Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Всичко българско и родно любя, тача и милея

Гайдата е традиционен народен инструмент главно на Балканите, но се среща и в цяла Европа. Джура и каба (родопска) гайда са два от най-популярните български фолклорни музикални инструменти. В България еднозначно гайдата се асоциира с празници, хора, сватби и други весели и не толкова весели събития. Гайда може да се чуе в механи, на мегдани, на курорти и във всички населени места в страната.
Каба гайдата произлиза и се среща само в Родопите. При нея характерни и отличителни са мекотата на звука и дълбочината на тона. Родопската гайда е най-ниско звучащата гайда в света, долния край гайдуницата е извит, от което зависи ниския ѝ тембър на звука. При нея има четири основни тона – сол, ре, фа, ми, съответно и във фа диез и ми бемол. Родопската каба гайда се използва за съпровод на хиляди магнетични родопски песни, които напомнят за красотата на Родопа планина.
Най-добрият майстор гайдар бил Дафо Манолов Трендафилов  – Бай Дафо – Гайдарят. От ръцете му са създадени над 800 гайди, които и до ден днешен обикалят целия свят. По думите на Бай Дафо: ,,по хубава от родопската гайда нема”.
Джура е гайдата, която се среща в цяла България с изключение на Родопите –  Добруджа, Мизия, Средна гора, Западна Тракия, Странджа, Западните покрайнини и Пиринска Македония. Тя е гайдата която се различава с височината на тона. Звучи по-високо от македонската гайда и каба гайдата, джура гайдата се характеризира с чист и ясен глас. Тази гайда задължително присъства в народния оркестър, но има своята сила, като солов инструмент, който съпровожда множество сватби и сборни хора.
Оцеляла през хилядолетия, съхранила уникалния си и автентичен вид , гайдата не е само народен музикален инструмент – тя е религия, тя е живот, тя е съдба, тя е всичко. Всеки който се е докоснал до магията на гайдата никога няма да забрави преживяното. Звученето на гайдата е уникално. То докосва душата и остава завинаги в спомена и съзнанието на човек.

Ако искате да научите повече за този магичен инструмент - гайдата, чуйте звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

14.07.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 14.07.24 година.

публикувано на 14.07.24 в 08:44

07.07.24 Законите на Мърфи

Чуйте в звуковия файл рубриката " Законите на Мърфи" от 7 юли 2024 г. Водещ - Даниела Якова 

публикувано на 08.07.24 в 09:44
Иво Андреев на финала на Е4

Екстремните спортове 1 - 7 юли 2024

Шестима планински бегачи застанаха на 5 юли на масов старт по българския участък от туристическия маршрут Е4 , познат още като „Петте планини“. Трасето е 240 км, с 14 000 метра изкачване във Витоша, Верила, Рила, Пирин и Славянка. Шестимата са сред най-успешните ултрамаратонци в България - Росен Русев, Пламен Манов, Георги Деспотов, Иво Андреев,..

публикувано на 07.07.24 в 14:45
Мария Николова (вдясно) и Моника Филипова

Екстремните спортове 23 юни - 1 юли 2024

Три жени подобриха досегашното най-добро време при бегачките в Обиколката на Витоша . Мария Николова стана първа, а в рамките на следващата минута финалът беше пресечен от Моника Филипова и Надежда Ангелова. Мария подобри собствения си рекорд, поставен през 2020 г. - 9:17:32 часа. Сега тя финишира 8:56:39 часа след старта. Половин минута по-късно..

публикувано на 01.07.24 в 14:49

30.06.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 30.06.24 година. Изречение на месеца: "Най-голямата смелост е да не се страхуваш от страха!" Автор: Емилия Търновска от гр. Габрово

публикувано на 30.06.24 в 08:02
Екипът на експедицията до Северния ледовит океан

Екстремните спортове 16 - 23 юни 2024

Българска гребна експедиция се отправя към Северния ледовит океан . По-рано тази седмица Стефан Иванов и Владимир Табутов потеглиха от София с лодката “НЕВЕРЕСТ” - на ремарке до Хаугесунд, Норвегия, откъдето ще отплават. Експедицията е наречена FAR (Full Arctic Row) или “С гребане през целiя Северен океан”. Целите на двамата са: • да осъществят..

публикувано на 23.06.24 в 12:16
Законите на Мърфи

23.06.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 23 юни 2024 г.

публикувано на 23.06.24 в 08:15