Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Агрономът Роман Рачков отглежда кайсиеви домати от Перу

Роман Рачков
Снимка: Здравка Маслянкова

Свикнали сме зрелият домат да е червен или розов. Но той може да бъде бял, жълт, оранжев или виолетов. Кайсиеви домати от Перу отгледа агрономът от Велико Търново Роман Рачков.

Екзотичните сортове домати са една от страстите на 52-годишният агроном и председател на Българската асоциация за биологична и растителна защита Роман Рачков. Неговият жълт домат е с формата и цвета на зряла кайсия и с високо съдържание на желязо и витамин В5:

„След като съм агроном, е нормално да съм запален да отглеждам различни селскостопански култури, по-скоро ненормално би било обратното", каза Роман Рачков.

Всяка година експериментирам с поне два-три чужди за България сорта и това го прави от 15-20 години.

"Това е един стар сорт домат, който произлиза от Перу, където всъщност е и мястото на произход на домата като културно растение. Много стар сорт, фермерски, нехибриден с интересен цвят и форма и вкусовите му качества са превъзходни.

Роман Рачков поръчва семената за доматите, които отглежда, от колеги или от генетични банки. Не е привърженик на тезата, че българският домат е най-вкусен. Вкусовите качества се определят повече от сорт и генотип, отколкото на база географско разположение, обяснява агрономът от Велико Търново.

„Според мен категорично е това, че българският домат е най-вкусен и най-добър в Европа, даже според някои хора и в света, е абсолютен мит. Българските сортове домати датират най-старите, които дори не са запазени у нас, от втората половина на XIX век. До средата на XIX век домат в България не е отглеждан, но тогава идват и картофите в България. Така че ние имаме много малка история на отглеждането на този вид домат, нямаме много стари запазени сортове, фермерска селекция"

Интересни са тъмно лилавите американски домати, които са и много здравословни, обяснява агрономът Роман Рачков:

„Към 2010 година има няколко американски селекции, които са кръстоска между културния домат и диви форми на домат, които са изключително богати на антоциан. При осветяване от слънцето почерняват както човек като отиде на море почернява. Стават тъмно виолетови. Това се дължи на високото съдържание на антоциани, които са много полезни за човешкия организъм. Отглеждал съм такива домати и смятам да продължа. Ще експериментирам с коктейлни домати, които са жълто-лилави".

Българският фермер греши в маркетинговите си стратегии, коментира Рачков.  Гледат средно ранни домати и излизат на пазара, когато цената му е най-ниска и „плачат“, че гръцките и турските домати им подбиват цените. Няма как да не е така, защото, за разлика от България, там доматите се отглеждат в неотопляеми оранжерии. Цената на лилавия домат във Франция е 8-9 евро за килограм, изтъкна агрономът. 

Не само екзотични за представите ни сортове домати отглежда Роман Рачков. От години той успешно експериментира и с пеперуди, чиито яйца продава на колекционери и специализирани ферми в Европа.

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53

"Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш". Проект на студенти от НБУ за незрящи

Студенти по журналистика от 4-ти курс в Нов български университет предизвикват въображението на незрящите, за да ги отведе там, където не могат да отидат. Това се случва в проекта "Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш", създаден от млади хора за техни връстници със зрителни проблеми. Премиерата на студентското радиопредаване беше..

публикувано на 19.04.24 в 11:15
Проф. Владимир Кефалов

Проф. Владимир Кефалов сред най-добрите специалисти в света в изучаването на човешкото зрение

Преди 23 години е учредена  Бреслеровата награда . Учените или лекарите, които имат право да се състезават за нея могат да живеят в която и да е държава по света, но трябва да имат медицински или научни изследвания, които  да допринасят за лечението на хората, загубили зрението си . През  2019 г. в списъка на учените  получили високото отличие е..

публикувано на 17.04.24 в 12:33

Само зимата ли може да ни изненада? Летният сезон е пред провал заради недостиг на кадри

Летният сезон е пред провал, предупреждават хотелиери и работодатели по Южното Черноморие. Причината - задълбочаването на кризата с липсата на работници и персонал за туристическите обекти . Само по Южното Черноморие за предстоящия сезон се търсят 27 хиляди работници. Междувременно посолствата в трети държави извън ЕС, откъдето се чака работна..

публикувано на 16.04.24 в 09:41

Седмицата на космически обороти: слънчево затъмнение и научно просветление

Деца и възрастни носеха цветя за извънземните, някои ги чакаха с глави лук. Казваха, че не се страхуват : - Вярвате ли, че ще дойдат? - Вярвам, защото тази заран пак съобщиха, вестниците четем. - Те дали биха могли да помогнат на България с нещо? - Ами казаха: "Ще помогнем". -..

публикувано на 13.04.24 в 17:09

"Яйцето" в СУ се събуди за нов живот – става модерна зала за събития

Емблематичното за поколения студенти и преподаватели пространство в Софийския университет "Св. Климент Охридски" - "Яйцето", започва нов етап от своето съществуване. То вече ще бъде съвременно пространство за публични събития, в което ще се помещава и модерна лаборатория.  " Залата има невероятна акустика . Направихме специално озвучаване. Може..

публикувано на 12.04.24 в 12:05