Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ива Ралчева с пръстен от дърво

Снимка: Личен архив

Тя е строителен инженер, защото не са я приели мечтаната архитектура. Прави бижута от дърво. Обича животните. Предпочита да не стои в града, затова пътешества. Кара колело. Била е в най-високия обитаван град в света. 

Тя е – Ива Ралчева. 


Някъде между сериозността на професията и свободата, която хобито ѝ дава, Ива овладява вътрешния си хаос:

Има една борба в мен между това, че искам да имам повече свободно време, и разума, който ми казва: Мирувай... Сега съм в процес на самоусъвършенстване. Искам да дам максимума от себе си“.

Ива споделя, че обича да пътува, а още повече обича природата. Естественото продължение на тази нейна страст е любимото ѝ занимание в свободното време – създаването на бижута от дърво и алпака или сребро. Парчетата от дърво открива по морския бряг или в планините. 

Находките се пазят, за да отлежат, след което – в момента, в който музата дойде, дървото повежда въображението и с малко помощ от Ива резултатът е налице – уникален пръстен,
неповторимо колие
или единствени обеци

„Опитвам се да придам максимално това, което виждам в едно парченце дръвче, оттам нататък всеки го възприема, както иска... Отскоро работя със сребро, което е по-фино от алпаката, по-прецизно... Повече работя с кората от дърветата. В нея има много пластове и понякога откривам страхотни фигурки“. 


Дървото е „любим герой“ на Ива отдавна - заради текстурата, заради мириса, а може би и заради името ѝ.

„Като малка рисувах само дървета“. 

Първоначалните неуспехи в изработването на бижута не са я спрели. И до днес, три години по-късно, тя продължава да се учи.

„Красив процес и удовлетворение, което рядко съм изпитвала“. Така Ива описва това, което прави. 

И още:  

„Трябва търпение. Едно от нещата, които ми харесват в това да твориш с ръцете си е, че се учиш да си спокоен... Трябва да правиш нещата по търпелив начин и с любов, иначе излиза нещо посредствено“. 


Ива от IR Jewelry вече не вижда архитектурата като нещо вълшебно, защото според нея тя се е превърнала в бизнес и все по-рядко залага на творческото мислене. Най-големият ѝ страх е от провал, но не спира да си повтаря нещо чуто, което „ехти в главата ѝ всекидневно - позволи си да сбъркаш“. Във взаимоотношенията – в работата, с приятелите, в семейството, обича честността и картите да са на масата.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димо Райков

Димо Райков: Най-нещастният български творец е писателят

Аз съм един щастлив писател , казва за себе си Димо Райков, който в края на месеца ще навърши 70 години. Животът му е разпънат между две епохи – на социализма и на прехода: "Може би оттам тръгва и моето щастие. 35 години в единия начин на живот, коренно различен от другия, и 35 години в другия. Това са две епохи, взаимно мразещи се,..

публикувано на 24.07.24 в 12:04
Вероника Христова

Професия театрален педагог: да накараш дете с увреждания да се забавлява

Тя е актриса, режисьор, театрален педагог. Тя е Вероника Христова и въпреки че преодолява ежедневни прегради с инвалидната си количка, живее за мига и за споделените преживявания. В „Горещо сърце“ ви срещаме с още един човек от екипа на Дневния център за хора с епилепсия в София – човек, който провокира децата да се забавляват и да..

публикувано на 21.07.24 в 04:48
 Боян Ангелов

Боян Ангелов: Ако по безскрупулен начин се отхвърлят класически произведения, ние сме обречени на неуспех!

Значимостта на личностите от миналото за съвременните творци, е темата на "Нощен хоризонт" в разговор с п редседателя на Съюза на българските писатели Боян Ангелов . Заедно с нeго се връщаме назад във времето към важни и вдъхновяващи моменти за мястото и ролята на родните ни класици в днешния свят , влиянието им върху нашата..

публикувано на 18.07.24 в 13:14
 Проф. Панайот Карагьозов

Проф. Панайот Карагьозов: "Петте кьошета" е роман пъзел, в които героите постигат катарзис

"Може би преди три години започнах да пиша романа , паралелно с разказите, които изненадващо за себе си, също започнах да пиша по време на пандемията, сподели за "Нощен Хоризонт" проф. Панайот Карагьозов, преподавал дълги години в СУ и автор на новата си книга-  "Петте кьошета" . "Петте кьошета" е първият роман на проф. Панайот Карагьозов , който..

публикувано на 16.07.24 в 10:42

Кристина Александрова: Човек до последно трябва да опитва да постигне дори невъзможното

Весела и небрежно звучаща като италианска канцонета – така описва себе си оперната певица Кристина Александрова, гост в рубриката „Горещо сърце“. Тя е незряща и от няколко години работи като музикотерапевт с деца и младежи от Дневния център за хора с епилепсия в София.  На 44 години Кристина Александрова продължава да сбъдва мечти, да се..

публикувано на 14.07.24 в 07:05
Надка Денчева

77-годишната Надка Денчева - спортната гордост на Павликени

Павликени има своята нова спортна гордост. 77-годишната Надка Денчева смая всички и с майсторство и издръжливост спечели златния медал за ветерани на 50-ия национален мастърс турнир по тенис на маса в курортния комплекс "Албена". Бившата трактористка не се дава на младите , продължава да спортува, готви се за следващия си турнир и е запалена фенка..

публикувано на 13.07.24 в 07:50
Владимир Карамазов

Владимир Карамазов: Фотографията дава възможност да разказваш

Фотографията дава възможност да разказваш. Това каза в предаването "РадиоТочка" актьорът Владимир Карамазов, който е и награждаван фотограф. "В последната година и половина се пренасочих към най-смислената част от фотографията, заради която исках да стана фотограф, защото исках да започна да разказвам моите истории и темите, които мен ме..

публикувано на 12.07.24 в 19:26