарение на дълбоко залегналия у нас усет за системата на езика. Подобно на децата, които си „измислят“..

публикувано на 17.06.20 в 11:10

Облекло и езиково богатство

„Облекло и езиково богатство“ – изложба, част от проект на Софийския университет и Института за етнология и фолклористика с етнографски музей при БАН, показва фотографии и ръкописни описания на облекло от края на 19 век – представя я проф. Маргарет..

публикувано на 17.06.20 в 09:25