"Иван Попов, въпреки че е бил член на БАН, сред специалистите е бил известен като Професора. Той успява да убеди държавните ръководители през 60-те години за приоритета на електрониката - че тя не е енергоемка, че не замърсява околната среда, че осигурява много хора, заетост, освен това е с висок интелектуален труд".
Това каза в предаването "12+3" акад. Кирил Боянов за проф. Иван Попов във връзка със 115 години от рождението на бащата на българската електроника.
"Иван Попов успява да организира редица заводи. Прави научна организация, прави сервизни организации по целия свят, търговски организации... Това е пример за огромна структура в нашата страна... След 1989 година голяма част от предприятията бяха разпродадени. Много малко се запазиха като предприятия, които дават определена продукция. Това е загуба за България, но има и нещо поучително - кадрите, специалистите по информационни технологии, с които България и днес е известна".
За Иван Попов в Уикипедия пише:
Той е виден български политик, стопански деец и учен – професор и ректор на Висшия машинно-електротехнически институт в София, член-кореспондент на БАН, народен деятел на науката. Брат е на радиста Емил Попов. Има специалност "Електротехника", Висше национално училище по електротехника и хидрология, Тулуза, Франция (1933). Има докторска дисертация във Висшето техническо училище в гр. Илменау, Германия, и получава научната степен "Доктор на техническите науки". Основоположник и организатор е на крупната електротехническа промишленост в България.
Основни области на научна и преподавателска дейност: конструкции и проектиране на електрически машини, електротермия, електрозаваряване, електротехнически материали, силови трансформатори, електронно-изчислителни машини. Основоположник на трансформаторостроенето като изследователско и проектантско научно направление в България.
Автор на над 50 публикации (сред които и научни трудове, публикувани в чужбина); учебници, изобретения.
Създава първите научноизследователски и проектно-конструкторски институти в основните отрасли; стройна и мощна система система за информационно обслужване начело с Централния институт за научно-техническа информация с нейната Централна научно-техническа библиотека; условия за мощно развитие на изчислителната техника и автоматизацията във всички области чрез мрежа от изчислителни центрове и модернизация на съобщителната система.
Какъв е ефектът на войната върху икономиката на Израел? Това коментира Шимон Улиел - борсов анализатор от Телавивската борса . На какво се дължи разликата между оценките на рейтинговите агенции като "Мудис", например, и оптимистичната прогноза на Телавивската борса? Израелската борса вече гледа утрешния ден, когато ще има..
И тази година в рамките на Банско филм фест се състоя вече традиционното състезание за любители на спортното катерене – купа „Петър Атанасов“, на името на основателя на международния фестивал. Въпреки силния вятър, за поредна година студенти от НСА, деца и техните родители, гости на фестивала решиха в съботната сутрин да отидат до село..
В звуковия файл можете да чуете изречението-победител за месец ноември, както и новите предложения. Водещ - Даниела Якова
Наричат Надежда Хвойнева „ярка звезда на фолклорния небосклон“, гласът ѝ е “божествено чудо“, а през 1988 г. американската музикална критика я обявява за „най-големия алт на планетата“. Безспорно Надежда Хвойнева е сред най-ярките български изпълнителки, пресъздала в творчеството си магията на Родопа планина и успяла да спечели редица почитатели на..
Не мога нито аз да пресъздам, нито проф. Денев да разкаже всичко, което съдържа неговата най-нова книга "Мадара - отразената история", но поне направихме досег до същността на тази старина и нейното правилно разчитане. Проф. д-р Добрин Денев е инженер, дълги години преподавал във ВИАС, София и изследовател на древна България и нейни исторически..
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Най-тежка е..
Увеличиха се възможностите на президента да действа като партиен лидер . Това заяви пред БНР Ренета Инджова, бивш служебен премиер. Силви Кирилов..
"Атанас Атанасов е възможност да преговори за създаване на управленско мнозинство . Бихме го подкрепили само ако започнем преговори за мнозинство...