Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Може ли и как регулацията да обезопаси скоростното развитие на изкуствения интелект?

| Интервю
Снимка: архив

Тази седмица в Блечли парк се обсъждаха опасностите от изкуствения интелект. Британският премиер Риши Сунак събра там високопоставени представители на САЩ, Китай, ЕС и на още над 20 държави, както и технологични лидери като Илон Мъск, за да обсъдят един от големите проблеми на новото време. Отвъд дипломатическия успех за Сунак, срещите са път към обща рамка.
"Просто демонизиране на технологичен процес или прогрес - такъв тип изказвания са белег на нашето време, в което всичко е доста крайно. Ние за да привлечем вниманието на обществото към някакъв казус, сякаш се нуждаем да рисуваме картината черно-бяла", заяви в интервю за БНР Александър Бойчев - главен редактор на технологичното издание Digitalk.

"Използването на машинни алгоритми, на изкуствен интелект, на машинно обучение и т.н. не са нови процеси. Новото, което се появява в момента обаче с налагането на т.нар. езикови модели, известни още като регенеративен изкуствен интелект, е лекотата, с която приложението на тези технологии може да бъде приложено във всякакви сфери. Сферите, в които най-често хората се досещат за ефекта на изкуствения интелект като форма на заплаха, е сферата на информацията и нейния отровен двойник - дезинформацията. Друга сфера, в която приложението на технологиите буди рискове, са биотехнологиите. Това, което можем да кажем като тъмна страна на приложението на технологиите, е, че зложелатели биха могли да генерират други протеини, патогени, биоагенти, т.е. използването на биотехнологията за генериране на опасни за хората вещества". 

Професионалната задача на журналистите е да гарантират достоверност и автентичност, подчерта Бойчев и добави: 

"В последните 20 години живеем в общество, където всеки може да бъде медия. Тази свобода в един момент може да се превърне в свободия, защото тогава единственото, което ще има значение, е кой технологично по-бързо и ефикасно може да разпространява неща, които нарича статии или информация". 

Според него една от посоките на този процес е медиите, които могат да претендират за достоверност, да искат по-активно абонаментни такси, за да могат да се издържат извън алгоритмите. Това обаче не може да пресуши океана от съдържание, което ще се произвежда от алгоритми, смята той.

Друга пряка опасност е социалният ефект от загубата на вече автоматизирани работни места. 

Първият общ форум за обезопасяване на изкуствения интелект завърши с незадължаваща декларация. ЕС обаче подготвя свой закон, а точно преди срещата Белият дом излезе с указ, свързан с разработките на изкуствен интелект. Канада, Бразилия и други страни имат собствени действия в тази посока. Но тяхното присъствие, както и това на Китай, дадоха нужната тежест на събирането във Великобритания. 

Според Бойчев тези срещи са напълно навременни. Те ще бъдат на всеки 6 месеца, отбеляза той. По думите му от една страна ще има глобални правила, но от друга - ще има прилагане на локално ниво спрямо локалната правна рамка. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Спасители работят в Sky Villa Condo, който се срути при земетресението в петък в Мандалай, Мианмар, 30 март 2025 г.

Близо 3500 станаха жертвите на земетресението в Мианмар

3471 достигна броят на жертвите на силното земетресението, разлюляло страната на 28 март. В неизвестност все още са 214 души, а ранените от труса надхвърлят 4600. Междувременно ръководителят на Службата на ООН за координация по хуманитарните въпроси Том Флетчър призова за доставка на още палатки заради поройните дъждове над страната,..

публикувано на 06.04.25 в 08:05
Облак дим се издига след руските ракетни атаки в Киев, 31 декември 2022 г.

Нови среднощни руски атаки в Украйна

В Украйна и тази нощ руските сили извършиха въздушна атака в различни райони на страната, включително и в столицата Киев. В  страната днес е Ден на национален траур в памет на жертвите на руския удар с балистична ракета и дрон в град Кривой Рог. По последни данни броят на загиналите след руски удари в родния град на украинския президент..

публикувано на 06.04.25 в 07:59
Разрушения в Ивицата Газа, 7 януари 2025 г.

Израел призна за грешки на войници, довели до смъртта на 15 хуманитарни работници в Ивицата Газа

Израелската армия призна, че израелски войници са допуснали грешки при инцидента от 23 март, когато загинаха 15 хуманитарни служители в Ивицата Газа, след като колона от линейки на палестинския Червен полумесец, автомобил на ООН и пожарна попадна под обстрел в района на град Рафах. Информацията е на Би Би Си. Израел обяви началото на..

публикувано на 06.04.25 в 07:46

След смъртта на Сияна: В Плевен стартират подписка с искане за оставки в АПИ

Общественото недоволство нарасна след катастрофата при село Телиш, при която загина 12-годишната Сияна. След проведения в края на седмицата многолюден протест от днес започва и събирането на подписка с искане за оставки в АПИ. Агенцията е задължена по закон да осигурява сигурна, безопасна и добре поддържана пътна инфраструктура. Стотици..

публикувано на 06.04.25 в 07:25

СЗО: Необходими са нови лекарства и тестове за гъбични инфекции

Световната здравна организация ( СЗО ) публикува за първи път тази седмица доклади за критичната липса на лекарства и средства за диагностика на инвазивни гъбични заболявания.  Гъбичните заболявания са все по-голям проблем за общественото здраве, като чести инфекции като тези от рода кандида стават все по-устойчиви и трудни за лечение. Този вид болести..

публикувано на 06.04.25 в 05:32

За първи път има данни за прилагането на антибиотици при животни за целия ЕС

За първи път всички 27 държави членки на Европейския съюз, както и Норвегия и Исландия са събрали и докладвали данни за продажбите и прилагането на антимикробни препарати при животни. Това съобщи Европейската агенция по лекарствата и уточни, че информацията за употребата на антибиотици има за цел да помогне за опазването на човешкото здраве...

публикувано на 06.04.25 в 05:26
 Алекс Йънгър

Алекс Йънгър: Великобритания трябва да се превъоръжи

Великобритания трябва да се превъоръжи и да изгради солидни запасни чести чрез форма на национална служба, за да се защити от амбициите на Владимир Путин да доминира в Източна Европа и да подкопае Запада, предупреди бившият ръководител на МИ-6 Алекс Йънгър. Алекс Йънгър каза, че хората в Обединеното кралство трябва да осъзнаят, че заплахата от Русия  и..

публикувано на 06.04.25 в 05:22