В едно малко село, в подножието на планината, живеели двама братя. По-малкият, работел от сутрин до вечер на нивата, но колкото и да се трудел, все не можел да свърже двата края, дори трябвало да издържа по-големия си брат. Работливият брат искал като своите съселяни, да има хубава къща, хубави дрехи, но най-вече искал да има семейство. Един ден, докато орял земята си, дочул глас. Учуден, момъкът се заслушал. Гласът идвал от земята. Навел се и видял едно малко грахче. Взел го в ръка а то проговорило с нежен глас.
– Млади момко, аз зная за твоите терзания. Помогни ми да отида при моето семейство и аз ще ти помогна да сбъднеш желанията си. Единственото ми условие е да не забравяш да се грижиш за мен.
Момъкът погледнал учудено, но посял грахчето в земята, завил го хубаво с рохката пръст и го полял. Прибрал се в колибата си, хапнал оскъдната вечеря, която имал и легнал да почива.
Същия ден, докато се излежавал на сянка, под едно дърво, друго грахче се търкулнало и до по-големия брат.
– Млади момко, помогни ми да отида при моето семейство и аз ще ти помогна да сбъднеш желанията си. Единственото ми условие, е да не забравяш да се грижиш за мен.
Мързеливият брат се изсмял на грахчето:
– Как пък ще ми изпълниш ти желанията, само се чудиш как да ме надхитриш! – отговорил братът и стъпкал грахчето.
На другия ден животът и на двамата братя продължил по същия начин. Единият работел на нивата и всеки ден обработвал късчето си земя с много труд и усилия. Не забравял да полее и грахчето. Другият постоянно се запилявал и нивата му избуяла толкова много, че не можело да се влезе в нея.
И ето, че годината била хубава, а реколтата за всички, повече от богата. Забогатял малкият брат от труда си. Купил си нови дрехи. Построил си хубава къща. Намерил и любовта. Оженил се. Така за една година бедният мъж се сдобил с всичко, което искал. После му се родили деца и животът му се изпълнил с щастие.
Една вечер, както си вечерял на трапезата със своето семейство, едно от децата му възкликнало:
– Колко е вкусен този грах!
Момъкът погледнал щастливото лице на детето си и разбрал, че вълшебството се е сбъднало, но не чрез магия, а чрез труда. Тогава, той разказал на своето семейство историята за грахчето, за пътя, за усилията, за несгодите и бедността.
Погледнал щастливите си деца и разбрал, че в края на пътя винаги има светлина –светлината на дома и семейството.
А какво станало с по-големия брат? Той, както винаги, продължавал да мързелува и един ден, просто изчезнал. Някои твърдят, че се изгубил в собствената си избуяла нива, която заприличала на голяма, непроходима гора. Истината е, че той просто пропилял своя шанс за хубав живот.
Тази приказка е част от седмия сборник „Приказни истории с БНР Бургас". Тя е резултат от седмото издание на конкурса „Създай книга с БНР Бургас". Авторите са на възраст от 6 до 18 години.Деца от цялата страна и българчета от чужбина ни изпращат своите истории за приключения, вълшебства, принцове, принцеси и дракони, фантастични пътешествия в космоса, пътуване във времето и други.
Ето какви са акцентите в седмичното обзорно предаване на БНР Бургас "Ден до пладне" днес: Темата за психичното ни здраве е все по-актуална. Кои са факторите, които повлияват негативно, разговаряме с д-р Георги Гребенаров, от Центъра за психично здраве в Бургас. Защо общините работят в условията на оскъдни средства и капиталовите им програми са..
Психичното здраве и зачестилите случаи на инциденти с хора с психични проблеми дава начало и на днешното ни предаване. Психотерапевтът Ваня Чечева коментира че вербална или физическа агресия най-често водят сензитивните хора в кабинетите на специалистите. Още в първия час на предаването. Във втория коментираме призивите за бойкот на хранителните..
Ако на сърцето ти е топло, а в душата ти е ясно - прогнозата няма значение… Добро утро в петък - денят, който дава крила! Отваряме широко прозорците към 7-ми февруари и от ефира на БНР – Бургас, ето акцентите в програмата ни до 10.00 ч.: В минутите след 8.00 ч. ще се фокусираме върху проблемите с водата в боляровското село Стефан..
Темите в празничния за Бургас 6 февруари: Навършват се 147 години от Освобождението на морския град. Как бургаската общественост чества събитието ще чуем от Нина Рангелова. По повод годишнината в града гостува изложбата „90 години в 90 снимки. Паметникът на свободата - път във времето“.Тя е на Националния паметник музей „Шипка-Бузлуджа“. Бургас е..
Най-хубавата част на бъдещето е, че идва всеки ден. Добро утро в четвъртък! Посрещнете го с усмивка и вяра, че хубавото предстои. Бургас празнува днес 147 години Свобода, а историята помни мразовития 6 февруари 1878 година, когато местното население с радост посрещат „летящия“ отряд на полк. Лермонтов. Екипът ни днес – звукорежисьор е Алекс..
Тежкото ежедневие, проблемите, стресът, както и употребата на упойващи вещества влияят негативно върху психичното здраве на хората. Виждаме го от случаите в последните дни. Как да разпознаваме различните видове зависимости ще коментира в първия час д-р Георги Гребенаров, от Центъра за психично здраве в Бургас. Около 800 дка. от Природен парк "Сините"..
„Всяко утро е времето, в което започваме живота си отново.” Добро утро на 5 февруари с тази мисъл на писателя Паулу Коелю, в която има необходимата доза оптимизъм да отворим очи за радостите и болките на света и хората около нас. Заедно влизаме в делника със сутрешния екип на БНР-Бургас- Петя Янакиева, новинар тази сутрин е Ивайло Пеев, на..
Темите в празничния за Бургас 6 февруари: Навършват се 147 години от Освобождението на морския град. Как бургаската общественост чества събитието ще чуем от..
Психичното здраве и зачестилите случаи на инциденти с хора с психични проблеми дава начало и на днешното ни предаване. Психотерапевтът Ваня Чечева..
Ето какви са акцентите в седмичното обзорно предаване на БНР Бургас "Ден до пладне" днес: Темата за психичното ни здраве е все по-актуална. Кои са..