Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще спрат ли 250 ВЕЦ-а принудително работа заради спорна наредба

"Ние сме шокирани от това, което се случи - текстовете в тази Наредба са меко казано скандални", посочи пред БНР Боян Кършаков, председател на УС на сдружение "Хидроенергия". Към настоящия момент той заема и длъжността Управител на „Енерго-Про Енергийни Услуги“ ЕООД.

Асоциацията „Хидроенергия“ алармира за изменения в регулаторния режим, направени в последните дни на предходния кабинет, които ще доведат до спиране на работата на повече от 250 водноелектрическите централи в страната.

От асоциацията посочват, че приетите с постановление на Министерски съвет от 23-ти март тази година изисквания се поставят в административна безизходица ВЕЦ- овете. Според тях липсата на ясна нормативна рамка пряко застрашава и всички останали водоползватели в България - ВиК дружества, Напоителни системи и индустриални предприятия.

Последните промени, въведени чрез новата Наредба за използване на повърхностните води, задължават всички ВЕЦ да представят документ за учредено право на строеж за водовземните съоръжения в речното корито, ако искат да им бъде продължено разрешителното за водоползване, без което те не могат да работят.

"Такъв документ не е изискван при приложимия до сега режим за строеж на ВЕЦ и не може да бъде получен от ползвателя при вече пуснат обект в експлоатация. Това окончателно блокира работата на сектора, защото съгласно настоящото българско законодателство не е възможно учредяване на право на строеж за вече построено съоръжение.

Изискват се документи, които не могат да бъдат представени, тексовете не са обсъдени със засегнатите страни, най-скандалното е, че този текст е поставен като изискване само за водно-електрическите централи и за техните водовземни съобръжения, а всички останали водоползватели, които ползват повръхности води, към тях няма такова изискване. Сега сме говорили със служебния кабинет, в техните правомощия е да отменят спорните текстове в тази Наредба", каза още Боян Кършаков.
"Ще използваме всички законови методи, но ако нищо не се направи, последиците ще са страшни. ВЕЦ - ове се сторят в България от началото на 20 век, при строежът им институциите не са изисквали право на строеж - речните корита са публична държавна собственост. И такива не са учредявани. Това са електроцентрали, всичко необходимо друго, като документи е давано. Хората трябва да знаят сега, че не може сега да извадиш този документ - кога са построени съоръженията", категорично заяви инж. Кършаков.

"Става дума не за водните централи, а за самите съоръжения, с които се отклонява водата, за да стигне до нея и да бъде преработена и след това върната обратно в речното корито", поясни инж. Кършаков.

"С три думи -  г-н Кършаков каза много неверни неща, на първо място ВЕЦ-овете не са 260 и текстът не се отнася за всички съществуващи преди 2000 година", коментира темата в "Хоризонт до обед" и инж. Димитър Куманов от Сдружение "Балканка".

"Така че става дума за 200 ВЕЦ- а, за които съответните държавни чиновници са позволили тези строежи и така са нарушили закона и второ - нарушението е толкова голямо, че по своята същност тези разрешения за строеж и после документите за пускане в експлоатация са нищожни по смисъла на АПК, тъй като те са заплаха за държавността и нарушение на конституционния ред - някой за строи в чужда собственост е невъобразимо", каза още инж. Куманов.

"Още 2010 година МОСВ пише до МРРБ да спрат да издават тези разрешителни за строеж", припомни той.
"Г-н Куманов каза много неверни неща - не са незаконно строени водните централи, следван е ред, който се е променял в годините, не съм съгласен, че държавата не е била създала ред. И в сегашните закони няма ясно разписан ред как се учредяват такива вещни права. Няма разписана ясна процедура за учредяване на ВЕЦ и сега.

Затова занапред трябва много да се внимава какви промени ще се правят, да се види преди това кой с какви документи разполага, какво експлоатира, а като се направят веднъж промените, да има стабилност за всички във водния сектор, защото има още много засегнати водоползватели", заяви инж. Кършаков.

По думите му наредбата, така създадена, създава възможност за масов фалит на ВЕЦ-ове.

Според инж. Куманов от "Балканика" обаче незаконните строежи трябва да се премахнат.


Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Катерина Василева и Анина Сантова с приз за "Журналист надежда"

За 13-а поредна година бяха раздадени журналистическите награди в конкурса "Валя Крушкина - журналистика за хората". Тазгодишните носителки на наградата за млад журналист - "Журналист надежда", на конкурса, отидоха при Катерина Василева от "Свободна Европа" и Анина Сантова от "Капитал". В интервю за предаването "Преди всички" Катерина Василева..

публикувано на 17.12.24 в 10:20

КТ "Подкрепа": Работещите внасят близо 70% от приходите в бюджета, а фирмите - едва 30%

Работещите внасят близо 70% от приходите в бюджета, а фирмите – едва 30%. Това сочи анализ, изготвен от Конфедерация на труда "Подкрепа". От синдиката изразяват недоволство, че огромната тежест е прехвърлена върху работещите, и припомнят, че над 11% от наетите са и работещи бедни. От КТ "Подкрепа" настояват за промени в данъчната и..

публикувано на 16.12.24 в 13:21

Петко Тотев: Да не се месим в работата на най-великия архитект - природата

Да не се месим в работата на най-великия архитект - природата. Това призова от ефира на "Хоризонт" Петко Тотев, председател на Федерацията по катерене и алпинизъм. В предаването "Хоризонт до обед" той коментира въпросите пред бъдещото управление на природен парк "Витоша".  "Активно участваме във всички обществени обсъждания по отношение..

публикувано на 16.12.24 в 11:44
Д-р Симона Велева

Симона Велева: До 2 години децата да са без екран, след това - поетапно

" За бебетата от 0 до 2 години не бива да се дава никакъв екран , защото техните мозъци все още са много незрели и всяко едно предоставяне на екран по-скоро ще ги престимулира, отколкото да им даде някаква полезна информация". Това заяви пред БНР председателят на СЕМ Симона Велева. Не бива да отричаме устройствата и медиите, напротив - те са..

публикувано на 16.12.24 в 10:31

Катерина Преда: Джорджеску използва методи от времената на комустическия режим на Чаушеску

Облъчени от пропаганда или търсещи нов спасител, оплетени в социалните си трудности и обществена изолация или пък дело на външна намеса. Различни са теориите за това какво се случи в Румъния след първия тур на президентските избори на 24 ноември, спечелени неочаквано от един кандидат, за който по-голямата част от обществото не беше чувало...

публикувано на 15.12.24 в 21:37

Йозгюр Юнлюхисарчъклъ: Сътрудничеството между Русия и Турция прогресивно намалява, но няма да има раздор

Президентът на Турция Реджеп Ердоган спечели гражданската война в Сирия. Загубиха я руският президент Владимир Путин и Иран - поне така изглежда към момента. Тази война винаги е била и част от битката на Ердоган за оцеляване във властта. Той инвестира в нея от самото начало, заставайки на страната на сирийската опозиция и обтягайки спорадично..

публикувано на 14.12.24 в 11:47
Негово Светейшество патриарх Даниил

Патриарх Даниил: Безродници ли сме, та да преименуваме храма "Св. Ал. Невски"?

Илия Вълков : Ваше светейшество, първо искам да Ви благодаря за това, че ще направим този разговор. Вашите послания са много важни в смутното време, в което живеем, и смятам, че ще бъдат морален ориентир за нашите православни слушатели. Вече минаха почти 6 месеца от Вашата интронизация, какво успяхте да промените за това кратко време?..

публикувано на 13.12.24 в 18:55