Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мързелът - движеща сила на прогреса

Чувството на мързел много често е знак, че имаме нужда от почивка. Тук обаче е много важно да се подчертае, че почивката и мързелът не са едно и също. Причината двете неща да се бъркат, е че на пръв поглед изглеждат сходни. Релаксирането вместо вършенето на работа, даването на приоритет на личните задължения вместо на професионалните и по-късното ставане сутрин са все неща, които могат да бъдат определени като признаци на мързел. Разбирането, че това са неща, които правят мързеливите хора, се дължи на културата на работа, при която демонстрацията на заетост се цени повече от действителната истинската заетост и продуктивност.
Прокрастинация е понятие в психологията, което означава склонността към постоянно отлагане до последния възможен момент на неприятните, но важни мисли и задачи. Времето се хаби за ненужни дреболии. Причините могат да бъдат много: живот изпълнен с безкрайни задължения, лоша организация, липса на ясна цел или на яснота как да бъде свършена дадена задача, неудовлетвореност, страх от критика, ниска продуктивност, ниско самочувствие или неспособност за отстояване на мнение, нежелание за поемане на отговорност. За прокрастинация човечеството губи два пъти повече време, отколкото за работа и ситуацията се влошава всяка година. Например - популярността на социалните мрежи е пряко следствие от нея.
Най-вероятно прокрастинацията е възникнала още преди 40 000 години. За нея говорят много древногръцки автори, най-известният персонаж е от руската класика – Обломов. 
За първи път като научно понятие е формулирана през 1992 г. Световната здравна организация смята, че за 52% от хората тя представлява сериозен всекидневен проблем. В някои райони на Земята тя е особено разпространена – Африка, Хаити, Хондурас, Русия. 
Има три основни критерия, по които може да се определи поведението на човек като прокрастинация: контрапродуктивност, безполезност, отсрочване. В една или друга степен това състояние е познато на повечето хора и до определено ниво е нормално. 

Какво друго може да ни каже чувството на мързел, може да чуете в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

14.07.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 14.07.24 година.

публикувано на 14.07.24 в 08:44

07.07.24 Законите на Мърфи

Чуйте в звуковия файл рубриката " Законите на Мърфи" от 7 юли 2024 г. Водещ - Даниела Якова 

публикувано на 08.07.24 в 09:44
Иво Андреев на финала на Е4

Екстремните спортове 1 - 7 юли 2024

Шестима планински бегачи застанаха на 5 юли на масов старт по българския участък от туристическия маршрут Е4 , познат още като „Петте планини“. Трасето е 240 км, с 14 000 метра изкачване във Витоша, Верила, Рила, Пирин и Славянка. Шестимата са сред най-успешните ултрамаратонци в България - Росен Русев, Пламен Манов, Георги Деспотов, Иво Андреев,..

публикувано на 07.07.24 в 14:45
Мария Николова (вдясно) и Моника Филипова

Екстремните спортове 23 юни - 1 юли 2024

Три жени подобриха досегашното най-добро време при бегачките в Обиколката на Витоша . Мария Николова стана първа, а в рамките на следващата минута финалът беше пресечен от Моника Филипова и Надежда Ангелова. Мария подобри собствения си рекорд, поставен през 2020 г. - 9:17:32 часа. Сега тя финишира 8:56:39 часа след старта. Половин минута по-късно..

публикувано на 01.07.24 в 14:49

30.06.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 30.06.24 година. Изречение на месеца: "Най-голямата смелост е да не се страхуваш от страха!" Автор: Емилия Търновска от гр. Габрово

публикувано на 30.06.24 в 08:02
Екипът на експедицията до Северния ледовит океан

Екстремните спортове 16 - 23 юни 2024

Българска гребна експедиция се отправя към Северния ледовит океан . По-рано тази седмица Стефан Иванов и Владимир Табутов потеглиха от София с лодката “НЕВЕРЕСТ” - на ремарке до Хаугесунд, Норвегия, откъдето ще отплават. Експедицията е наречена FAR (Full Arctic Row) или “С гребане през целiя Северен океан”. Целите на двамата са: • да осъществят..

публикувано на 23.06.24 в 12:16
Законите на Мърфи

23.06.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 23 юни 2024 г.

публикувано на 23.06.24 в 08:15