Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Републикански шампион по борба изхранва семейството си, като почиства канали

2
Петър Владимиров
Снимка: Личен архив

Републикански шампион по борба и бивш състезател по хокей на лед от Велико Търново днес изхранва семейството си, като почиства канали. Работата е мръсна, но парите не миришат, казва за професията си на каналджия 32-годишният Петър Владимиров. 

„В тази професия щом се обаждат, значи хората са на зор и ни виждат като едно спасение. Изпитваме и удовлетворение от това, че като им отпуша канала, хората са щастливи и аз така ставам като тях щастлив, че съм им свършил работата. Мръсна работа, да, парите не миришат, но за сметка на това, когато каналът започне да връща, мирише“.

Личен архив

Това обяснява за професията, която работи от 15 години великотърновецът Петър Владимиров, баща на три деца, бивша спортна надежда на България в борбата и хокея на лед. В професията на каналджия влязъл случайно, но не си помисля да я сменя. Чешит е по характер, веселяк, но и отговорен към занаята си:

„На един музикант отивам да му отпушвам канала, вътре пълно с мокри кърпички. Отпушваме го, казвам на човека да не хвърля кърпички, да пази канала. Той вика: „По-добре да си платя да го отпушите, не мога да не ги хвърлям“. Хората не пазят, пък всяко нещо трябва да се пази, защото като се запуши, става голям проблем. Куриозен случай имах с докторка. Отива на море и комшиите ѝ звънят, че от апартамента ѝ по стълбището преливат фекалии. Тя живее на първия етаж. Когато стане запушване на канала в мазите, няма глупава вода, тя връща на най-ниската точка. Обади се разтреперана: „Елате, спасете ме!“. Отиваме, отпушваме канала. По големите фирми е различно. Да речем фирма, която отглежда пилета, имат много мазнини по тръбите. Много се свива диаметърът на тръбите, става на камък вътре. Те наливат сода каустик. С мазнините стана домашен сапун, втвърдява се в тръбата и после много трудно се отпушва каналът“.

Почистването на канали е тежка, не само мръсна работа. Изискват се и инвестиции. Поне 20 хиляди лева е вложил Петър Владимиров в различни машини, с които работи. Споделя, че си мечтае за собствен камион за работа, но такава техника на старо е поне стотина хиляди лева. Казва, че е безкомпромисен в мерките за сигурност, защото не малко каналджии са починали в шахтите:

„Ръкавици, гащеризони, костюми. За някои канали имам противогази и маски. В някои шахти, когато твърдата маса се разбива с вода, тогава се отделят газове, които изхвърлят кислорода навън. Има случаи, в които колеги са почивали в шахтите“.

Покрай работата си каналджията Петър Владимир е станал и душеприказчик на хората, прави си своя социология и икономически анализи при разговорите с тях:

„На много хора съм правил компромиси. Обади се някой пенсионер преди пенсия, възрастни хора, близките са далече, няма кой да им помогне. Свършвам си работата и си тръгвам. Богатите винаги по-трудно дават пари от бедните. Бедните даже и бакшиш ще дадат – кой ракия, кой пари, дават хората.

Личен архив

Държавата трябва да помага и на малките бизнеси, не само на големите. Не разбирам много от политика, но ако не беше се намесила навреме държавата, много по-лошо можеше да стане. Бих посъветвал финансовия и социалния министър да задължат по някакъв начин фирмите „да не минават под ластика, под въжето“, да започнат да осигуряват работниците на това, което вземат, защото после при един такъв проблем, като ме пратят мене на борсата с 200 лева и с три деца какво ще правя?“.

В каналите има всичко, включително и злато, разказва Петър Владимиров за находките си, при почистването на градския колектор на Велико Търново:

„Отбихме водата, за да можем да работим на сухо, да не идва постоянно вода при нас. Започнахме да чистим на ръка, защото е труднодостъпно за техника. Гребеш с лопата, пълниш кофата, с колички. Верига с хора правим, докато изнесем твърдата маса -кал, павета. И така, докато ровим в канала, един златен пръстен, дамски, златни обеци намерихме. По каналите много работи сме намирали – джиесеми, ножове, вилици, лъжици. Нашата работа е да ги вадим, да ги отпушваме. Рабата не ме плаши мене. Плаши ме бъдещето на децата. Пожелавам си да сме здрави“.

Репортаж на Здравка Маслянкова в предаването "12+4" можете да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Димо Райков

Димо Райков: Най-нещастният български творец е писателят

Аз съм един щастлив писател , казва за себе си Димо Райков, който в края на месеца ще навърши 70 години. Животът му е разпънат между две епохи – на социализма и на прехода: "Може би оттам тръгва и моето щастие. 35 години в единия начин на живот, коренно различен от другия, и 35 години в другия. Това са две епохи, взаимно мразещи се,..

публикувано на 24.07.24 в 12:04
Вероника Христова

Професия театрален педагог: да накараш дете с увреждания да се забавлява

Тя е актриса, режисьор, театрален педагог. Тя е Вероника Христова и въпреки че преодолява ежедневни прегради с инвалидната си количка, живее за мига и за споделените преживявания. В „Горещо сърце“ ви срещаме с още един човек от екипа на Дневния център за хора с епилепсия в София – човек, който провокира децата да се забавляват и да..

публикувано на 21.07.24 в 04:48
 Боян Ангелов

Боян Ангелов: Ако по безскрупулен начин се отхвърлят класически произведения, ние сме обречени на неуспех!

Значимостта на личностите от миналото за съвременните творци, е темата на "Нощен хоризонт" в разговор с п редседателя на Съюза на българските писатели Боян Ангелов . Заедно с нeго се връщаме назад във времето към важни и вдъхновяващи моменти за мястото и ролята на родните ни класици в днешния свят , влиянието им върху нашата..

публикувано на 18.07.24 в 13:14
 Проф. Панайот Карагьозов

Проф. Панайот Карагьозов: "Петте кьошета" е роман пъзел, в които героите постигат катарзис

"Може би преди три години започнах да пиша романа , паралелно с разказите, които изненадващо за себе си, също започнах да пиша по време на пандемията, сподели за "Нощен Хоризонт" проф. Панайот Карагьозов, преподавал дълги години в СУ и автор на новата си книга-  "Петте кьошета" . "Петте кьошета" е първият роман на проф. Панайот Карагьозов , който..

публикувано на 16.07.24 в 10:42

Кристина Александрова: Човек до последно трябва да опитва да постигне дори невъзможното

Весела и небрежно звучаща като италианска канцонета – така описва себе си оперната певица Кристина Александрова, гост в рубриката „Горещо сърце“. Тя е незряща и от няколко години работи като музикотерапевт с деца и младежи от Дневния център за хора с епилепсия в София.  На 44 години Кристина Александрова продължава да сбъдва мечти, да се..

публикувано на 14.07.24 в 07:05
Надка Денчева

77-годишната Надка Денчева - спортната гордост на Павликени

Павликени има своята нова спортна гордост. 77-годишната Надка Денчева смая всички и с майсторство и издръжливост спечели златния медал за ветерани на 50-ия национален мастърс турнир по тенис на маса в курортния комплекс "Албена". Бившата трактористка не се дава на младите , продължава да спортува, готви се за следващия си турнир и е запалена фенка..

публикувано на 13.07.24 в 07:50
Владимир Карамазов

Владимир Карамазов: Фотографията дава възможност да разказваш

Фотографията дава възможност да разказваш. Това каза в предаването "РадиоТочка" актьорът Владимир Карамазов, който е и награждаван фотограф. "В последната година и половина се пренасочих към най-смислената част от фотографията, заради която исках да стана фотограф, защото исках да започна да разказвам моите истории и темите, които мен ме..

публикувано на 12.07.24 в 19:26