Страховитите строежи на ацтеките

БНР Новини
Испанецът Ернан Кортес влиза в храма на ацтеките
Снимка: visitthecapitol.gov

Ацтеките са индиански народ, който наричал себе си „мешика“ или „мехика“, откъдето идва и името на днешната държава Мексико. За кратко време ацтеките създават могъща империя, която просъществува до завладяването ѝ от испанците, в началото на 16 век. Те били прочути с богатствата си, със сложната си система от божества и обичаи. Те издигнали столицата си – Теночтитлан върху блатата на езерото Текскоко, поради което градът бил прорязан от сложна мрежа от плавателни канали. За двувековното си съществуване той се превърнал в един от най-могъщите градове в света, жителите на който, по изчисления на учените, наброявали 400 000 души.
Когато през 1519 година конкистадорът Ернан Кортес, в търсене на нови земи и богатства, стига до земите на ацтеките, той е запленен от богатствата на империята им. Спътниците му са ни оставили впечатляващи описания на новооткритите земи. Испанският войник Андрес де Тапия, който придружава Кортес в експедициите за завладяването на ацтеките, пише, че когато испанците наближили столицата Теночтитлан, видели смразяваща кръвта гледка – огромна стена от черепи, която ацтеките наричали „цомпантли“.
През 2015 година, в сърцето на Мексико Сити, откриват най-вероятно част от тази стена, която всявала ужас в испанските завоеватели. Находката представлява кула, издигната от човешки черепи, която се намира близо до Темпло Майор – великия храм във формата на пирамида на Теночтитлан. Учените предполагат, че черепните стени са създадени от ацтеките, за да демонстрират пред враговете военната им мощ. Издигането им, според археолозите, е свързано и с жертвоприношенията в чест на ацтекските богове.
Още за строежите на ацтеките можете да научите от поредния епизод на „История на изкуството за деца“, на 22 ноември, четвъртък, от 17 часа, по програма „Христо Ботев“.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Коледна приказка в Детското.БНР

Какво да Ви разкажем десет дни преди Коледа, освен коледна приказка! Тя ще бъде специална, защото главни герои в нея са малките помощници на Дядо Коледа – децата. Както във всички приказки, и в тази ще има добри и лоши герои, а също и съкровища. На места ще е малко тъжна, но нали затова са помощниците – за да я променят, така че в нея да има повече..

публикувано на 15.12.18 в 09:05
Юлия Спиридонова-Юлка с новата коледна книжка

Юлия Спиридонова-Юлка: Малките читатели са добри деца и агентите на Дядо Коледа знаят това

В най-новата си книга любимата детска писателка Юлия Спиридонова-Юлка представя съвременна коледна приказка - весела и познавателна, една пакостлива, забавна и сърдечна история, в която се случват чудеса. Кога да бъде издадена „Боби и тайните агенти на Дядо Коледа“ (ИК„Кръгозор“) и кога да бъде предложена на малките читатели (и слушатели),..

публикувано на 12.12.18 в 10:43
Весела Фламбурари

Коледните приказки на Весела Фламбурари

В „Ранобудно петленце“, в седмицата от 10 до 14 декември, ще имате удоволствието да слушате приказки от Весела Фламбурари! Дали подготвихте коледните си картички за близки и приятели? А писмата до Дядо Коледа? В понеделник, на 10 декември , се събудете с приказката на Весела Фламбурари „Коледната картичка“. Какви ли врати отключват златните ключове?..

публикувано на 08.12.18 в 10:50
Янг Лин, герой от романа „Водният предел“

Храбрите крадци

Един от най-известните и изучавани китайски романи, „Водният предел“, написан през 14 век, става вдъхновение за много комикси, филми, снимани в Хонг Конг, за японски и китайски анимационни и игрални сериали, като например Ю-Ги-О. У нас той е познат и като игра на карти, но всъщност и анимационният сериал и играта на карти се раждат от прочут комикс със..

публикувано на 05.12.18 в 09:15

Космонавт - една от най-мечтаните професии

И тази седмица провокирахме малките ни събеседници в "Радиолексикон". Говорихме с тях за всякакви космически щуротиии нови изобретения, с които са стигнем до звездите. Научихме с какво се хранят хората в КОСМОСА и как си готвят храната. Разбрахме също, че професията космонавт е една от най-мечтаните. Вече дори и полицаите не са толкова важни..

обновено на 03.12.18 в 10:55

Приказки и истории от любими автори

Ето какво сме Ви подготвили в „Ранобудно петленце“ , в седмицата от 3 до 7 декември , 2018 година! „Дядовата ръкавичка“ от Елин Пелин можете да слушате в понеделник, на 3 декември . Във вторник, на 4 декември , се събудете с историята „Домашният лек на мама Муминка“, на финландската писателка Туве Янсон, която всъщност пише на шведски. Тя ще ви..

публикувано на 02.12.18 в 08:30
Вокална група „Радиодеца” в Първо студио на БНР.

Музика и съвременно изкуство в Детското.БНР

Тази неделя, на 2 декември, се пригответе да Ви запознаем с един композитор. Неговото име е Вячеслав Кушев. Той е автор на стотици песни – детски и не само. Поводът да гостува в студиото на Детското.БНР е новият му албум с детска музика „Искам да зная“, песни от който ще слушаме в неделната сутрин. Ще отидем и в Софийския арсенал – музей за..

публикувано на 30.11.18 в 08:20