Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Може ли и как регулацията да обезопаси скоростното развитие на изкуствения интелект?

| Интервю
Снимка: архив

Тази седмица в Блечли парк се обсъждаха опасностите от изкуствения интелект. Британският премиер Риши Сунак събра там високопоставени представители на САЩ, Китай, ЕС и на още над 20 държави, както и технологични лидери като Илон Мъск, за да обсъдят един от големите проблеми на новото време. Отвъд дипломатическия успех за Сунак, срещите са път към обща рамка.
"Просто демонизиране на технологичен процес или прогрес - такъв тип изказвания са белег на нашето време, в което всичко е доста крайно. Ние за да привлечем вниманието на обществото към някакъв казус, сякаш се нуждаем да рисуваме картината черно-бяла", заяви в интервю за БНР Александър Бойчев - главен редактор на технологичното издание Digitalk.

"Използването на машинни алгоритми, на изкуствен интелект, на машинно обучение и т.н. не са нови процеси. Новото, което се появява в момента обаче с налагането на т.нар. езикови модели, известни още като регенеративен изкуствен интелект, е лекотата, с която приложението на тези технологии може да бъде приложено във всякакви сфери. Сферите, в които най-често хората се досещат за ефекта на изкуствения интелект като форма на заплаха, е сферата на информацията и нейния отровен двойник - дезинформацията. Друга сфера, в която приложението на технологиите буди рискове, са биотехнологиите. Това, което можем да кажем като тъмна страна на приложението на технологиите, е, че зложелатели биха могли да генерират други протеини, патогени, биоагенти, т.е. използването на биотехнологията за генериране на опасни за хората вещества". 

Професионалната задача на журналистите е да гарантират достоверност и автентичност, подчерта Бойчев и добави: 

"В последните 20 години живеем в общество, където всеки може да бъде медия. Тази свобода в един момент може да се превърне в свободия, защото тогава единственото, което ще има значение, е кой технологично по-бързо и ефикасно може да разпространява неща, които нарича статии или информация". 

Според него една от посоките на този процес е медиите, които могат да претендират за достоверност, да искат по-активно абонаментни такси, за да могат да се издържат извън алгоритмите. Това обаче не може да пресуши океана от съдържание, което ще се произвежда от алгоритми, смята той.

Друга пряка опасност е социалният ефект от загубата на вече автоматизирани работни места. 

Първият общ форум за обезопасяване на изкуствения интелект завърши с незадължаваща декларация. ЕС обаче подготвя свой закон, а точно преди срещата Белият дом излезе с указ, свързан с разработките на изкуствен интелект. Канада, Бразилия и други страни имат собствени действия в тази посока. Но тяхното присъствие, както и това на Китай, дадоха нужната тежест на събирането във Великобритания. 

Според Бойчев тези срещи са напълно навременни. Те ще бъдат на всеки 6 месеца, отбеляза той. По думите му от една страна ще има глобални правила, но от друга - ще има прилагане на локално ниво спрямо локалната правна рамка. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Административният съд в Пазарджик атакува пред КС текст от Изборния кодекс

Административният съд в Пазарджик внесе в Конституционния съд искане за установяване на противоконституционност на текст от Изборния кодекс. Това съобщиха от Върховния административен съд. Искането е свързано с административно дело, в рамките на който съдът установил несъответствие на текст от допълнителните разпоредби на Изборния кодекс и..

публикувано на 03.07.24 в 20:08
Стойко Петков и Роберто Петков в съдебната палата в Ловеч

Съдът в Ловеч задържа под стража баща и син заради побой край Карлуково

Окръжният съд в Ловеч отмени мерките, наложени от луковитския районен съд на двамата мъже, баща и син, обвинени като извършители на побоя над шофьор на автобус с туристи край село Карлуково и им наложи най-тежката мярка за неотклонение "Задържане под стража“. Задържаните за побоя над шофьор на автобус до Карлуково са освободени..

публикувано на 03.07.24 в 20:01
Кристина Джурджова, магистър фармацевт, управител на аптека в Монтана.

Фармацевти ще внесат в РЗОК предизвестия за прекратяване на договорите с НЗОК

Аптеки в Монтана се включиха в националния протест на фармацевтите. За 2 часа днес не се изпълняваха рецепти по Здравна каса (НЗОК). Протест на собственици на аптеки и фармацевти в цялата страна Протестът на аптеките днес: Защо фармацевтите недоволстват? "Не сме доволни, тъй като готвените промени в наредби на Касата и здравното..

публикувано на 03.07.24 в 19:55

Кабинетът предлага промени в бюджета, свързани с инвестиционната програма за общините

Кабинетът предлага промени в бюджета, свързани с инвестиционната програма за общините. С него броят на проектите се увеличава с 271 проекта, т.е. стават 2 529 броя. С направените предложения за промени прогнозният бюджет на проектите за 2024 г. се увеличава с 50,8 млн. лв., а общата прогнозна стойност на проектите за периода 1 януари 2024 - 31 декември..

публикувано на 03.07.24 в 19:52
Заседание на служебното правителство, ръководено от Димитър Главчев.

Служебното правителство назначи седем нови областни управители

Седем нови областни управители са назначени от служебния кабинет, става ясно от съобщение на правителствената пресслужба. Те ще ръководят областите Враца, Монтана, Разград, Смолян, Стара Загора, Шумен и Ямбол, като със същото решение са освободени досега заемащите длъжността. От съобщението излиза, че Севджан Съдкъев, чиято оставка от Надзорния..

публикувано на 03.07.24 в 19:19

"Хизбула" е изстреляла над 100 снаряда срещу Израел

Ливанската групировка "Хизбула" е изстреляла над 100 реактивни снаряда по цели в Северен Израел в късния следобед, съобщава "Ройтерс". Няма данни за жертви. Атаката дойде след гибелта на командир от "Хизбула" при израелски удар край южния ливански град Тир.

публикувано на 03.07.24 в 19:07
Президентите на Китай Си Цзинпин и на Русия Владимир Путин

Владимир Путин разговаря около час с китайския лидер Си Цзинпин в Астана

В рамките на форума на Шанхайската организация за сътрудничество в Астана Владимир Путин разговаря около час с китайския лидер Си Цзинпин. Путин заяви, че "руско-китайските отношения на всеобхватно партньорство и стратегическо взаимодействие преживяват най-добрия период в своята история и изтъкна, че те са изградени на принципите на равенство, взаимна..

публикувано на 03.07.24 в 18:43