Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Христо Грозев: Политическите последствия от руско-чешкия скандал са непредсказуеми

Посолството на Чехия в Москва
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Политическите последствия от руско-чешкия скандал с взривените боеприпаси и изгонените дипломати ще бъдат непредсказуеми и безпрецедентни. Така смята журналистът Христо Грозев от разследващия сайт Belingcat. Пред БНР той прогнозира, че „скандалът ще се развива в близките часове“.

В контекста на случващото се в продължение на няколко месеца през 2014 г. и 2015 г. в Чехия и България виждаме една и съща група, доказано от ГРУ, която се занимава с диверсии в чужбина, поясни Грозев.

„Това, което виждаме, са два взрива в два склада в Чехия, също така виждаме два взрива в България и същите тези хора, членове на същия този отдел на ГРУ – 29055, това е неговото кодово име, присъстват както в Чехия, така и в България. 8 души от този отдел пристигат в България от декември до май, в групички по двама-трима души, включително дни преди взривовете в Сопот. Много трудно е да не се види тази червена нишка, която минава – между тази група на ГРУ и тези взривове.“

Служители на посолството на Руската федерация напускат Чешката република.

Поне двама души от тази група на ГРУ са получили най-висшата награда от президента на Русия – „Герои на Русия“, именно във връзка с тази серия от операции, сочи разследването на Belingcat. По думите на Грозев това означава, че тази дейност е била изключително важна за Русия в този момент.

„Все пак най-лесно е да го свържем именно с войната в Украйна, която започна след анексията на Крим от Русия. Най-очевидното обяснение е попадане на г-н Гебрев по някакъв начин в прицела на Русия или защото е изнасял, или защото те са смятали, че той би могъл да бъде ключов играч в помагане на геополитическия противник на Русия в този момент – Украйна.“

Чешките дипломати и техните семейства се завръщат в Прага, след като Русия предприе дипломатически стъпки за отстраняването им.

Гебрев твърди, че неговият износ е бил незначителен като количество, но Чехия твърди, че имат доказателства за обратното, изтъкна журналистът.

„Не е необходимо да търсим голямо количество. В този момент на войната – 2014 година, на Украйна й трябват определени муниции, които никой не й продава – те са от определен тип, особено противотанкови мини, които са съвместими с тяхното оръжие съветско производство. Тук не е необходимо да е имало големи количества продажби, за да има ключов ефект в баланса на войната в онзи период“, подчерта Христо Грозев.

„ЕМКО в България да си свърши своята работа – да разследва сериозно това, което се е случило на българска територия, а именно опита за убийство на трима души, български граждани, през 2015 година“, отбеляза още Грозев.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

Снимки: ЕПА/БГНЕС

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Ян Хамачек - 19 април 2021 г.

Чехия: Стоки на Гебрев са били мишена на експлозията в оръжеен склад през 2014 г.

Чешките власти потвърдиха, че Емилиян Гебрев е търговецът, чиято стока е била мишена на експлозията в чешки оръжеен склад през 2014 г. Това каза чешкият вицепремиер Ян Хамачек. Kомпанията „ЕМКО“ вече отрече връзка с инцидента. Разкритията на Прага..

обновено на 20.04.21 в 12:04
ВИЖТЕ ОЩЕ
Андрей Арнаудов

Андрей Арнаудов: Няма тема, по-важна от демографията!

Потенциалът от българи в чужбина, които могат да се върнат в страната, е огромен. Това заяви в интервю за БНР Андрей Арнаудов, създател на платформата "Bulgaria wants you"/"България те иска". 81% от българите, живеещи в Берлин, обмислят..

публикувано на 09.05.24 в 09:51
Снежана Тодорова

Снежана Тодорова: И до днес наш девиз е този на Йосиф Хербст - "Никому в угода, на никому напук"

През последните 130 години организираното журналистическо движение в България е преживяло множество промени и предизвикателства, но някои от основните въпроси, които вълнуват журналистите и обществото, остават вечни и неделими. Дори и през годините..

публикувано на 08.05.24 в 13:38
Късноантична сграда

В археологическия подлез на Пловдив може да видите късноантичната сграда "Ирини"

Епископската базилика на късноантичния Филипопол вече трета година е един от най-посещаваните културно-исторически обекти в Пловдив, а уникалните мозайки от 4-6 век , разположени на две нива предизвикаха интереса и на прочутата Бетани Хюз –..

публикувано на 05.05.24 в 16:34

Димитър Димитров успя да съгради храм в село Искър

За Димитър Димитров ви разказахме за първи път преди три години. Тогава неговата мечта да съгради храм в родното плевенско село Искър беше в самото начало на реализирането. Днес градежът на параклиса „Света Параскева“ е към края си. Преди..

публикувано на 05.05.24 в 09:12

Ученици от столичните училища взеха участие във Великденски базар

По традиция и по програма в училищата и детските градини текат интензивни приготовления за Великденските празници. В тазгодишния базар за Великден, който се провежда в Министерството на образованието, се включиха близо 500 деца и ученици от..

публикувано на 05.05.24 в 07:11

Манастирите на България от IV век до днес

Нови манастири се строят от църквата, но винаги има някой инициатор, който става ктитор , той дава средства. Това каза пред БНР Христо Шанов, автор на книги за манастирите на България, работил 45 години като експерт в Националния институт за..

публикувано на 03.05.24 в 18:33
Мерим Тенев

Мерим Тенев: Това, което съм правил в професионалния си живот, ми дава невероятно спокойствие

" Това, което съм правил в професионалния си живот, ми дава невероятно спокойствие и мога да спя спокойно , защото никога не съм се продал, никога не съм правил услуги, не съм заблуждавал с информациите, които съм предавал. Проблем е отношението на..

публикувано на 03.05.24 в 15:44