Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Димитър Димитров: Фокусът трябва да е върху създаването на ИИ, който се учи от по-малко данни

| Интервю
Снимка: Pixabay

"Много важно е да се разбере, че генеративни модели като ChatGPT могат да си измислят информация и хората не трябва да им вярват. Когато произведат някаква информация, тя трябва да се проверява".

Това заяви пред БНР Димитър Димитров, разработчик и изследовател.

Той споделя, че често му се случва да използва ChatGPT, за да намира по-сложна информация:

"Често го използвам, за да търся някакъв особен код или математически теореми, които по принцип в Гугъл много трудно се търсят. ChatGPT обикновено успява да даде бърз отговор. Проблемът там обаче е, че той не е интелигентен по същия начин, по който ние го разбираме. Съответно едно от нещата, които той може да прави, е т.нар. халюцинация, което значи да си измисля информация".

ChatGPT е много полезен и в редактирането на текст, добави Димитров и изказа мнението си:

"За редактор на текст той наистина е на нивото на професионален човек".

Като значимо събитие в сферата на изкуствения интелект през изминаващата 2023 г. изследователят отличи:

"Достъпността на технологиите около генеративния изкуствен интелект като ChatGPT. Технологиите зад ChatGPT не са чак толкова нови, колкото хората си мислят. Научната работа, която стои зад тях, е от около 2018 г. В изследователските общности в последните 3-4 години се знаеше, че тези системи работят, но проблемът беше основно, че единствените хора, които можеха да ги тренират, са големите технологични компании. Най-голямата промяна в изкуствения интелект през 2023 г. е фактът, че големите компании започнаха да отварят тези модели по 2 начина. Има много повече модели, които нормалните хора могат да използват. Те са отворени и за изследователите. Това ни позволява ние да разберем как работят вътрешно и да ги направим по-сигурни за използване и по-добри в проблемите, които имат в момента".

Въпреки че ние създаваме този изкуствен интелект, не разбираме на 100% математически как работи вътрешно, отбеляза още Димитър Димитров в интервю за предаването "Събота 150".

"Това е т.нар. феномен на черната кутия. На практика ние тренираме алгоритъма да може да прави нещата, които може да прави. След като сме ги тренирали, дори да виждаме числата в компютъра, които произвеждат резултата, ние не ги разбираме. Това води до проблема, в който тези модели до голяма степен зависят от данните, които слагаш в тях. /…/ Контролът на данните и как данните се използват оптимално през алгоритмите в тези модели е начинът, по който трябва да ги контролираме".

Това, което според Димитров ще има най-голям ефект за в бъдеще, е ако фокусът е повече върху създаването на изкуствен интелект, който се учи от по-малко данни.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Демонстрация в подкрепа на Украйна в Отава, 23 февруари 2025 г.

Украйна - 3 години след нахлуването на Русия

Политически и дипломатически совалки предстоят в Киев, но и отвъд океана в деня, в който отбелязваме 3 години от нахлуването на Русия в Украйна . Володимир Зеленски е готов да се раздели с президентството, ако това ще донесе мир на страната му, но е категоричен - Украйна кани на масата за преговори, не някой друг . Първоначалният вариант на..

публикувано на 24.02.25 в 08:15
Бойци на

Израел ще отложи освобождаването на палестински затворници

Премиерът на Израел Бенямин Нетаняху заяви, че освобождаването на палестински затворници от израелски затвори съгласно споразумението за прекратяване на огъня в Ивицата Газа, ще бъде отложено, докато "Хамас" не сложи край на унизителните церемонии за освобождаването на израелски заложници, предадоха световните агенции. "В светлината на..

публикувано на 23.02.25 в 13:07
Първан Симеонов

Първан Симеонов: Протестът на "Възраждане" ще уплаши и ще има обратен ефект

Цялото интервю на Явор Стаматов с Първан Симеонов в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл. 

публикувано на 23.02.25 в 13:06
Американската и руската делегации на среща в Рияд, Саудитска Арабия, февруари 2025 г.

Майкъл Кимидж: Различията между Москва и Киев са фундаментални. Примирието може да се окаже пауза

Отвъд войната на думи между лидерите на САЩ и Украйна – която не попречи на диалога за сигурност и минерали между двете страни да продължи – с преговорите между руската и американската страна в Рияд тази седмица най-после започна да се избистря подходът на новия американски президент към уреждането на конфликта в Източна Европа. Пратениците..

публикувано на 22.02.25 в 10:18
Проф. Георги Каприев

Георги Каприев: Популизмът е политически бездарен, влачи се след народа и не поема отговорност

Популизмът е по дефиниция политически бездарен, политически импотентен, той се влачи след онова, което нарича народ, а не го води, и това има за ефект отказа от отговорност. Това каза проф. Георги Каприев, философ и университетски преподавател, който представи пред БНР новата си книга "Българските разломи", която е в книжарниците от началото на..

публикувано на 21.02.25 в 16:33
Мартин Иванов

Доц. Мартин Иванов: Няма митове за Народния съд, а неистини и полуистини

"Няма митове. Има просто неистини и полуистини , има политически употреби ." Това каза пред БНР историкът доц. Мартин Иванов за Народния съд преди граждански форум за историко-юридическите му аспекти, който ще се проведе днес. Според него " обичаме декларативно да отбелязваме годишнини, но задълбочено разглеждане не ни се удава ",..

публикувано на 21.02.25 в 10:11

Какви са нагласите в Германия преди предсрочните парламентарни избори?

В неделя в Германия предстоят предсрочни парламентарни избори, след като тройната коалиция на социалдемократа Олаф Шолц със Зелените и либералите се разпадна ден след изборната победа на Доналд Тръмп. Причината за провала година преди регулярните избори е трайното неразбирателство между трите партии в икономическата политика , след като стана..

публикувано на 21.02.25 в 07:55