Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ИСТОРИИ ЗА ДОБРОТО И ПРЕКРАСНОТО

"Старата ракла" от Яна Димитрова

Този разказ е част от шестия сборник "Приказни истории с БНР Бургас"

Рисунки: София Вахонина и Симона Василева

„Раснала девойка,

мома пораснала. Със тънка снага,

с китна премяна, румена, засмяна.

Момче я хареса, хареса, бендиса,

и се полуди и се зачуди как да я излъже“

  Злато е заляло цялата гора. Пурпурни се люлеят последните шипки, срамежливо надничат край шипковия храст есенните минзухари. Есенен дъждец тихо ромоли и напевно разказва за времето, когато дедите ни смело защитавали честта на род и родина, а моми и невести наливали менци от студените извори, децата тичали босоноги сред шубраците след ваклите стада на Шуменското плато.

  Шуменското плато е прегърнало моето детство,моите детски мечти... В неговите пазви се сгушил градът, подложен на изпитания през годините неведнъж. Град, в който историята говори. Град на смели и достойни мъже, град на доблест и чест.

  От дълбока древност земите на шуменския край се намират на исторически кръстопът. Много племена и народи минават оттук и оставят своята щастижа от себе си като трайна следа, като светла диря.А Шуменското плато се извисява над него като верен страж и закрилник на българския род.

  В неговото подножие е махалата на моя дядо, където той се е родил.Тук са минали неговите детски години, тук е играл, тук е пораснал и обичал. Тук е старата в бяло варосана къщичка, в която съм поела и аз първата глътка въздух. Бялата къщичка с цветната градинка отпред, старата икона в задната стая, бабиният миндер, кехлибарената ракла, която сякаш говори…

  Чудна история ми разказа тя! За Илчо и неговата изгора! Чувала бях, че платото го наричат Илчов баир, но все съм се чудела кой пък е този Илчо- какъв е бил, защо носи неговото име - Левент момък го наричали. Хубавец и юначина. Храбрец момък, който милеел за род и родина. По нашите земи живеелибългари,турци,арменци-всеки си имал своя махала. Сговорни били, помагали си в несгоди,но когато сърцето заговори, тогава друго било…

  Имало един ага, знатен турчин бил. Богат бил. Страшен. Всички му се подчинявали в околността. Всички отблизо и далеч били чували за него… Но всички отблизо и далеч били чували и за личната мома, що живеела в подножието на Шуменската гора… Лична мома! Хубавица! Златни плитки- като зряла пшеница, като змии падали тежко връз раменете, а очите й черни череши, дяволито играели на бялото й лице…А усмивката…Ех, тая усмивка- тя я е погубила, разправяше баба…

   Много момци въздишали тайно по нея. Но никой не се осмелявал да я поиска от баща ѝ… Но се осмелил! Един. И не просто я поискал, а я грабнал! Ей, тъй от полето… Син не на кой да е, а на първенеца турчин, първородна рожба на най-видния и богатия, с име човек -страшилището на града.

  Събрали се момците. Девойката да върнат! Все отбрани юнаци- все вярна дружина! Предвождал ги Илчо, родственик на девойчето, който страх от нищо нямал.Илчо, който за българщината милеел и рода преди всичко поставял.Честта на девойката тръгнал да брани…

  Баба спря своя разказ. Не довърши…Градинката кипеше от изобилие на цвят, само старият орех на двора тягостно мълчеше, разперил клони да прегърне родния дом. Баба мълчаливо ме погледна в очите сцвят на зряла череша. Само въздъхна тежко и рече:

-  Една птичка пролет не прави… От мене, чедо, да знаеш... За българското да милееш, от него по-голяма светиня няма! Българска земя хубава е раждала и ще ражда хубави моми и лични момци! В Българско да останете, по чужбина да не одите... тук ви е късметят…“

  И стисна в шепа рохката земя.Зарови очи в тъканата престилка. 

Сълзи- чисти и тежки - се отрониха от сухите старчески очи по набраздените жълти страни, които времето безжалостно беше белязало.

  Старата ракла изскърца, изниза се бялото бродирано каренце, останало от чеиза на нейната майка.Всеки бод си имаше своя история, втъкани бяха в него златото на гората, сините минзухари, шипковият храст заедно с първата обич, черните черешови очи на прабаба, алената кръв на Илчо… 

  А аз все още чувах бабиния глас в тъмната стая, само по стените още играеха сенките, които хвърляше загасващият огън от огнището…


Специална награда на БНР Бургас в конкурса „Любовта е извор“, посветен на дядо Благо 

Автор: Яна Димитрова - 13 г 
 УЛК „Сладкодумци“, ЦПЛР- ОДК, Шумен 
 Ръководител: Силвия Маринова
Рисунки на корицата: София Вахонина и Симона Василева

Този разказ е част от шестия сборник „Приказни истории с БНР Бургас". Тя е резултат от шестото издание на конкурса „Създай книга с БНР Бургас". Авторите са на възраст от 5 до 18 години не само от България, но и от Българското училище „Иван Вазов“ в Париж, Франция.

Тази книга съдържа 55 прекрасни истории, разделени в три категории: приказки за най-малките, вълшебни приказки и приказки за доброто и прекрасното. Ще се радваме безкрайно, ако нашите книги ви вдъхновяват да продължавате да четете и да създавате нови, магични светове!


© БНР Бургас, 2022


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Булевард Демокрация" на 23 юли

Темите в предаването днес: Едни се борят с пожарите, други с безводие.Общините Сунгурларе и Карнобат обявиха, че въвеждат режим на водата за някои  населените места. Каква е причината и как ще се справят в жегите местните кметове- ще чуем сунгурларския градоначалник Димитър Гавазов и карнобатския Георги Димитров.Темата следи Калина Енчева...

публикувано на 23.07.24 в 14:36

ОТВОРИ ОЧИ ОТ 7 ДО 10 С БНР-БУРГАС НА 23 ЮЛИ!

Пожарите в Община Болярово са овладяни. Днес фокусът ни е върху друг летен проблем-безводието. 20 населени места в Община Стралджа са на воден режим, обявено е частично бедствено положение за тях. След новините в 8 часа по темата ще чуем кмета Атанас Киров. За климатичните промени и горещите вълни ще разберем повече след 8.30 от Зорница..

публикувано на 23.07.24 в 07:19

"Булевард Демокрация" на 22 юли

Темите в предаването днес: Какво  се случва днес във Воден и как хората се възстановяват от преживяното, репортаж на Даниела Костова. Как бургазлии продължават да помагат на пострадалите хора? За случващото се в Близкия Изток и с израелските заложници, сред които има и български граждани, интервю на Александра Маркарян с посланика на Израел у нас Н...

публикувано на 22.07.24 в 14:39

ОТВОРИ ОЧИ ОТ 7 ДО 10 С БНР-БУРГАС НА 22 ЮЛИ!

Седми ден продължава борбата с огъня в района на крайграничната община Болярово. Обстановката в ранните сутрешни часове е  спокойна, няма опасност за населени места.  И през тази нощ е имало две активни огнищата между  селата  Воден и Голям дервент. И днес на място остават  десетки пожарникари, военнослужещи, горски служители, земеделски..

публикувано на 22.07.24 в 07:11

ОЧАКВАЙТЕ В „ЕВА В НЕДЕЛЯ“ ОТ 13 ДО 15 Ч:

От време на време е добре да спрем да гоним щастието и просто да бъдем щастливи. Прекрасна неделя ви желаем днес и ви каним на релакс и сладки приказки! Звукорежисьор е Алекс Пенев, водещ е Стефка Бакърджиева. Ето гостите и темите в предаването ни: -   Ще ви срещна с една интересна дама – Диана Фъртунова. Тя е журналист, поет, писател..

публикувано на 21.07.24 в 11:30

Ден до пладне на 20 юли:

Темите в обзора на БНР Бургас днес включват казуса с плаж Силистар и заплащането, което би трябвало да осигури държавата.  Припомняме и продължаваме с темата за пожарите в община Болярово.  Как работи българският морски Шенген и какъв проблем е срещнал един бургазлия решил да се разходи с яхта?  Окръжният съд в Бургас остави за постоянно в ареста..

публикувано на 20.07.24 в 08:40

"Булевард Демокрация" на 19 юли

Темите в предаването днес: Каква е ситуацията в община Болярово? Кой помага в гасенето на пожарите? Ще чуем вътрешния министър Калин Стоянов и доброволеца Карамфил Иванов. Община Болярово откри дарителска  сметка в помощ  на пострадалите, от какво се нуждаят местните жители, интервю със зам.-кметът Нина Терзиева. Бургазлии помагат на Воден, Мариана..

публикувано на 19.07.24 в 14:21