Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Непознатите герои сред нас в кампанията "ЕС: По-защитени заедно"

Ирина Матеева или рецепта как хората и птиците да живеят в хармония заедно

3
Ирина Матеева - Българско дружество за защита на птиците
Снимка: Архив БДЗП

Ирина Матеева от Българско дружество за защита на птиците е признат експерт на международно ниво. Нейният опит и практика при определянето на орнитологично важните места у нас са водещи за определянето на защитени зони от мрежата Натура 2000. Тя е един от героите в кампанията "ЕС - По-защитени заедно".

Ирина е сред най-добрите приятели на застрашената от изчезване червеногуша гъска, зимуваща в крайморска Добруджа и мигрираща от Сибир до Египет, както и на царския орел и египетския лешояд.

Тя съчетава добрия си теренен опит с детайлно познаване на законодателството. „То е вътрешна нагласа и усещане за това да направиш правилните неща. Когато вярваш че е правилно, тогава не е толкова трудно“, споделя Матеева в предаването "Хоризонт до обед" в рамките на кампанията "ЕС - По-защитени заедно". 

Борим се за това да се спазва законът, не само буквата, но и духът, подчертава Ирина. През годините се е борила и с не един и два ветрогенератора по Виа Понтика – ключов миграционен път на птиците, прекосяващ страната ни.

Системата за ранно предупреждение е разработена  за минимизиране на риска от сблъсък на птиците с ветрогенератори. За определени видове, които не избягват ветрогенераторите, има ефект, пояснява Ирина Матеева. Има обаче и доста международни научни проучвания, които доказват, че системите за ранно предупреждение могат да бъдат ефективни главно на места, където няма концентрация на много птици и където могат да се следят един, два или три вида, какъвто не е случаят с Калиакра, уточнява експертът.

По-големият проблем според Ирина Матеева е свързан с това, че системата не намалява прогонващия ефект, който ветрогенераторите имат върху гъските или пък бариерния ефект. 

„Тоест, дори местата им за хранене да са там, заради ветрогенераторите те не кацат, губят местообитанието си. Когато не се хранят достатъчно, не могат да дадат поколение, когато се върнат в Сибир.“

Когато има подобна бариера по миграционния път, птиците са принудени да летят по-високо и изразходват повече енергия и това също пречи на оцеляването им, допълва Ирина.

Съвместно с ловни дружинки и горски стопанства в крайморска Добруджа са сформирани патрули за регулиране на ловната дейност, защото според нея „съзнанието на ловците и тяхната загриженост е не по-малко важна“.

Цялото интервю и документален портрет на Ирина Матеева чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Законите на Мърфи

24.11.24 Законите на Мърфи

В звуковия файл можете да чуете изречението-победител за месец ноември, както и новите предложения. Водещ - Даниела Якова 

публикувано на 24.11.24 в 10:15

Надежда Хвойнева - глас като на влюбен славей

Наричат Надежда Хвойнева „ярка звезда на фолклорния  небосклон“, гласът ѝ е “божествено чудо“, а през 1988 г. американската музикална критика я обявява за „най-големия алт на планетата“. Безспорно Надежда Хвойнева е сред най-ярките български изпълнителки, пресъздала в творчеството си магията на Родопа планина и успяла да спечели редица почитатели на..

публикувано на 19.11.24 в 03:00

17.11.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 17.11.24 година.

публикувано на 17.11.24 в 08:15
Проф. д-р Добрин Денев

Уникалността на Мадарския конник край Шумен

Не мога нито аз да пресъздам, нито проф. Денев да разкаже всичко, което съдържа неговата най-нова книга "Мадара - отразената история", но поне направихме досег до същността на тази старина и нейното правилно разчитане. Проф. д-р Добрин Денев е инженер, дълги години преподавал във ВИАС, София и изследовател на древна България и нейни исторически..

публикувано на 17.11.24 в 05:14
Георги Пелтеков - Гумата

Екстремните спортове 10 - 16 ноември 2024

Приятели на парашутиста, пострадал тежко миналия месец край Ботевград, отправиха призив за помощ. 37-годишният Георги Пелтеков е претърпял две операции на гръбначния стълб, но има нужда от дълга и скъпа терапия в чужбина, за да може отново да ходи . Необходими са 49200 евро за следващите 6 месеца. През октомври Пелтеков и още двама души предприемат..

публикувано на 16.11.24 в 14:34

75 премиерни филма за публиката на Банско филм фест

За 23-и път Банско ще бъде домакин на Международния фестивал на планинарското и приключенско кино Банско филм фест. Той ще се проведе от 20 до 24 ноември в града под Пирин планина. 75 филма от 39 държави ще бъдат показани, всички - премиерни , изтъква директорът на фестивала Натали Петрова.   Една от лентите, чиято премиера ще бъде..

публикувано на 12.11.24 в 10:27
Николай Русев под Burzum 9a

Екстремните спортове 4 - 9 ноември 2024

Николай Русев премина маршрут от най-високата категория на трудност в България за момента - "Burzum" 9a . Линията, накована от Ивайло Радков - Фазата, започва със 180-градусов таван, а след счупването на основна стъпка преминаването изглеждаше почти невъзможно. Русев обаче намери друг начин и на 5 ноември успя. “За категорията ми е много сложно..

публикувано на 10.11.24 в 10:20