Тази година традициите не са това, което са и за първи път Дните на българското кино в Рим се случват не в началото, а в края на лятото. Причината е, че мястото на всички прожекции – „Дом на киното“, вече е под ръководство на Фестивала на италианското кино и фондацията към него (Fondazione Cinema per Roma), обясни специално за Радио България Жана Яковлева, основател на форума и директор на Българския културен институт в италианската столица. Сега, след съществен ремонт, едно от най-красивите и емблематични места в сърцето на Вечния град, разположено в градините на „Вила Боргезе“, отново отваря врати за българското кино.
Шестнадесетото издание на фестивала започва в Деня на независимостта на България - 22 септември, и ще продължи три дни. Наред с българските филмови творци и актьори, които лично ще представят творбите си на зрителите, специални гости форума ще бъдат министърът на културата Кръстьо Кръстев и посланикът на България в Италия Тодор Стоянов.
„През всички тези години сме изкачили много стъпала от „стълбата“ и успяваме да се качваме все по-нагоре“, казва ни Жана и споделя за изключително важна среща за родното седмо изкуство.
Колкото до самата програма на фестивала, тази година тя ще започне с прожекция на филма „Чалга“ на режисьора Мариан Вълев, заснет изцяло с телефон.
Любопитен факт е, че в него участва и самата Жана Яковлева. През втория ден ще бъдат показани игралните филми „Български кораб потъва в бурно море“ на режисьора Петринел Гочев и „Добрият шофьор “ на Тонислав Христов.
„В третата вечер ще имаме възможност да видим „Ваклуш“ на Николай Василев. Един много интересен документален филм за Ваклуш Толев, който в последно време провокира интереса към документалното ни кино, което не е добре познато в Италия. Аз много се радвам, че след хубавите филми за нашите оперни певци, които направи Найо Тицин, сега този филм ще разкаже за един българин, който е отдал живота си за нещо, което все още италианците не могат добре да проумеят – свободата. За мен това е изключително важно. Финал тази година ще поставим с българо-италианска премиера на филма „Блок“ на режисьора Тодор Мацанов . Филм, който разказва за времето на локдаун и е заснет точно по време на пандемията. Направен е изцяло от италиански продуцент - Франческо Фратини, който от години живее в България и успява да види възможностите на родното ни кино.“
Какво ще успеят да „видят“ жителите и гостите на Рим от новото българско кино предстои да разберем. Надеждата на Жана Яковлева е само една – всеки един зрител да отнесе в дома си малко топлина и малко повече разбиране за България. Всички прожекции в рамките на Дните на българското кино Рим са с вход свободен до запълване на местата в залата. А българката, начело на Културния ни институт там и днес признава, че въпреки почти трите десетилетия живот в Италия, душата й продължава да бие с България в мислите й, с всичките проблеми, болки и радости.
„Благодаря и много здраве и усмивки на моята България!“ – пожелава за финал Жана Яковлева на слушателите на Радио България.
Вижте също:
Снимки: festacinemabulgaro.com, Facebook /ЧАЛГА, Facebook /Jana Iakovleva, siff.bg
Художест вена галерия насред гората – на това оприличават очевидци крайпътната чешма с беседка край момчилградското село Конче в Родопите. Началото на градежа е дадено през 1985 г. от бащата на Юсеин Юсуф, а година по-късно, когато той почива, делото е..
Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН (ИЕФЕМ-БАН) открива днес изложбата "Живи човешки съкровища – България" в центъра на София, под купола на Ларгото. Експозицията представя вписаните в периода 2008-2024 г. 44..
"Чрез пиесите си Жан-Пиер Мартинез се стреми да върне престижа на комедията като огледало, протегнато на обществото" - пише на сайта на автора. Мартинез е автор на 101 играни по цял свят комедии, които се изучават във френските училища и..
Художест вена галерия насред гората – на това оприличават очевидци крайпътната чешма с беседка край момчилградското село Конче в Родопите. Началото на..